PYRENEJSKÝ HORSKÝ pes
Chien de Montagne des Pyrénées nebo Patou.
Pokud od Vašeho budoucího psa vyžadujete 100% poslušnost, Pyrenejec nebude to pravé pro Vás
základní potřeby psa
Každé plemeno má své podmínky pro kvalitní život. Jste schopni mu jej poskytnout?
Štěně bez průkazu původu nemá zdravotní testování – ani jeho rodiče. Žádný veterinář vám nezjistí co se „vyrobilo“. Sázet na to, že množitel „řekl“. Je jako kupovat auto z pochybného podniku. Nejhorší je, že množitel získá peníze, fena je zneužívaná i nadále a možné vady pokračují dál. Vy se koukáte jak štěně trpí či umírá. Navíc veterina je velice drahá záležitost. Průkaz původu má význam ve zdravotním testování. Pokud kupujete se slovy „nepotřebuji rodokmen do aleluja“ myslete na zdraví!
chov
-
Jedná se o plemeno velmi staré, vyšlechtěno pro ochranu stád ovcí na horách, utvářená drsnými horskými podmínkami a náročností svého povolání.
-
Ze všech svých bílých příbuzných je pyrenejský horský pes největší a nejmohutnější, jako jediný může být znakový, pigment musí být vždy sytě černý, srst nesmí mít žlutavý ani jiný barevný nádech, zadní nohy musí nést dvojité paspárky.
-
Na hřbetě je povolena pěšinka ze srsti, která se často tvoří. Toto jsou hlavní poznávací znaky podle kterých by měl i laik poznat. Není to samotář ani individualista.
KOMFORT NA UBYTOVÁNÍ
-
Kam pes patří – Je ideální pes na zahradu. odolný a otužilý pes, dobře zvládá i drsnější klima.
- Nejvhodnější je pro něj volný pobyt na zahradě s možností schovat se do boudy či přístřeší. Přístřeší poskytující stín využije zejména v parném létě, v zimě se však rád nechá zasypat sněhem.
- Přesto se během nevlídných sychravých dnů rád schová do závětří a odkráčí od přílišné plískanice se schovat na suché místo. Je to přírodní plemeno, které má rádo čerstvý vzduch, jakékoliv počasí, ale upřednostní sníh a zimu.
-
Za co bude pes rád –Pyrenejský horský pes potřebuje dostatek prostoru. I když je mu nejlépe v oplocené zahradě, potřebuje přítomnost člověka.
-
Nechce být dlouho sám a chce být v přítomnosti rodiny. Ocení i přítomnost svého pána běhajícího po zahradě se sekačkou anebo děti stavějící sněhuláka.
-
Jak zvládá zimu/léto – Nejvhodnější je pro něj volný pobyt na zahradě s možností schovat se do boudy či přístřeší.
-
Přístřeší poskytující stín využije zejména v parném létě, v zimě se však rád nechá zasypat sněhem. Přesto se během nevlídných sychravých dnů rád schová do závětří a odkráčí od přílišné plískanice se schovat na suché místo.
-
Je to přírodní plemeno, které má rádo čerstvý vzduch, jakékoliv počasí, ale upřednostní sníh a zimu.
ZDRAVOTNÍ NÁROČNOST
Pořizovací cena je jen začátkem výdajů. Každé plemeno má své limity a přednosti.
kostce
-
Zdraví –plemeno není přešlechtěno, tudíž je zdravé, ale nechávají se vyšetřit při uchovnění pro zdravý chov :
- Dysplazie kyčelního kloubu – DKK
- Luxace pately – PL
- Dědičné oční vady – jejich výskyt na víčkách a spojivce
- Defekty očních víček
- Dědičná hluchota
- Dilatace a torze žaludku
-
Úrazy – Za svůj společný život s tímto plemenem jsem se s žádným úrazem nesetkala, jsou to odolní jedinci.
- Co je trápí – Pyrenejec je velké plemeno – může je na stará kolena trápit klouby.
-
Náročnost srsti – Srst nevyžaduje žádnou speciální údržbu.
- Srst PHP je samočistí, a aby si zachovala pro někoho až zázračnou vlastnost, je důležité se o ni starat vlastně stejně jak k PHP – přirozeně.
- Má podsadu, která se v létě uvolní a je nutné ji vyčesat. Další místa, která jsou náchylná k plstnatění jsou za ušima a kalhotky, které je třeba občas vyčesat. Ale míň je někdy více.
- PHP má bílou barvu nebo bílou s šedými (jezevčími nebo vlkošedými), světle žlutými nebo oranžovými (zrzavými) skvrnami na hlavě, uších a u kořene ocasu, někdy také po těle. Znakům v barvě jezevčí šedé se dává přednost.
- Dominantnost či jiné rozdíly v plemeni – Nikdy a za žádných okolností typický pyrenejský pes neprojevuje dominantní chování vůči majiteli ani žádnému členu rodiny. A to je při jeho velikosti obzvláště důležité. Nemá žádné velké ambice být vůdcem smečky a prosazovat se.
- Náročnost na krmení – Pyrenejec je všeobecně žravé plemeno, s ohledem na jeho velikost a možné torze žaludku, doporučuji krmit vícekrát denně – buď granulemi nebo Barfem. Někteří jedinci jsou velmi mlsní a vybíraví.
typické rysy
Každé plemeno má typické chování, které v něm někde hluboko bude. Přijmete je a budete s ním do budoucna počítat, že se ve psu může probudit?
Položte si tedy otázku, co u psa nehodláte tolerovat? Rychleji si plemena vyřadíte ze seznamu a ušetříte práci sobě a zlomené srdce psu, které budete dál prodávat.
CO PLEMENI NENÍ VLASTNÍ?
-
V chování – Je nutné si uvědomovat jeho značnou samostatnost v jednání a malou snahu poslechnout. Neznamená to, že by nebyl schopen se naučit některým cvikům z poslušnosti, na to je chytrý dost, jen nemá potřebu vykonat okamžitě a vždy.
-
Toto je vlastnost, kterou ne každý člověk je schopen u psa tolerovat. Na jeho výchovu je nutné mít medvědí trpělivost.
- Výcvik – Pyrenejec se rozhoduje sám – tudíž nelze očekávat absolutní poslušnost, okamžité splnění příkazu. Není to tichý společník. Není to ani nadšený sportovec.
- Pastevec – Skvělé uplatnění najde jako pastevecký pes, kdy využije své vrozené vlohy, ale také získá jedinečné zaměstnání spjaté s pohybem.
-
Jak se snáší plemeno s jinými plemeny? – Skupinový chov k jinému plemeni – Nemá žádné velké ambice být vůdcem smečky a prosazovat se. Není konfliktní.
CO NAOPAK PLEMENI VLASTNÍ JE?
-
Co dělat bude, protože to má v genech – Jeho hlavní pracovní náplní by mělo být hlídání, procházky a dělání společnosti své rodině.
-
Neoplývá velkým temperamentem, je rychlý a dokáže být vytrvalý. Dlouhé procházky má velmi rád.
-
Je také výborným canisterapeutickým psem, čehož využívají zejména v Americe.
-
Na Newfoundlandu a na Aljašce pracuje i dnes coby saňový pes. V první půlce 20. století nosil či vozil jak munici, tak topné oleje.
-
Dnes jsou věci, které přepravuje k jinému využití a se stejnou houževnatostí. Občasné zaměstnání potřebuje. Pokud se bude extrémně nudit, může mít sklony ke zbytečnému štěkání nebo devastaci čehokoliv.
- Hlídá – Bude hlídat, je přirozeně nedůvěřivý vůči cizím lidem, proto bude za každé situace dávat pozor.
-
Hlasitost zvířete –Většina pyrenejských horských psů má tendence každý den při soumraku i první půlku noci obcházet své teritorium a být opravdu stále ve střehu. Občas jen tak zavrčí nebo bafnou. Dávají tím najevo, že zde hlídají a ať se nikdo nepřibližuje.
-
Je to výborný hlídač, a to jak díky přirozené nedůvěře k cizím lidem, tak i díky skvělému sluchu – zaslechne každé podezřelé šustnutí. Na vše, co se mu nezdá, reaguje štěkotem.
-
PHP jsou hluční – štěkají
- Co vyžaduje – vyžaduje včasnou socializaci a výchovu – důsledný klidný výcvik – ne dril, aby se nestal nezvládatelným „samorostem“.
- Pyrenejský horský pes upřednostňuje život venku před životem v bytě. Ale vyžaduje kontakt se svou smečkou (rodinou nebo zvířaty). Denně potřebuje dostatek pohybu a aktivit, proto se doporučuje do rodin s aktivním životním stylem.
AKTIVITY A CHOV
Čemu se dá s plemenem věnovat? A co když se rozhodnu uchovnit?
aktivity
- Aktivity pro plemeno –Pyrenejský horský pes je skvělý společník pro turistiku a pokud chcete se svým psem provozovat nějaký sport, můžete zkusit dog-trekking, treibball nebo pastevectví.
CHOV
- Náročnost k uchovnění – Chovatelé dnes testují chovné jedince na nejrůznější genetické vady.
- Samozřejmostí jsou pak rentgenové snímky pohybového aparátu, ať už se jedná o kyčle, lokty, ramena či páteř.
- Jedinci s vysokým stupněm dysplazií kyčelního kloubu jsou vyřazení z chovu, i když průkaz původu jim zůstává.
- Náročnost krytí nebo chovu- Plemeno zastřešují dva kluby, kde najdete chovné podmínky, odkazy na chovatelské stanice a chovatelské kluby v zahraničí. Je to Klub chovatelů málopočetných plemen (KCHMPP) a Klub pyrenejských plemen (KPP) – www.pyrklub.cz, kterého jsme členi.
- Chování vůči dalším zvířatům – S ostatními psy nemívá problém, pokud nepřichází nabídka do pranice z druhé strany. Malých ani těch drzých psů si zpravidla nevšímá a přehlíží je. S kočkami ani jinými domácími zvířaty nemívá nejmenší problém. Někdy má tendence honit, či dokonce zastrašovat na pastvinách velká zvířata, jako např. skot či koně.
- Chování vůči lidem – Je přirozeně nedůvěřivý vůči cizím lidem, proto bude za každé situace dávat pozor.
Základní informace | |
---|---|
Země původu | Francie |
Tělesná charakteristika | |
Výška samce † | 70–80 cm |
Výška samice † | 65–75 cm |
Barva | bílá nebo bílá s šedými (jezevčími nebo vlkošedými), světle žlutými nebo zrzavými skvrnami na hlavě, uších a u kořene ocasu |
ODKUD MOHU ZVÍŘE ZÍSKAT?
- V Čr – Chov Pyreneje je veden přes kluby. Tam jsou odkazy na CHS nebo na ČMKÚ jsou odkazy na CHS – které chovají Pyreneje . Jen u těchto doporučených CHS se daji koupit štěňátka s PP a z kontrolované chovu.
- Dovoz –Dále jsou CHS na Slovensku i v Evropě tak i v Americe . Dostupnost štěňátek Pyrenejce je rozmanitý.
uchovnění
- Podmínky k uchovnění-Zařazení do chovu nejdříve od 18 měsíců, absolvování min. dvou výstav – z toho jedna pořádaná klubem (klubová, speciální) a jedna národní nebo mezinárodní. Pes musí být ohodnocen známkou výborný nebo velmi dobrý v jakékoliv třídě (mimo dorostu). Zdravotní vyšetření na DKK – dysplazii kyčelního kloubu, max. do stupně 2/2 (HD C). Další zdravotní vyšetření již záleží na majiteli. Doporučujeme DLK (dysplazie loketního kloubu), LP (luxace čéšky – patelly), OCD (ramenní kloub) a v neposlední řadě BAER test (hluchota).
JE ZAKÁZÁNO PROVÁDĚT INSEMINACI MEZI JEDINCI, KTEŘÍ SE JIŽ DŘÍVE NEREPRODUKOVALI PŘIROZENÝM ZPŮSOBEM. JEDNÁ SE O ZÁVAŽNÉ PORUŠENÍ CHOVATELSKÝCH ŘÁDŮ A ETIKY CHOVU!!
- Krytí
- předehra
- vlastní krytí
- svázání
- Krytí náročné není – většinou jezdí fena za psem, seznámí se a nechají se vydovádět(předehra) po naskočení psa na fenu (vlastní krytí), majitelé drží spojené psy k sobě cca 20 min (svázání)
- Existují – Chov volný, Chov evidovaný, Chov řízený
- V KPP je chov volný. Znamená to tedy, že chov nikdo neřídí. Není zde žádná cílená vize vedení určitých linií, vše si řídí jednotliví chovatelé a majitelé sami.
- Krycí list je feně na požádání vydán vždy, použití psů se od jejich uchovnění ničím neřídí, počet jejich potomků není ničím omezen (počet vrhů u fen ano – jednou ročně, ovšem řídí se směrnicemi ČMKU, která je klubu nadřízená, tedy dodržovat ji musí).Věk feny pro chov do 8 let.
- ZA SVÉ ODCHOVY JE TEDY PLNĚ ZODPOVĚDNÝ POUZE A JEN JEJICH CHOVATEL!
čerpáno z klubu.
Na jaký spolek se obrátit, aby jste nenaletěli?
Dejte na doporučení – I my si prověřujeme aktivitu spolků, na které Vás odkazujeme.
Dejte na doporučení od chovatelů daného plemena, na jejich kluby nebo se obraťte přímo na ČMKÚ. Nikdy opravdu nikdy nekupujte štěňátko od neověřeného prodejce a bez Průkazu původu. Průkaz původu Vám zajistí kvalitní štěňátko z prověřeného chovu.
MÁTE ZÁJEM POŘÍDIT si TOTO PLEMENO?
Sjednejte si schůzku a přijeďte se na toto plemeno podívat. Velice rádi Vás seznámíme s jejich životem.
AMBASADORKA PLEMENE A CHOVATELKA RENATA VOLFOVÁ
Vztah ke psům mám od malička, ale až díky mému manželovi jsme si pořídili první fenku Bernardetu v roce 2006 jako Mikuláše pro naše děti.
Po ní přišla naše PHP fenka Aurra – vybral si ji syn -byla jeho parťačkou. Po ní k nám přišla další PHP Mášenka a s tou jsme se zúčastnili naši první klubové výstavy, která se nám tak moc zalíbila i vše kolem ní. Ty super lidičky a atmosféra nás dostala a následovaly další a další výstavy, a netrvalo dlouho a přišlo uchovnění a štěňátka.
V roce 2018 jsme založili chovatelskou stanici La Belle Colline En Moravie a v létě byl první A vrh. Chováme s láskou a vášní pro toto plemeno – Pyrenejský horský pes.
BEZPAPÍROVÝ CHOV
Množení psů a zneužívání
Každé plemeno se postupně dostává do rukou nezodpovědných chovatelů, kteří na jedinci množí ať už s pp či bez. Vzhledem k tomu, že plemeno je zde celkem početné i australáka můžete koupit bez pp. Dávejte si tímto pozor. Zdraví jedince není stanovitelné. Ani když štěně vezmete k veterináři, neřekne Vám, zda nebude v budoucnu nemocný, slepý nebo trpět na epilepsii. Pejska můžete sehnat v adopci nebo z odebraných množíren. Nedávejte množírnám peníze, o které jim jde na úkor zdraví.
Štěně bez průkazu původu nemá zdravotní testování – ani jeho rodiče. Žádný veterinář vám nezjistí co se „vyrobilo“. Sázet na to, že množitel „řekl“. Je jako kupovat auto z pochybného podniku. Nejhorší je, že množitel získá peníze, fena je zneužívaná a možné vady pokračují dál.
NENÍ PAPÍR JAKO PAPÍR
Uznaná federace FCI!
Další mezinárodní organizace WKU a UCI
jaký papír platí?
Nutno dodat, že mezi chovateli toto téma vyvolává velké emoce, nevraživost a dost sprostých slov…
- Aby jste pochopili jejich pocity, je potřeba trošku zabřednout do historie
- V chovu psů s průkazem původu, nebo chcete-li laicky s rodokmenem, působí celá řada
organizací. - Asi nejznámější jsou dvě kynologické organizace. Jednu jsme zvyklí označovat zkratkou FCI
a druhou UCI. Další problematickou skupinou jsou mezinárodní chovatelské kluby. - FCI – Federation Cynologique Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která
vznikla v roce 1911. Jejími členy je 93 států, a některé další. - UCI – United kennel Club Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která byla
založena v Německu v roce 1976. Jejími členy je cca 16 států. UCI používá standardy FCI. Českou
republiku v UCI zastupuje Českomoravská kynologická federace (CKF). I ona vystavuje PP pro
odchovy svých chovatelů a i u ní platí, že si členové UCI vzájemně PP uznávají. - Samostatnou kapitolu tvoří mezinárodní chovatelské kluby. Některé pracují v rámci FCI a PP
pro štěňata pak vystavují řádné plemenné knihy. Jiné kluby, např. v případě pitbulů, tedy plemene,
které se do plemenných knih FCI nezapisuje nebo Internatioanle Biewer Yorkshire Club , si vystavují
PP samy.
jaké štěně tedy vybrat?
- FCI – Neuznává přepis psa z jiné organizace. Nikdy tedy takový pes nemůže být podd FCI vystaven, zbonitován a je pro federaci „bezpapírákem“.
- Předpisy FCI potažmo
ČMKU jsou velmi přísné a jasně stanovují, které PP a za jakých podmínek mohou členské subjekty
uznávat jako právoplatné. Jsou to PP vystavené plemennou knihou členského státu FCI nebo státu,
s kterým má FCI dohodu o spolupráci. Zdánlivě přísné opatření chrání majitele psů před podvodníky a
před tím, že jim místo očekávaného představitele krásného plemene ze štěněte vyroste něco úplně
jiného. Pravost PP je základem chovu. UCI, tedy CKF, uznává i PP vystavené jinou řádnou
plemennou knihou. Tyto informace získáte na webu www.cmku.cz – Vladimíra Tichá, zdroj.
Asi nelze říkat zájemcům o chov psů s PP, že si musí brát štěně jen od chovatele z té či oné
organizace. Pokud ale sáhnete po štěněti s PP vystaveným UCI nebo mezinárodním chovatelským
klubem, musíte počítat s tím, že se nemůže zúčastňovat oblastních, krajských, klubových, speciálních,
národních nebo mezinárodních výstav pořádaných ČMKU nebo jejími členy. Nemůže také být
předváděno na některých výcvikových akcích, např. zkouškách z loveckého výkonu nebo se
zúčastňovat dostihů. A co je podstatné, nemůže být na základě svého PP v rámci ČMKU (FCI)
zařazeno do chovu.
jak to vidí organizace?
- Tyto organizace vznikli z důvodu nesouhlasu ovlivňování chovu FCIčkem.
- Vedou si své plemenné knihy a podmínky pro uchovnění.
Jsou to tzv. třídy či kategorie chovu, které by měly sloužit k motivaci chovatelů udělat pro své psy, svůj chov, svou vizitku „něco navíc“ – než základní bonitaci, na které je postaven nejen náš chov, ale v drtivé většině spousta chovů v klubech i v jiných organizacích. To, že se ve spoustě případů uchovní pes i na základě výstavního posudku o 3 větách, snad zmiňovat nemusím. (add FCI – UCHOVNĚNÍ). Kde kolikrát (spíš většinou) neposuzuje Vašeho psa odborník na dané plemeno. A přesto tento posudek z výstavy plnohodnotně nahradí podrobný popis psa z bonitační karty. To je jen jeden z příkladů „věčného“ boje ze strany uctívačů monopolního systému uchovnění v FCI, kde svět za hranicemi FCI pro ně prostě neexistuje. CITACE MORAVIADOGKLUB.CZ
- Podmínky k uchovnění – Věková hranice pro účast na bonitaci dle Směrnice pro chov Klubu faraonských psů. S sebou originál PP, posudky ze dvou výstav vyššího typu po dosažení 9 (malá plemena) nebo 12 (velká a střední plemena) měsíců věku s oceněním minimálně 2 x výborný nebo dostihovou či coursingovou licenci. Pokud nejsou splněny tyto předpoklady, není možné bonitaci realizovat.
- Kontrola vrhu –
jak to vidí organizace?
- Tyto organizace vznikli z důvodu nesouhlasu ovlivňování chovu FCIčkem.
- Vedou si své plemenné knihy a podmínky pro uchovnění.
- Jedna fena se kryje více psy a následně se dělají genetické testy otcovství.
Jsou to tzv. třídy či kategorie chovu, které by měly sloužit k motivaci chovatelů udělat pro své psy, svůj chov, svou vizitku „něco navíc“ – než základní bonitaci, na které je postaven nejen náš chov, ale v drtivé většině spousta chovů v klubech i v jiných organizacích. To, že se ve spoustě případů uchovní pes i na základě výstavního posudku o 3 větách, snad zmiňovat nemusím. (add FCI – UCHOVNĚNÍ). Kde kolikrát (spíš většinou) neposuzuje Vašeho psa odborník na dané plemeno. A přesto tento posudek z výstavy plnohodnotně nahradí podrobný popis psa z bonitační karty. To je jen jeden z příkladů „věčného“ boje ze strany uctívačů monopolního systému uchovnění v FCI, kde svět za hranicemi FCI pro ně prostě neexistuje. Citace z klubu Moravia Dog klub.
- V těchto klubech najdete barevné varianty psů, které FCI zakazuje.
Každý sám, by si měl prostudovat pravidla klubů a zvážit jistoty a nejistoty. Ať je to jakákoli organizace všude naleznete chovatele, keří poškozují chov a budou štěňata množit pouze pro peníze bez ohledu na jejich zdraví.
Některé barvy jsou u plemene zakázané ze zdravotních a genetických důvodů. Pokud jsou jinde povolena, musí být hlídána. Nebo vy stojíte o nemocné zvíře? Jenže kdo tomu rozumí? Kdo do toho vidí? Kde je kodex chovatele? Bude štěně nemoc dál přenášet? Jaký je rodokmen?…
Mnoho a mnoho otázek..
Klára Kučerová
Všechny tyto informace jsou získané praxí a chovem tohoto plemene. Názory se mohou lišit daným chovatelem.
Soft coated wheaten terrier
Proč wheatenJe to temperamentní pes, živý až nabitý energií. Už jako malé štěně má hodně elánu, ale zatím na krátké časové úseky, které prokládá tvrdým spánkem, kdy opět nabírá energii na další řádění a hraní. S růstem psa přibývá i jeho potřeba delších a pravidelných...