Soft coated wheaten terrier
Povahově je Wheaten šťastný, veselý, vyrovnaný a sebevědomý. Není tak tvrdohlavý jako jiní teriéři
základní potřeby psa
Každé plemeno má své podmínky pro kvalitní život. Jste schopni mu jej poskytnout?
chov
- Je to celosvětově málopočetné plemeno.
KOMFORT UBYTOVÁNÍ
-
Kam pes nepatří – Wheaten je společenské, domácí plemeno.
-
Ustájení v domě, nemá podsadu – nelíná. Vhodné pro alergiky, ale je třeba se přesvědčit návštěvou.
-
Za co bude pes rád – Společenské plemeno. Dlouhou samotou trpí. Moc neštěká.
-
Jak zvládá zimu/léto – Wheaten miluje sníh a rád ve sněhu dovádí. V mrazech je třeba psa chránit oblečkem, protože nemá podsadu. Je třeba, aby byl v pohybu.
-
V létě , většinou milují vodu a plavání. Má raději stinná místa. Při velkých teplotách, vyhledává v domě studenou dlažbu .
-
Nesnáší déšť
ZDRAVOTNÍ NÁROČNOST
Pořizovací cena je jen začátkem výdajů. Každé plemeno má své limity a přednosti.
KOMFORT UBYTOVÁNÍ
-
Zdravotní vady – Během posledních let chovu wheatena nejen v Čechách se hodně mluví o chorobách očí a dysplazii kyčelního kloubu ( DKK ). Oba zdravotní problémy se vyskytují v poměrně malé míře. Trpí jimi naštěstí jen zanedbatelná část wheatení populace u nás. Je třeba se jimi ale zabývat včas, přestože jejich dědičnost není zatím zcela jasná a už vůbec nejsme schopni vystopovat jejich původ. S postupem let se začaly dělat testy na dědičné choroby – jako ledviny ( PLN ), Microphthalmia (RBP4) – vede k oslepnutí štěňat, Degenerativní myelopatie (DM) poruchy pohybu pánevních končetin.
-
Zdravotní úrazy – Jako každé jiné plemeno v zátěži může mít sklony k úrazům.
-
Co je trápí – Wheten má tuhý kořínek.
- Náročnost srsti- Většinou je problém s tím, že se srst musí pravidelně česat a stříhat ( zkracovat).
-
Většina salonů neumí wheatena správně ostříhat.
-
Nepoužívá se strojek, netrimuje. Používají se jen nůžky.
- Chovatelů je v současnosti v Česku velmi málo. Začínající
- chovatel se učí stříhat od zkušených chovatelů.
- Dominantnost či jiné rozdíly v plemeni – Není rozdíl mezi psem nebo fenkou co se týče mazlivosti a přítulnosti, psi jsou sice většinou tvrdohlavější -vhodná motivace balónek nebo pamlsek lehce přiměje každého wheatena pracovat.
- Náročnost na krmení – Wheaten si pochutná na kvalitním krmivu v jakékoli formě.
Náročnost srsti-
Wheaten má na první pohled patrný typický znak, kterým je jeho pšeničně zbarvené osrstění, které je velmi jemné a je tvořeno jen pesíky. Podsada není u wheatena vyvinuta. Srst vyžaduje pravidelnou péči ve formě česání, koupání a také stříhání. Jenom tak bude nádherně lesklá a bude ozdobou každého wheatena.
• Pokud již psa pravidelně češeme, můžeme ho zkusit také ostříhat. Wheatena je nutné stříhat přibližně jednou za dva měsíce. Časové rozmezí ale do určité míry záleží na majiteli, jeho vkusu a aktivitám, které s wheatenem provozuje.
• Srst wheatena je jemná, a proto má sklony k plstnatění. Pokud se pravidelná péče o srst zanedbá, tak je potom smutný pohled na wheatena, který má neprostupnou deku ze zacuckané srsti. Může tím trpět i jeho kůže, vytvořit se lupy nebo ekzémy.
typické rysy
Každé plemeno má typické chování, které v něm někde hluboko budou. Přijmete je a budete s nimi do budoucna počítat, že se ve psu můžou probudit?
Položte si teda otázku, co od psa nehodláte tolerovat? Rychleji si plemena vyřadíte ze seznamu a ušetříte práci sobě a zlomené srdce psu, které budete dál prodávat.
CO PLEMENI NENÍ VLASTNÍ?
-
V chování – Povahově je Wheaten šťastný, veselý, vyrovnaný a sebevědomý. Není tak tvrdohlavý jako jiní teriéři
- Wheaten je velmi inteligentní, učenlivý a při správném vedení také velmi dobře cvičitelný pes jak pro poslušnost, tak i speciální cviky, jako jsou pachové nebo záchranářské práce.
- Na jeho bystrost však neplatí dril a neustálé opakování. Právě jeho inteligence vyžaduje časté střídání různých podnětů, forem cviků, ale i prostředí. Pak dělá v jakékoli činnosti velké pokroky a vše vykonává s radostí.
- Když se nudí – Pokud wheaten nemůže využít svoji chytrost během procesu učení se, najde si její využití sám. Wheaten totiž dokáže ničit domácnost, výt, a nebo být i protivný a nekontaktní. Může dělat loužičky.
-
Skupinový chov k jinému plemeni – Není rozdíl mezi psem nebo fenkou co se týče mazlivosti a přítulnosti, psi jsou sice většinou tvrdohlavější -vhodná motivace balónek nebo pamlsek lehce přiměje každého wheatena pracovat.
CO NAOPAK PLEMENI VLASTNÍ JE?
-
Co dělat bude, protože to má v genech – Teriéři milují hrabání. Wheaten není výjimkou, proto buďte připraveni na možnost nějaké díry na zahradě, v záhonech.
-
Jsou odvážní a zvídaví. Je třeba mít dobré oplocení pozemku k zajištění bezpečnosti.
-
Pokud je na stopě něčemu zajímavému může se i podhrabat. Za zvěří většinou neběhá, ale může se to stát, pokud se bude jednat o malého hlodavce, zajíce, veverka.
-
Co vyžaduje –
-
Dříve – Byli to psi používáni k hlídání objektů, k chytání krys a dalších hlodavců v domech a ve stájích, ale také k tzv. sportovnímu lovu králíků. Neocenitelným pomocníkem při lovu jezevců a vyder. Hon na jezevce či vydry se občas provozuje v severských zemích
- I dnes mají někteří wheateni u nás lovecké zkušenosti, což lze jistě zařadit také mezi sportovní možnosti, které připadají v úvahu.
- Ikdyž má wheaten velkou sílu v zadních nohách a zdá se být jeho temperament nevyčerpatelný, při velkém a častém zatížení například vrcholový sport agility dogtreking, může dojít k trvalému poškození kloubů, nebo páteře
-
Hlasitost zvířete a aktivita- Mohou štěkat když vidí nebo i slyší něco podezřelého. Když přijdete domů nebo přijde návštěva, může váš pes štěkat, ale určitě bude skákat i jinak radostí dovádět jako kdybyste doma nebyli několik let. Ne každý to má rád. Je třeba již od štěněte toto skákání nepodporovat
AKTIVITY A CHOV
Čemu se dá s plemenem věnovat? A co když se rozhodnu uchovnit?
aktivity
- Aktivity pro plemeno –V současnosti se s wheatens dělají sporty jako agility, coursing, flyball, tanec se psem, obedience, organizované stopování,nosvork , a někteří jedinci jsou velmi vhodní pro terapii se psem ( canisterapii ) . Velice miluje delší turistiku lesem, po horách.
- Vrcholové sporty je třeba dělat s mírou a nebo vybrat takové, které jsou pro plemeno vhodné.
CHOV
- Náročnost k uchovnění – Výstavní ocenění je také jednou z podmínek pro uchovnění vašeho wheatena v dospělosti. Fena, aby mohla mít štěňata, a pes, aby mohl krýt, musí získat na výstavě ocenění nejhůře „velmi dobrý“. Do rodokmenu si musíte také nechat zapsat od rozhodčího výšku, skus a počet zubů, případně i chybějící zuby.
- Náročnost krytí nebo chovu-U wheatena, podobně jako bohužel u většiny plemen, během poslední doby intenzivního šlechtění objevily některé vrozené a dědičné zdravotní problémy. Pro začátek je nutné si vysvětlit základní pojmy vrozený a dědičný.
- Pokud je choroba vrozená znamená to, že se štěně s tímto problémem již narodilo. Ani jeden z jeho rodičů jím nemusí nutně trpět a neexistuje, nebo zatím není nijak potvrzeno, předávání této choroby genetickým kódem od rodičů. Pokud by takto nemocný pes dále působil v chovu, je téměř jisté, že jeho potomci by tím stejným problémem netrpěli.
- Pokud je ale onemocnění dědičné, znamená to, že se štěně s nemocí již narodí a získalo ji od jednoho nebo obou svých rodičů, předáním jejich genetické informace. Pokud by se takto nemocné štěně použilo v chovu, dále by přeneslo onemocnění, nebo jeho dědičný základ na svoje potomstvo.
- Chování vůči dalším zvířatům – Vyhledává hry s ostatními psy nebo se svojí rodinou do pozdního věku. Je rád v kontaktu, je veselý. Snáší se dobře s jinými domácími zvířaty ( králíky, kočky, papoušky… ) Přesto honí malé chlupaté tvory – myši, ježky, veverky a podobně, ale i kočky cizí.
- Štěňata – se rodí tmavě hnědá a postupně tmavá štěněcí srst odrůstá
- Socializace by měla začít již u chovatele, protože vrhy jsou odchovávány v domech. Ale – záleží kde. Ne v garáži, ne v koupelně, ne ve sklepě. Ale v bytě.
- Mohou být vyhraněné místnosti kde štěňata žijí. V některých zemích je podmínka k chovu, mít zvláštní místnost pro odchov štěňat.
- Chování vůči lidem –Wheaten je milý rodinný pes, má rád děti a dospělé každého věku. Chování k dětem se ale musí trpělivou cestou naučit, pak je prima parťákem pro jejich hry a dovádění. Také bude opatrný k seniorům, nikdo se nemusí bát, že dobře socializovaný a vychovaný wheaten bude skákat na starou babičku a nebo ji jinak obtěžovat.
- Založením však wheaten zůstává především velmi kontaktní pes, který je spokojen pouze v těsné blízkosti svojí smečky. Nezbytně nutné je aktivní zařazení wheatena do rodiny a jeho přítomnost mezi lidmi.
ODKUD MOHU ZVÍŘE ZÍSKAT?
- Dovoz – Jak bylo již zmíněno, chovatelských stanic ve světě je pomálu.
- V Čr – V ČR se nachází velice málo jedinců. (Vzhledem k malému počtu a výrazné příbuznosti se plemeno stává dovozové).
uchovnění
- Podmínky k uchovnění – Výstavní ocenění nejhůře velmi dobrá. Chybět mohou maximálně 2 zuby, jeden z partnerů musí být plnochrupý (z hlediska těchto chovných podmínek není za chudozubost považována absence M3).
-
DISKVALIFIKUJÍCÍ VADY:
-
Žluté oči.
-
Matná, tlustá srst, srst se strukturou vlny nebo bavlny.
-
Bílá, hnědá a černá srst.
Psi s kteroukoliv z výše uvedených diskvalifikujících vad nesmí být použiti v chovu.
-
• Každé plemeno má z hlediska exteriéru určitý znak, který je pro ně zcela typický. V případě wheatena je to typ, zbarvení a kvalita srsti. Právě srst je velkým problémem a to nejen u nás, ale v podstatě v celém světě. Srst wheatena je možné rozdělit do dvou typů. Prvním typem je standardní srst „irského typu“, tedy srst měkká a hedvábná s typickým stříbřitým leskem. Druhý, nestandardní typ srsti, by se dal označit jako „americký“. V jeho případě je srst většinou velmi bohatá, vatovitá, ale mdlá a bez lesku a působí „neživým„ dojmem. Z hlediska úpravy se s touto srstí velmi pěkně pracuje, protože se z ní dá vystříhat v podstatě jakýkoliv tvar psího těla a tato srst je, z hlediska lidí plemeno neznající, líbivá.
• Výstavní ocenění je také jednou z podmínek pro uchovnění vašeho wheatena v dospělosti. Fena, aby mohla mít štěňata, a pes, aby mohl krýt, musí získat na výstavě ocenění nejhůře „velmi dobrý“. Do rodokmenu si musíte také nechat zapsat od rozhodčího výšku, skus a počet zubů, případně i chybějící zuby.
MÁTE ZÁJEM ADOPTOVAT NEBO SI POŘÍDIT TOTO PLEMENO?
Sjednejte si schůzku a přijeďte se na toto plemeno podívat. Velice rádi Vás seznámíme s jejich životem.
V roce 2023 je v Česku kolem 10-ti více- či méně aktivních chovatelů ISCWT
Jedinečná kniha od Kláry
o Wheatnech můžete získat přímo u chovatelky
www.wheatendarling.cz a www.wheaten.cz
BEZPAPÍROVÝ CHOV
Množení psů a zneužívání
Každé plemeno se postupně dostává do ruk nezodpovědných chovatelů, kteří na jedinci množí ať už s pp či bez. Vzhledem k tomu, že plemeno se zde nachází v malém počtu není zde množeno. Pejska můžete sehnat v adopci. Zachraňuje se z různých zemí, kde to již takto není a psi trpí.
Štěně bez průkazu původu nemá zdravotní testování – ani jeho rodiče. Žádný veterinář vám nezjistí co se „vyrobilo“. Sázet na to, že množitel „řekl“. Je jako kupovat auto z pochybného podniku. Nejhorší je, že množitel získá peníze, fena je zneužívaná a možné vady pokračují dál.
NENÍ PAPÍR JAKO PAPÍR
Uznaná federace FCI!
Další mezinárodní organizace WKU a UCI
jaký papír platí?
Nutno dodat, že mezi chovateli toto téma vyvolává velké emoce, nevraživost a dost sprostých slov…
- Aby jste pochopili jejich pocity, je potřeba trošku zabřednout do historie
- V chovu psů s průkazem původu, nebo chcete-li laicky s rodokmenem, působí celá řada
organizací. - Asi nejznámější jsou dvě kynologické organizace. Jednu jsme zvyklí označovat zkratkou FCI
a druhou UCI. Další problematickou skupinou jsou mezinárodní chovatelské kluby. - FCI – Federation Cynologique Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která
vznikla v roce 1911. Jejími členy je 93 států, a některé další. - UCI – United kennel Club Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která byla
založena v Německu v roce 1976. Jejími členy je cca 16 států. UCI používá standardy FCI. Českou
republiku v UCI zastupuje Českomoravská kynologická federace (CKF). I ona vystavuje PP pro
odchovy svých chovatelů a i u ní platí, že si členové UCI vzájemně PP uznávají. - Samostatnou kapitolu tvoří mezinárodní chovatelské kluby. Některé pracují v rámci FCI a PP
pro štěňata pak vystavují řádné plemenné knihy. Jiné kluby, např. v případě pitbulů, tedy plemene,
které se do plemenných knih FCI nezapisuje nebo Internatioanle Biewer Yorkshire Club , si vystavují
PP samy.
jaké štěně tedy vybrat?
- FCI – Neuznává přepis psa z jiné organizace. Nikdy tedy takový pes nemůže být podd FCI vystaven, zbonitován a je pro federaci „bezpapírákem“.
- Předpisy FCI potažmo
ČMKU jsou velmi přísné a jasně stanovují, které PP a za jakých podmínek mohou členské subjekty
uznávat jako právoplatné. Jsou to PP vystavené plemennou knihou členského státu FCI nebo státu,
s kterým má FCI dohodu o spolupráci. Zdánlivě přísné opatření chrání majitele psů před podvodníky a
před tím, že jim místo očekávaného představitele krásného plemene ze štěněte vyroste něco úplně
jiného. Pravost PP je základem chovu. UCI, tedy CKF, uznává i PP vystavené jinou řádnou
plemennou knihou. Tyto informace získáte na webu www.cmku.cz – Vladimíra Tichá, zdroj.
Asi nelze říkat zájemcům o chov psů s PP, že si musí brát štěně jen od chovatele z té či oné
organizace. Pokud ale sáhnete po štěněti s PP vystaveným UCI nebo mezinárodním chovatelským
klubem, musíte počítat s tím, že se nemůže zúčastňovat oblastních, krajských, klubových, speciálních,
národních nebo mezinárodních výstav pořádaných ČMKU nebo jejími členy. Nemůže také být
předváděno na některých výcvikových akcích, např. zkouškách z loveckého výkonu nebo se
zúčastňovat dostihů. A co je podstatné, nemůže být na základě svého PP v rámci ČMKU (FCI)
zařazeno do chovu.
Všechny tyto informace jsou získané praxí a chovem tohoto plemene. Názory se mohou lišit daným chovatelem.