Souhrn poznatků jak začít s dogfitness. Popis tréninků naleznete přímo v článcích.

Protahováním psa neboli rozcvičkou probudíme svaly, které běžně nepoužíváme a předcházíme úrazům jak při výkonu tak před cvičením na balančních pomůckách.

Navíc posilujeme ty svaly které jsou pomocníkem ve sportu a napomáhají psu udržet stavbu pevnou. V případě uklouznutí či nárazu má pes větší pravděpodobnost, že si tolik neublíží. Pes se učí koordinaci těla a balanční pomůcky jsou nestabilní a  proto nutí zvíře si balanc získat.

Uvědomění si těla od štěněte, balančky na osvalení je pro dorostlého psa.

Štěněti vytváříme opičí dráhu z různých materiálů a pomůcek tak aby se přestal bát a byl ochotný stoupat na různé povrchy a mírně pohyblivé předměty. Samozřejmě máme vhodné krmivo a doplňky.

Před tréninkem trošku psa zahřejeme procházkou a snažíme se jej neutavit na sprintech , uděláme si základní polohy a nějaké otočky kolem kuželů.

Na balančních pomůckách se snažíme psa udržet a naučit stát v ose, tak aby jeho přední nohy byly přibližně ve stejné úrovni a chytal balanc v sobě zatnutím svalů. Na pejsku poznáme že našel svoje centrování tím, že při nabízení pamlsku do stran se pes neposouvá tělem a neuhýbá nohami ale pouze vytáhne krk do boku. Střed těla u psa je totiž za lopatkami a zadní nohy je poháněcí motor. Proto i přes pěstičky učíme pracovat s druhou částí těla. Fotky z tréninků zde.

balanční pomůcky a dogfitness

 

Učení koncentrace pro hyperaktivní psy, důležité pro různé starty a sporty, kde je potřeba vyčkávat na pokyn.

Pokud máme psa který není zvyklí tak by tréninky měli být krátké (pár minutek) a postupně prodlužujeme čas tréninku. Změny poloh na pomůckách jsou dle šikovnosti psa a v polohách ho nenecháváme dlouho, povolujeme pejska na zem, aby se proběhl, uvolnil a klouby se ohýbali. Pak můžeme trénink opakovat.

 

Po dokončení je dobré pejska opět zase vychodit a  nechat vychladnout svaly, snížit tep a pak teprve se protahujeme!!!

Máme aktivní strečink a pasivní

balanční pomůcky a rozcvička psa

*pasivní končetiny které protahujeme my. (Rozepíšeme si to v dalším článku. Např – zafixujeme si psa nohama, dáváme levou ruku na přední končetinu a pravou rukou natahujeme dopředu jak pes dovolí. pár vteřin vydržíme a opakujeme několikrát) Pohybujeme nohou v ose. Postupujeme pomalinku, protahujeme i levou stranu psa.

* aktivní strečink je pohub trupu do prava a do leva. Vyklenutí hřbetu apod. (Rozepíšeme v článku. Např. – za pamlskem natahujeme hlavu nahoru a mezi nohy. Ruka fixuje zadní nohy ale nevytváří tlak.)

(Na fotkách vidíte naše kluky Happy dalmatin a Tobi Americký stafordširský terirér. Následně Německá ovčanda Jenny a Německý ohař krátkosrstý Barth. V úvodní fotce Tervuerenka Babe)