dalmatin
Aby si jste si zasloužili lásku dalmatina, musíte mu dopřát dostatek prostoru. Jedině pak se bude vracet s láskou.
základní potřeby psa
Každé plemeno má své podmínky pro kvalitní život. Jste schopni mu jej poskytnout?
chov
- Jaký je chov v Čr co nabízí? Dalmatini jsou dostupné plemeno v ČR. Jsou základní dvě zbarvení, které Kynologická federace uznává a to černá a hnědá. Zbytek barev je vyřazen z chovu. V dnešní době se pod WKU chovají i jiné puntíkaté barvy. Více úplně na konci.
KOMFORT UBYTOVÁNÍ
-
Kam pes nepatří – Dalmatin dává přednost blízkému kontaktu s člověkem. Díky své srsti není vhodné psa chovat v boudě venku na mrazu. Jsou psi, kteří běžně žijí částečně venku. Žijí totiž v konírnách či podobných stájích. Pes má přístup k teplu! Nemrzne v kotci.
-
Za co bude pes rád – Za kontakt s majitelem a pelech v domě. Také je to společenské zvíře, které uvítá další zvíře v domě.
-
Jak zvládá zimu/léto – DA zvládá léto perfektně, díky svým proporcím a dostatečně dlouhému nosu se jen tak nezadýchá. Pokud je chován v bytě, je vhodné ho v zimě při velkých mrazech chránit pláštěnkou před chladem.
ZDRAVOTNÍ NÁROČNOST
Pořizovací cena je jen začátkem výdajů. Každé plemeno má své limity a přednosti.
V kostce
-
Zdravotní vady – Bílá barva nese slepotu a hluchotu. DA bez papírů je veliký risk, že Vás toto postižení potká. Také trpí na močové kameny a záněty. Jsou známé epilepsie.
-
Zdravotní úrazy – Netrpí na nic víc výrazně než jiná plemena. Berte v úvahu náročnost sportu, kterému se chcete věnovat.
-
Náročnost srsti – Co se týče srsti je DA nenáročná, stačí občasné vyčesání. Jeho srst padá celoročně. Jehličky naleznete i v krabici od kornflejků.
- Dalmatin se rodí bílý a od desátého dne se flíčky zintenzivňují. Každý narozený DA dostane průkaz původu. Pokud se však objeví „tzv plotna“ je pes vyřazen z chovu.
- Plotna je výrazně zbarvená plocha. Může být kdekoliv na těle a je vidět i hned po narození.
- Dříve se plotna vyřazovala z důvodu dodržení ohraničených puntíků – tak aby DA zůstal stále puntíkatý. V dnešní moderní době je možnost nechat takového psa/ fenu uchovnit pokud by byl/a přínosem do chovu. Je ale regulováno s kým se kryje.
- Modré oko – Je často spojované s hluchotou. Dalmatini mají oči standardně hnědé a játrové.
barevné variety
- FCI uznává pouze dvě základní barvy! Hnědá a černá. Zbytek barev je podmíněna lemon genem, který každý uchovnění jedinec musí mít testovanou a zamezuje se jejímu přenášení.
- Citrónové / lemon zbarvení teček – Geneticky je citronové zbarvení recesivní žlutá (kombinace alel e/e). Barva teček u lemon zbarveného dalmatina má stejnou barvu jako je např. barva golden retrívra nebo anglického setra. Intenzita barvy může kolísat od velice světle žluté až k tmavě žlutému odstínu, přičemž u štěňat je vždy světlejší a s věkem se zvýrazňuje. Žluté tečkování má také většinou drobnější tečky než u hnědě tečkovaného jedince. Žlutě tečkovaný dalmatin má vždy černou pigmentaci nosní houby. Nos není tmavě černý, ale vypadá trochu vybledlý.
- Pomerančové / orange zbarvení teček- liší se od citronového víceméně pouze barvou nosní houby, která je vždy masitě hnědá, podobná tmavší barvě tečkování a barvou okraje pysků a okolí očí. Také barva očí bývá světlejší. Dospělý dalmatin broskvového zbarvení může být někdy zaměněn s nekvalitně tečkovaným hnědým dalmatinem.
- Trikolórní zbarvení teček – je velice vzácné. Na černě tečkovaném psovi se mohou vyskytnout barvy: žlutá, játrová, tříslová nebo žíhaná. Tyto barvy se většinou vyskytují na určitých částech těla jako jsou spodní části nohou, na předhrudí, na bradě, na hlavě kolem tlamy, u očí a u anální části (tak jako je pálení u dobrmanů nebo rotvailerů). Tříslové zbarvení u mladého jedince může být těžké rozpoznat kvůli velice slabému nádechu tříslového zbarvení.
- Dlouhosrstý dalmatin- u plemene objevila po vzniku LUA projektu z USA, kdy pro vyloučení vadného genu pro tvorbu močových kamenů byla do chovu přidána jiná plemena.
- Mozaika – Výjimečně se může vyskytnout u černě nebo játrově tečkovaných psů jedna tečka játrové nebo oranžové barvy. Jde o lokalizovanou mutaci. Nejčastěji se jedná o játrovou skvrnu na černě tečkovaném psovi nosícím játrový „b“ gen. U játrově zbarvených psů jde o tečku citronové až oranžové barvy, takový pes pravděpodobně nese gen „e“ pro citronové zbarvení.
- Žíhané zbarvení neboli brindle- je černá barva promíchaná s červenou v různých odstínech v poměru 1:1. Brindle je dominantně dědičné zbarvení.
- Bez teček – Ve skutečnosti se jedná o velice slabé a řídké, citronově tečkované zbarvení. Zvláště u štěňat není tečkování ještě příliš výrazné a pes se tak může jevit jako bílý. Nejedná se o albíny (bez pigmentu), protože jejich oči i čenich nejsou růžové, ale jsou normálně pigmentované.
Citace standardu ČMKU
typické rysy
Každé plemeno má typické chování, které v něm někde hluboko bude. Přijmete je a budete s ním do budoucna počítat, že se ve psu můžou probudit?
Položte si teda otázku, co od psa nehodláte tolerovat? Rychleji si plemena vyřadíte ze seznamu a ušetříte práci sobě a zlomené srdce psu, které budete dál prodávat.
CO PLEMENI NENÍ VLASTNÍ?
-
V chování – Dalmatin nemá být agresivní pes. Má rád svůj klid a prostor, nevyhledává další samce. Většina jedinců není vhodná na obrany. Avšak vždy se najde výjimka.
-
Skupinový chov k jinému plemeni – Dalmatin nemá problém s jinými plemeny. Rád vyhledává kontakt. Samci se snášejí s dobrými pravidly dobře. U všech plemen je důležité dát každému prostor a samostatné spaní. Oni se již na noc rozloží sami.
CO NAOPAK PLEMENI VLASTNÍ JE?
-
Co dělat bude, protože to má v genech – DA je pes lovecký. Bude vyhledávat pohyb a běh. Na loukách bude lítat jak smyslů zbavených se zarytým čumákem v zemi. Počítejte tedy, že vyplašená srnka mu přijde vhod a je dobré mít psa zajištěného nebo s gps…
- Dalmatina jako spoustu dalších plemen nelze vychovávat a cvičit drilem s nekonečným stereotypním opakováním toho samého, tedy metodami na mnoha cvičácích dodnes bohužel praktikovanými.
- Bohužel to pak může zavdávat příčinu ke vzniku domněnky o jejich přílišné hlouposti, nervozitě či snad dokonce extrémní bojácnosti. Hloupost se spojuje i s hluchotou. Dříve netestovaní jedinci nemuseli být hloupí, jednoduše neslyšeli.
- Dalmatin velice rád sportuje a pracuje, musí být ale citlivý přístup a samozřejmě každému psu sedne jiný sport. Jeden bude milovník balónků a druhý nebude chtít nosit ani klacek.
-
Co vyžaduje – pohyb a psychickou aktivitu. Dalmatin se přízpůsobí téměř všemu, ale rozhodně ne sedavému a pohodlnému životnímu stylu. Při nedostatku zaměstnání strádá a vybíjí si frustraci ne příliš žádanými způsoby. Jen občasné procházky mu rozhodně stačit nebudou...
-
Hlasitost zvířete a aktivita- Umí hlásit a za plotem dobře hlídá. Není to však uštěkaný pes (pokud v něm tuto vlastnost nebudete podporovat a včas vysvětlíte).
- Dominantnost či jiné rozdíly v plemeni – Psi bývají dominantnější. Je to ale dáno přirozeností a selekci silnějšího jedince.
AKTIVITY A CHOV
Čemu se dá s plemenem věnovat? A co když se rozhodnu uchovnit?
aktivity
- Aktivity pro plemeno – Dalmatin má přirozené lovecké schopnosti, ale hodí se i na další sporty jako canicross, agility, flyball, dogdancing, dogtrekking, obedience, sportovní kynologii, v záchranařině….
CHOV
- Náročnost k uchovnění – Aktuální podmínky k uchovnění a veškeré informace o plemeni, včetně nakrytých fen, seznam chovatelských stanic a podobně naleznete na stránkách klubu.
- Náročnost krytí nebo chovu- Kryjí bez problémů a feny mají početné vrhy.
- Chování vůči dalším zvířatům – Jejich soužití s ostatními zvířaty v domácnosti nebývá problém. Důležitá je socializace a zvykání na ně.
- Chování vůči lidem – Dalmatini jsou vítací psy, ale dobří hlídači. Záleží na výchově a samozřejmě genetické dispozici zvířete. Jsou využíváni i jako canisterapeuti.
Základní informace | |
---|---|
Země původu | Chorvatsko |
Tělesná charakteristika | |
Hmotnost | cca 24–32 kg |
Výška † | 56–61 cm |
Barva | bílá s černými skvrnami nebo bílá s hnědými skvrnami |
ODKUD MOHU ZVÍŘE ZÍSKAT?
- Dovoz – Bez problémů
- V Čr – V ČR se nachází kvalitní zázemí.
uchovnění
- Podmínky k uchovnění – pro uchovnění jedince požadováno vyšetření sluchu s výsledkem oboustraně plně slyšící – BAER +/+ a dále vyšetření dysplasie kyčelních kloubů (HD) a displazie loketních kloubů (ED).
- Chovatelé provádí různá genetická vyšetření, např. test na onemocnění plic (ARDS), maligní hypertermii (MH) či degenerativní myelopatii (DM).
- Bonitace – je odborné posouzení vlastností psa/feny před jeho zařazením do chovu.
od věku 15 měsíců. Pokud jedinec již absolvoval výstavu, audiometrické vyšetření sluchu BAER s výsledkem oboustranně slyšící a vyšetření DKK a DLK, zašlete kopie posudků současně s přihláškou. Urychlíte tím úspěšné ukončení bonitace a zařazení jedince do chovu. V nutných případech, po domluvě, je nejpozdější termín pro dodání potřebných dokumentů osobně před nástupem na bonitaci. V opačném případě nebude jedinec na bonitaci přijat.
- Z genetických vyšetření – se u dalmatinů nejčastěji vyšetřuje zbarvení srsti -lemon gen(žluté či oranžové tečkovaní – E/E, E/e), popřípadě u černě tečkovaných jedinců, zda jsou nosiči hnědého genu – dominantně či recesivně černě tečkovaní (B/B, B/b). U projektu LUA (článek později) se u štěňat vyšetřuje přítomnostLUA genu(LUA N/hu). Dále lze vyšetřit zda jedinci mají gen prodlouhou srst,která se také v návaznosti na LUA linie může objevit. Další vyšetření jako degenerativní myelopatienebomaligní hypertermie se mohou vyskytnout u všech plemen psů. Genetická vyšetření se provádí v akreditovaných laboratoříchnejčastěji na přenos žlutého zbarvení (LEMON TEST). Výčet informací k chovu z dalmatin klubu.
Na jaký spolek se obrátit, aby jste nenaletěli?
Dejte na doporučení – I my si prověřujeme aktivitu spolků, na které Vás odkazujeme. Dalmatini nemají spolek, který by se jim vyloženě věnoval, ale ve skupinách přímo pro dalmatináře se aktivně sdílejí jejich nabídky.
MÁTE ZÁJEM POŘÍDIT si TOTO PLEMENO?
Sjednejte si schůzku a přijeďte se na toto plemeno podívat. Velice rádi Vás seznámíme s jejich životem.
V našem vlastnictví je více plemen. Máme tedy zkušenosti s chováním více jedinců pohromadě a můžu říct, že spolu všichni vychází. Věnujeme se různým sportům a výstavám.
BEZPAPÍROVÝ CHOV
Množení psů a zneužívání
Každé plemeno se postupně dostává do ruk nezodpovědných chovatelů, kteří na jedinci množí ať už s pp či bez. Vzhledem k tomu, že plemeno se zde nachází v malém počtu není zde množeno. Pejska můžete sehnat v adopci. Zachraňuje se z různých zemí, kde to již takto není a psi trpí.
NENÍ PAPÍR JAKO PAPÍR
Uznaná federace FCI!
Další mezinárodní organizace WKU a UCI
jaký papír platí?
Nutno dodat, že mezi chovateli toto téma vyvolává velké emoce, nevraživost a dost sprostých slov…
- Aby jste pochopili jejich pocity, je potřeba trošku zabřednout do historie
- V chovu psů s průkazem původu, nebo chcete-li laicky s rodokmenem, působí celá řada
organizací. - Asi nejznámější jsou dvě kynologické organizace. Jednu jsme zvyklí označovat zkratkou FCI
a druhou UCI. Další problematickou skupinou jsou mezinárodní chovatelské kluby. - FCI – Federation Cynologique Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která
vznikla v roce 1911. Jejími členy je 93 států, a některé další. - UCI – United kennel Club Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která byla
založena v Německu v roce 1976. Jejími členy je cca 16 států. UCI používá standardy FCI. Českou
republiku v UCI zastupuje Českomoravská kynologická federace (CKF). I ona vystavuje PP pro
odchovy svých chovatelů a i u ní platí, že si členové UCI vzájemně PP uznávají. - Samostatnou kapitolu tvoří mezinárodní chovatelské kluby. Některé pracují v rámci FCI a PP
pro štěňata pak vystavují řádné plemenné knihy. Jiné kluby, např. v případě pitbulů, tedy plemene,
které se do plemenných knih FCI nezapisuje nebo Internatioanle Biewer Yorkshire Club , si vystavují
PP samy.
jaké štěně tedy vybrat?
- FCI – Neuznává přepis psa z jiné organizace. Nikdy tedy takový pes nemůže být podd FCI vystaven, zbonitován a je pro federaci „bezpapírákem“.
- Předpisy FCI potažmo
ČMKU jsou velmi přísné a jasně stanovují, které PP a za jakých podmínek mohou členské subjekty
uznávat jako právoplatné. Jsou to PP vystavené plemennou knihou členského státu FCI nebo státu,
s kterým má FCI dohodu o spolupráci. Zdánlivě přísné opatření chrání majitele psů před podvodníky a
před tím, že jim místo očekávaného představitele krásného plemene ze štěněte vyroste něco úplně
jiného. Pravost PP je základem chovu. UCI, tedy CKF, uznává i PP vystavené jinou řádnou
plemennou knihou. Tyto informace získáte na webu www.cmku.cz – Vladimíra Tichá, zdroj.
Asi nelze říkat zájemcům o chov psů s PP, že si musí brát štěně jen od chovatele z té či oné
organizace. Pokud ale sáhnete po štěněti s PP vystaveným UCI nebo mezinárodním chovatelským
klubem, musíte počítat s tím, že se nemůže zúčastňovat oblastních, krajských, klubových, speciálních,
národních nebo mezinárodních výstav pořádaných ČMKU nebo jejími členy. Nemůže také být
předváděno na některých výcvikových akcích, např. zkouškách z loveckého výkonu nebo se
zúčastňovat dostihů. A co je podstatné, nemůže být na základě svého PP v rámci ČMKU (FCI)
zařazeno do chovu.
Všechny tyto informace jsou získané praxí a chovem tohoto plemene. Názory se mohou lišit daným chovatelem.