australská kelpie
Jako majitelka více kelpií můžu potvrdit, že každá je jedinečnou osobností s bezmeznou láskou a oddaností ke svému páníčkovi, mnohdy je to pes jednoho pána.
základní potřeby psa
Každé plemeno má své podmínky pro kvalitní život. Jste schopni mu jej poskytnout?
Štěně bez průkazu původu nemá zdravotní testování – ani jeho rodiče. Žádný veterinář vám nezjistí co se „vyrobilo“. Sázet na to, že množitel „řekl“. Je jako kupovat auto z pochybného podniku. Nejhorší je, že množitel získá peníze, fena je zneužívaná i nadále a možné vady pokračují dál. Vy se koukáte jak štěně trpí či umírá. Navíc veterina je velice drahá záležitost. Průkaz původu má význam ve zdravotním testování. Pokud kupujete se slovy „nepotřebuji rodokmen do aleluja“ myslete na zdraví!
chov
- jaký je chov v ČR – Seznam chovatelských stanic v ČR najdete na stránkách klubu https://www.corgiklub.eu/chov/chovatelske-stanice-ake. Chovatelský záměr chovatelů se v ČR mnohdy velmi liší, jsou chov.stanice, které se snaží držet exteriér dle standartu plemene a jdou hlavně tímto směrem, pak jsou chovatelé, kteří se zaměřují na chov tzv. sportovních jedinců, převážně tedy používaných na agility a chovají jedince lehčí a menší kostry. je tedy velmi důležité probrat s chovatelem na co si psa pořizuji a co s ním chci dělat.
KOMFORT UBYTOVÁNÍ
-
Kam pes nepatří – Kelpie není náročný pes, zvládá dobře ubytování jak v kotci, tak v bytě.
-
Za co bude pes rád – Je však velmi oddaná svému pánovi a k životu potřebuje těsný kontakt se svou rodinou, proto rozhodně nepatří k někomu, kde bude jen součástí zahrady, nebo jen jako pes hlídací. Velmi by strádala a rozhodně by to dala najevo a byl by nešťastný i její majitel. Zimu i léto zvládá dobře, většina kelpií miluje jak vodu a koupání, tak radovánky na sněhu.
-
Jak zvládá zimu/léto – Vzhledem k zasrstění zvládá počasí velice dobře. Do kotce je dobré psu přilepšit např. dřevitou vlnou.
ZDRAVOTNÍ NÁROČNOST
Pořizovací cena je jen začátkem výdajů. Každé plemeno má své limity a přednosti.
V kostce
-
Zdravotní vady – Obecně se plemeno těší dobrému zdraví.
-
Zdravotní úrazy – Netrpí na nic víc výrazně než jiná plemena. Berte v úvahu náročnost sportu, kterému se chcete věnovat.
-
Náročnost srsti – Co se týče srsti je kelpie opět nenáročná, stačí občasné vyčesání. Kelpie by měla mít kvalitní krycí srst s funkční podsadou. Existují však barevné varianty, kdy ačkoli jsou to standartem uznané barvy, jsou to barvy potížistky a mnohdy chybí, nebo je jen minimální podsada a tím srst ztrácí svoji funkčnost. Jde o barvy tzv. ředěné a to jsou kouřově modrá a fawn. Existuje sedm schválených barev dle FCI. Jsou to černá, čokoládově hnědá, červená, kouřově modrá, fawn, černá s pálením a červená s pálením. Zde jsou všechny možné barvy Kelpiegallery.se – Home
- Dominantnost či jiné rozdíly v plemeni – Pro mě dost nepochopené téma – myslím, že mnoho věcí lidi mylně berou jako projev dominance. Kelpie obecně s dominancí ať už vůči lidem, nebo zvířatům nemívají problém.
- Náročnost na krmení – Plemeno jako takové netrpí ani na žádné potravinové alergie, takže i tady lze říct, že dobře snáší jak BARF, tak krmení kvalitními granulemi.
typické rysy
Každé plemeno má typické chování, které v něm někde hluboko bude. Přijmete je a budete s ním do budoucna počítat, že se ve psu můžou probudit?
Položte si teda otázku, co od psa nehodláte tolerovat? Rychleji si plemena vyřadíte ze seznamu a ušetříte práci sobě a zlomené srdce psu, které budete dál prodávat.
CO PLEMENI NENÍ VLASTNÍ?
-
V chování – Díky své chytrosti a rychlému chápání se skvěle učí nové věci a povely. Své rodině je věrná, dokáže svůj domov spolehlivě a nekompromisně ohlídat, a to hlavně hlasitým štěkotem. Kromě nároků na pohyb je skromná a nevyžaduje žádnou další péči. Svému pánovi se chce zavděčit a pokud jí bude věnovat dost pozornosti, s nadšením pro něj bude pracovat jen aby mu udělala radost.
-
Skupinový chov k jinému plemeni –
Pes má silnější kostru, je větší. Bývá více samostatný, snese větší tlak při výcviku, mívá ovšem na věci mnohdy svůj vlastní názor, což ale při správném přístupu není problém. Feny jsou více závislejší, bývají více citlivé, je potřeba jemnější přístup.Obecně pes i fena jsou při práci velmi přemýšliví a dokáží pracovat a řešit různé úkoly samostatně, což mají zakořeněné již po generace, kdy pracovali samostatně na australských pastvinách.
CO NAOPAK PLEMENI VLASTNÍ JE?
-
Co dělat bude, protože to má v genech – pase auta, štěká, ….
- Kelpii nelze vychovávat a cvičit drilem s nekonečným stereotypním opakováním toho samého, tedy metodami na mnoha cvičácích dodnes bohužel praktikovanými. Bohužel to pak může zavdávat příčinu ke vzniku domněnky o jejich přílišné plachosti, nervozitě či snad dokonce extrémní bojácnosti. Kelpie má být od přírody ostražitá a k cizím spíše rezervovanější, je to znak plemene.
- Pasení – v genech má pasení, takže mohla by pást běžce, kola, jiná zvířata v domácnosti a podobně. Není to tak silné jako u BOC, ale objevit se to může.
-
Co vyžaduje – pohyb a psychickou aktivitu. Kelpie se přízpůsobí téměř všemu, ale rozhodně ne sedavému a pohodlnému životnímu stylu. Při nedostatku zaměstnání strádá a vybíjí si frustraci ne příliš žádanými způsoby. Jen občasné procházky jí rozhodně stačit nebudou...
-
Hlasitost zvířete a aktivita- Kelpie není vyloženě uštěkaný pes, ale samozřejmě to dobře umí! Potřebují aktivity zaměřené nejen na fyzické vybití, ale také psychické. Procházka bude stačit jednou dvakrát, ale musí následovat cvičení, vyhledávání apod.
AKTIVITY A CHOV
Čemu se dá s plemenem věnovat? A co když se rozhodnu uchovnit?
aktivity
- Aktivity pro plemeno – Kelpie má přirozené pastevecké schopnosti, ale hodí se i na další sporty jako canicross, agility, flyball, dogdancing, dogtrekking, obedience, sportovní kynologii a v poslední době je hojně využívaná a oblíbená i v záchranařině.
CHOV
- Náročnost k uchovnění – Aktuální podmínky k uchovnění a veškeré informace o plemeni, včetně nakrytých fen, seznam chovatelských stanic a podobně naleznete na stránkách klubu Welsh corgi a kelpie klub CZ https://www.corgiklub.eu
a další facebookové skupiny
- Náročnost krytí nebo chovu- Kryjí bez problémů a mají početné vrhy.
- Chování vůči dalším zvířatům – Jejich soužití s ostatními zvířaty v domácnosti nebývá problém, nejsou to od přírody lovci.
- Chování vůči lidem – Selsky – nepoleze každému na klín, je spíše odtažitá a nedůvěřivá vůči cizím. Ke vlastním však neskutečně oddaná a milující.
Základní informace | |
---|---|
Země původu | Austrálie |
Tělesná charakteristika | |
Hmotnost | cca 11–20 kg |
Výška † | psi: 46–51 cm feny: 43–48 cm |
Barva | černá černá s pálením červená/hnědá červená s pálením modrá fawn |
ODKUD MOHU ZVÍŘE ZÍSKAT?
- Dovoz – Bez problémů
- V Čr – V ČR se nachází
uchovnění
- Podmínky k uchovnění – kromě povinných vyšetření kloubů a očí již většina chovatelů provádí u chovných jedinců mnohá nadstandartní vyšetření jako například kardio, nebo genetické testy na různé dědičné onemocnění. Proto je velmi důležité se před koupí štěněte informovat o jeho rodičích a seznámit se s chovatelem budoucího parťáka.
- Kontrola vrhu – Provádí se.
Na jaký spolek se obrátit, aby jste nenaletěli?
Dejte na doporučení – I my si prověřujeme aktivitu spolků, na které Vás odkazujeme. Kelpie se díky bohu nenachází v běžných útulkách a většinou se ihned hledají nové domovy z původních domovů.
MÁTE ZÁJEM POŘÍDIT si TOTO PLEMENO?
Sjednejte si schůzku a přijeďte se na toto plemeno podívat. Velice rádi Vás seznámíme s jejich životem.
AMBASADORKA PLEMENE A CHOVATELKA IRENA SEMENCOVÁ
Jsem majitelkou malé chovatelské stanice australských kelpií – Semira Gangster Town
Můj chovatelský záměr je odchovávat zdravé, povahově vyrovnané jedince s velkou chutí pracovat a udržet exteriérový standart plemene.
Já sama se svými psy věnuji agility, sportovní kynologii, dogtrekkingu, hobby pasení a občas zabrousíme i k jiným aktivitám.
BEZPAPÍROVÝ CHOV
Množení psů a zneužívání
Každé plemeno se postupně dostává do ruk nezodpovědných chovatelů, kteří na jedinci množí ať už s pp či bez. Vzhledem k tomu, že plemeno se zde nachází v malém počtu není zde množeno. Pejska můžete sehnat v adopci. Zachraňuje se z různých zemí, kde to již takto není a psi trpí.
Štěně bez průkazu původu nemá zdravotní testování – ani jeho rodiče. Žádný veterinář vám nezjistí co se „vyrobilo“. Sázet na to, že množitel „řekl“. Je jako kupovat auto z pochybného podniku. Nejhorší je, že množitel získá peníze, fena je zneužívaná a možné vady pokračují dál.
NENÍ PAPÍR JAKO PAPÍR
Uznaná federace FCI!
Další mezinárodní organizace WKU a UCI
jaký papír platí?
Nutno dodat, že mezi chovateli toto téma vyvolává velké emoce, nevraživost a dost sprostých slov…
- Aby jste pochopili jejich pocity, je potřeba trošku zabřednout do historie
- V chovu psů s průkazem původu, nebo chcete-li laicky s rodokmenem, působí celá řada
organizací. - Asi nejznámější jsou dvě kynologické organizace. Jednu jsme zvyklí označovat zkratkou FCI
a druhou UCI. Další problematickou skupinou jsou mezinárodní chovatelské kluby. - FCI – Federation Cynologique Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která
vznikla v roce 1911. Jejími členy je 93 států, a některé další. - UCI – United kennel Club Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která byla
založena v Německu v roce 1976. Jejími členy je cca 16 států. UCI používá standardy FCI. Českou
republiku v UCI zastupuje Českomoravská kynologická federace (CKF). I ona vystavuje PP pro
odchovy svých chovatelů a i u ní platí, že si členové UCI vzájemně PP uznávají. - Samostatnou kapitolu tvoří mezinárodní chovatelské kluby. Některé pracují v rámci FCI a PP
pro štěňata pak vystavují řádné plemenné knihy. Jiné kluby, např. v případě pitbulů, tedy plemene,
které se do plemenných knih FCI nezapisuje nebo Internatioanle Biewer Yorkshire Club , si vystavují
PP samy.
jaké štěně tedy vybrat?
- FCI – Neuznává přepis psa z jiné organizace. Nikdy tedy takový pes nemůže být podd FCI vystaven, zbonitován a je pro federaci „bezpapírákem“.
- Předpisy FCI potažmo
ČMKU jsou velmi přísné a jasně stanovují, které PP a za jakých podmínek mohou členské subjekty
uznávat jako právoplatné. Jsou to PP vystavené plemennou knihou členského státu FCI nebo státu,
s kterým má FCI dohodu o spolupráci. Zdánlivě přísné opatření chrání majitele psů před podvodníky a
před tím, že jim místo očekávaného představitele krásného plemene ze štěněte vyroste něco úplně
jiného. Pravost PP je základem chovu. UCI, tedy CKF, uznává i PP vystavené jinou řádnou
plemennou knihou. Tyto informace získáte na webu www.cmku.cz – Vladimíra Tichá, zdroj.
Asi nelze říkat zájemcům o chov psů s PP, že si musí brát štěně jen od chovatele z té či oné
organizace. Pokud ale sáhnete po štěněti s PP vystaveným UCI nebo mezinárodním chovatelským
klubem, musíte počítat s tím, že se nemůže zúčastňovat oblastních, krajských, klubových, speciálních,
národních nebo mezinárodních výstav pořádaných ČMKU nebo jejími členy. Nemůže také být
předváděno na některých výcvikových akcích, např. zkouškách z loveckého výkonu nebo se
zúčastňovat dostihů. A co je podstatné, nemůže být na základě svého PP v rámci ČMKU (FCI)
zařazeno do chovu.
jak to vidí organizace?
- Tyto organizace vznikli z důvodu nesouhlasu ovlivňování chovu FCIčkem.
- Vedou si své plemenné knihy a podmínky pro uchovnění.
Jsou to tzv. třídy či kategorie chovu, které by měly sloužit k motivaci chovatelů udělat pro své psy, svůj chov, svou vizitku „něco navíc“ – než základní bonitaci, na které je postaven nejen náš chov, ale v drtivé většině spousta chovů v klubech i v jiných organizacích. To, že se ve spoustě případů uchovní pes i na základě výstavního posudku o 3 větách, snad zmiňovat nemusím. (add FCI – UCHOVNĚNÍ). Kde kolikrát (spíš většinou) neposuzuje Vašeho psa odborník na dané plemeno. A přesto tento posudek z výstavy plnohodnotně nahradí podrobný popis psa z bonitační karty. To je jen jeden z příkladů „věčného“ boje ze strany uctívačů monopolního systému uchovnění v FCI, kde svět za hranicemi FCI pro ně prostě neexistuje. CITACE MORAVIADOGKLUB.CZ
- Podmínky k uchovnění – Věková hranice pro účast na bonitaci dle Směrnice pro chov Klubu faraonských psů. S sebou originál PP, posudky ze dvou výstav vyššího typu po dosažení 9 (malá plemena) nebo 12 (velká a střední plemena) měsíců věku s oceněním minimálně 2 x výborný nebo dostihovou či coursingovou licenci. Pokud nejsou splněny tyto předpoklady, není možné bonitaci realizovat.
- Kontrola vrhu –
jak to vidí organizace?
- Tyto organizace vznikli z důvodu nesouhlasu ovlivňování chovu FCIčkem.
- Vedou si své plemenné knihy a podmínky pro uchovnění.
- Jedna fena se kryje více psy a následně se dělají genetické testy otcovství.
Jsou to tzv. třídy či kategorie chovu, které by měly sloužit k motivaci chovatelů udělat pro své psy, svůj chov, svou vizitku „něco navíc“ – než základní bonitaci, na které je postaven nejen náš chov, ale v drtivé většině spousta chovů v klubech i v jiných organizacích. To, že se ve spoustě případů uchovní pes i na základě výstavního posudku o 3 větách, snad zmiňovat nemusím. (add FCI – UCHOVNĚNÍ). Kde kolikrát (spíš většinou) neposuzuje Vašeho psa odborník na dané plemeno. A přesto tento posudek z výstavy plnohodnotně nahradí podrobný popis psa z bonitační karty. To je jen jeden z příkladů „věčného“ boje ze strany uctívačů monopolního systému uchovnění v FCI, kde svět za hranicemi FCI pro ně prostě neexistuje. Citace z klubu Moravia Dog klub.
- V těchto klubech najdete barevné varianty psů, které FCI zakazuje.
Každý sám, by si měl prostudovat pravidla klubů a zvážit jistoty a nejistoty. Ať je to jakákoli organizace všude naleznete chovatele, keří poškozují chov a budou štěňata množit pouze pro peníze bez ohledu na jejich zdraví.
Některé barvy jsou u plemene zakázané ze zdravotních a genetických důvodů. Pokud jsou jinde povolena, musí být hlídána. Nebo vy stojíte o nemocné zvíře? Jenže kdo tomu rozumí? Kdo do toho vidí? Kde je kodex chovatele? Bude štěně nemoc dál přenášet? Jaký je rodokmen?…
Mnoho a mnoho otázek..
Klára Kučerová
Všechny tyto informace jsou získané praxí a chovem tohoto plemene. Názory se mohou lišit daným chovatelem.
Soft coated wheaten terrier
Proč wheatenJe to temperamentní pes, živý až nabitý energií. Už jako malé štěně má hodně elánu, ale zatím na krátké časové úseky, které prokládá tvrdým spánkem, kdy opět nabírá energii na další řádění a hraní. S růstem psa přibývá i jeho potřeba delších a pravidelných...