Výcvik amerického staforda není žádná věda. Skládání zkoušek je výzva pro všechny majitele těchto stafordů. Pokud používáte tlak tak u něj nepochodíte. Výcvik ho musí bavit a postupně mu zvyšovat laťku v náročnosti. Staford se začne brzo nudit, pokud budete opakovat stále stejný výcvik.

Amstaf byl pro mě první pes ve výcviku i jako přítel. Svoji tvrdohlavostí mě donutil začít se psy pracovat jinak. Ne vždy jsou pamlsky k dobru a ne každý pes chce pracovat, když má v okolí jiné zájmy. Tobi se po čase zabejčil a raději vyváděl lumpárny, možná to bylo pubertou, možná jsem ho prostě nudila. A to byl důvod, proč jsem začala vyhledávat jiné „psí komunikace“.

Při závodech se nám stávali různé komické situace, nejkratší doba v závodu byla po přihlášení u rozhodčí. Ve velkém areálu byl vymezený prostor pro závod, byl obtažen páskou a pro účastníky to znamenalo, že pokud pes opustí tento prostor je diskvalifikován. Při závodech nemáte klid a ticho tak jak na zkouškách, lidé se baví, fotí a natáčí. A to pro nás byla nová situace.

Po nahlášení rozhodčí jsme se šli připravit na výchozí bod a přímo u pásky si slečna s velkým kanónem dřepla, aby ho vyfotila v akci.. A ouhá. Tobi se prostě sebral a šel slečnu vítat, že konečně někdo z okolních lidí má zájem se sním bavit a pomazlit. Prostě společenské plemeno anebo jak já říkám bojové vemeno.

americký staford výcvik psa

 

Tuto skutečnost sem v daný okamžik obrečela, že velkou výzvu rychle ukončil, přeci jsme na ni dlouho dřeli. Člověk se má stále s čím srovnávat a nakonec jsem s ním odcházela s úsměvem a ještě jsem mu dopřála to mazleníčko.

Přesunem na jiný „výcvik“ se naše tréninky staly velice přínosné a vše šlo kupředu.

Tobi a jeho výsledky byly krásné. Bohužel kvůli zdravotnímu stavu se vše zastavilo a funguje ve výcviku jako úžasný parťák

 Získali jsme titul pracovního psa Klubu amerických stafordšírských teriérů a titulu pracovního psa roku 2016.

Tobi za rok zvládl udělat 8 zkoušek

(BH, UPr 2, ZOP, SPr 2, ZZO 2)

a vyhrát spoustu závodů nejen v poslušnosti, ale i v obranářských závodech, kde se musel rovnat plemenům jako je německý a belgický ovčák.

Tam kde ostatní kritizují, říkám: „Já vím, že to není pes, jakého byste chtěli vy, ale je to pes, jakého chci já. To i Vy odpovězte všem, kdo Vám tvrdí, že máte „problém“ a tlačí vás změnit Vašeho psa.


(Měl 1 rok) 2014 – 2. místo ZZO 6.místo ZZO 2015- ZZO 1.místo Uničov závod dvojic ​1.místo Šternberk 4.místo Česká Třebová 1,místo Uničov 1.místo Sudkov 3.místo Štěpánov ZZO 1 2.místo Česká Třebová UPR1 3.místo Vikýřovice 2016
ZZO 1 ​1.místo Náměšť na Hané 2.místo, Moravská Třebová 3.místo Sudkov ZVV 1 ​4.místo Vikýřovice 2.místo Morkovice- Slížany SPR 1 ​3.místo Štěpánov ​ZVV2 ​3.místo Vikýřovice a další…

 

Amstaf je pes, který s vámi bude spát v posteli, ale potřebuje dostatečné vybití venku jak fyzické tak psychické. Pokud chcete chodit jak s čivavkou, rozhodně to není pes pro vás. Staford do jisté míry neřeší zda jeho směrem chcete jít taky. Prostě si vás tam přitáhne a na vás je, jak tohle chování ovlivníte. Je to velká bomba která potřebuje všechno vidět, všude být. Socializace a základní návyky vás rozhodně neminou. Stafordi hodně trpí na alergie a proto si dobře vybírejte krmivo, pes by měl mít pevné bobky a neměl by se často po krmení drbat. O krmivu si můžete najít další články v blogu.

Moderní doba nabízí krmit i syrovou stravou, velice často jsou na nich štěňata i zvyklá od chovatelů, na vás je jak budete pokračovat. Osobně dávám přednost bezpečnému krmení kvalitními granulemi do 1 roka a dle sezónnosti nebo co mám v ledničce nabídnu našim klukům. Vyvážená strava je důležitá a jak zrovna ve vývinu víte, co váš pes v jakém poměru potřebuje? To jsou rizika, do kterých osobně nejdu.

Rozhodně dejte přednost psu z průkazem z ověřené chovné stanice. Je to z důvodu vyšší dominantní agrese. Pořizujete si přeci jenom testosteronem nasáklého psa, který s vámi orat bude i v dobrém slova smyslu. U rodičů vždy chtějte vědět povahu. Přečíst si jenom „souhrn plemene“ nestačí. Co rodiče to originál štěně. Přebírá po nich vlohy, tak si podle toho vybírejte. Ne jen podle vzhledu a výstavních ambicí.

Jednou z věcí mimo silného dominantního chování je fajn něco vědět o ataxii nebo základních vyšetření tohoto plemene. Jak probíhají a kolik stojí je individuální. Každý klub má své požadavky, ale pokud si chcete přečíst naše trampoty a vyšetření více bude v dalších článcích.

amstaf pracovní pes roku

Staford bude za vás dýchat, bude hlídat barák, bude trpělivý k vašim dětem a lidi kolem sebe bude milovat. Vy musíte vědět, co psu můžete nabídnout, aby byl spokojený a ne frustrovaný. Můžete mu nabídnout různé hračky jako například pullery nebo pešky. Věnujeme se obranám, stopám či koloběžkování. S tímto plemenem máte obrovské možnosti.

A ještě jedna věc. Při pořizování krátkosrstých psů počítejte že chlupaté oblečení vás nemine. Dlouhé chlupy udělají chuchvalce a vše posbíráte. Na tyto chloupky doporučuji speciální vysavač na gauče a nejdůležitější věc na světě.

Sušičku