V trénincích mimo pozitivního výcviku jsme začali společně začleňovat tréninky na balančních pomůckách.

Chceme vytvořit domácí fitness se psem, naučit se jak na balančních pomůckách, kde zatěžujeme základní cviky na peckách  a učíme pejska základy balance a udržení rovnováhy. Celkový souhrn z balančních cvičení naleznete v dalším článku.

Není to jen z důvodu psa zabavit, ale také rovnoměrně osvalit a to i ty hluboké stabilizační systémy. Pejsek se v prvních trénincích musí s míči či čočkami seznámit a vytvořit pozitivní vztah k dané věci. Aby se pejsek vždycky těšil a chtěl příště další práci. Pokud je s pejskem problém pracovat ve skupině, pracujeme pouze individuálně. Aby pejsek nebyl zbytečně stresován a majitel mohl pejska dobře namotivovat na danou činnost. Tréninky probíhají v krytém prostoru v Petrově. 

Fitnes se psem jak na balančních pomůckách cvičení cviky peckách základy balance

 

Na základních čočkách učíme pejsky rozvíjet motoriku, balanci a tím pádem uvědomění vlastního těla. Pes se učí mít k vám důvěru a stoupat na materiály a věci na které se třeba i dříve bál.

Pecky učíme na dotek přední tlapkou pomocí granulí, klikru nebo pobízení. Každý pejsek má jiný tréninkový plán a každý má naučené něco jiného. Dle průběhu spojíme dotek tlapky na pecku a postupně rozvíjíme na všechny čtyři pecky.  Postupně stěžujeme obtížnost cviků na pomůckách tak, aby se na pejska nespěchalo a vytvořil si vlastní balanci a zpevňoval tělo.

Fitnes se psem jak na balančních pomůckách cvičení cviky peckách základy balance

 

Jakmile je pes schopen na peckách schopen spolupracovat a vytvářet cviky, můžeme mu představit „burák“.

Tam je také důležitá velikost balónu. Je potřeba aby se pes neprohýbal a neměl nohy pod sebou. Změny na takovém to míči je pro psa složitý a náročný, tréninky by neměli být dlouhé. Střídáme i s těmi cviky, na které byl do teď pes zvyklí. Burák si můžete přichytit kolenem ke zdi a pejska natáhnout před sebe, nejprve samozřejmě seznamujeme s pohyblivým podmětem a pokud pes nemá jistotu necháváme jej klidně sejít z balónu.

Fitnes se psem jak na balančních pomůckách cvičení cviky peckách základy balance

Pejska nenecháváme samotného seskočit a pomáháme mu bezpečně dolů a v případě klasických míčů je potřeba je mít dobře zajištěné. Je potřeba dbát i na bezpečnost, pokud řešíte s pejskem zdravotní problém není vhodné pejska vystavovat zátěži. Tréninky na každém míči či pecce je krátký a několikrát za sebou se opakuje. Učíme pejska na peckách stát a pak uvolníme.

Můžeme měnit velikosti a druhy balónků, když vidíme, že si je pes jistý, dáváme i méně nafouklé pecky, nebo ty které špatně drží a pejsek musí více udržovat rovnováhu. Stále dodržujeme, aby na tom pejsek dlouho nestál a pokud je to vyšší nebo pejsek malý, pomůžeme slézt dolů, aby pejsek neseskakoval.

Nesmíte zapomínat, že pejsek se zde učí zapojovat svaly, které do teď mohl používat minimálně, rychle se unaví a svaly mohou být při prvních používání citlivé, proto se věnujeme i následné masaži a pejska nehoníme za míčkem. Naopak pejska vychodíme, aby svaly nezatuhly a pak jej necháme odpočívat.

 

Na fotkách vidíte Beauty FRBUL z Chovné stanice Golden Heart Babu