BARZOJ
Aristokrat mezi psy.
Pokud toužíte po psovi, co má vlastní hlavu a názor, který vám dá rád jasně najevo, tak je tento šlechtic mezi plemeny právě pro vás.
Nicméně pokud chcete psa, který vás vždy rád ochotně a okamžitě poslechne, tak raději hledejte dál.
základní potřeby psa
Každé plemeno má své podmínky pro kvalitní život. Jste schopni mu jej poskytnout?
Štěně bez průkazu původu nemá zdravotní testování – ani jeho rodiče. Žádný veterinář vám nezjistí co se „vyrobilo“. Sázet na to, že množitel „řekl“. Je jako kupovat auto z pochybného podniku. Nejhorší je, že množitel získá peníze, fena je zneužívaná i nadále a možné vady pokračují dál. Vy se koukáte jak štěně trpí či umírá. Navíc veterina je velice drahá záležitost. Průkaz původu má význam ve zdravotním testování. Pokud kupujete se slovy „nepotřebuji rodokmen do aleluja“ myslete na zdraví!
chov
- Historie tohoto ruského plemene sahá až do 11. století.
Barzoj byl šlechtěn především k lovu vlků, ale i lišek a jiných zvířat. Takový lov vlků byl velkou událostí. Barzoj lovil ve skupině minimálně dvou jedinců, nicméně byli i jedinci, kteří dokázali vlka slovit sami a o těch se psaly písně a báje.
Barzoj byl velmi ceněný a jeho chov si mohla dovolit pouze šlechta, což se stalo pro plemeno osudným roku 1916, kdy během revoluce a válečných let téměř vyhynul. Nestalo se tak jen díky pár jedincům vyvezených ze země.
KOMFORT NA UBYTOVÁNÍ
-
Kam pes nepatří – Barzoj je pes, kterého díky jeho bohatému a funkčnímu osrstění můžeme chovat venku i uvnitř.
Pokud barzoj bude žít venku, je potřeba mu zajistit zateplené obydlí, ale někteří jedinci se rádi vyvalí ve sněhu a spokojení se nechají zasněžit.
Jedinci chovaní doma určitě netrpí! Pes se přizpůsobí podmínkám, ve kterých žije.
Odpovídá tomu pak i hustota jeho osrstění.
-
Za co bude pes rád – Barzoj miluje pohodlí a blízkost svého člověka či své smečky. Pokud se zrovna nebude vyvalovat na gauči, ocení lov a bláznivé běhání.
-
Jak zvládá zimu/léto – V zimě je velmi spokojený, válení, běhání a skotačení ve sněhu ho baví. V létě ocení stín a vodní lázeň. Teplo mu nevadí, velká horka zvládá hůře.
ZDRAVOTNÍ NÁROČNOST
Pořizovací cena je jen začátkem výdajů. Každé plemeno má své limity a přednosti.
V kostce
-
Zdraví – Barzoj je obří plemeno a s tím se pojí riziko torze žaludku. Dále je potřeba hlídat u takto velkého plemene pohybový aparát.
-
Vady – plemeno je poměrně zdravé, nicméně není na škodu mít udělané rtg DKK, DLK a vyšetření na OCD kvůli tělesným proporcím a vyšetřené srdce.
-
Zdravotní úrazy – Barzoj je náchylný na úrazy nohou kvůli své nezkrotné touze běhat, slabému pudu sebezáchovy a poměrně elegantně tenkým nohám.
-
Náročnost péče o srst – srst barzoje je samočistící, tedy náročnost téměř nulová. Je ovšem nutné srst pravidelně vyčesávat, aby se stará srst měnila za novou a napomáhalo se tím narůstání krásné a dlouhé nové srsti. A samozřejmě se česáním zamezí tvoření dredů.
-
Náročnost v krmení – pro zdravý a spokojený život potřebuje kvalitní stravu – granule nebo barf. Spoustu chovatelů se přiklání ke krmení barfem z důvodu lepšího korigování složení krmiva v období růstu.
-
Vzhledem k velikosti je potřeba obzvláště ve štěněcím věku hlídat poměr minerálů kvůli správnému růstu kostry.
typické rysy
Každé plemeno má typické chování, které v něm někde hluboko bude. Přijmete je a budete s ním do budoucna počítat, že se ve psu může probudit?
Položte si tedy otázku, co u psa nehodláte tolerovat? Rychleji si plemena vyřadíte ze seznamu a ušetříte práci sobě a zlomené srdce psu, které budete dál prodávat.
CO JE PLEMENI VLASTNÍ ?
- V povaze – Je to vyrovnaný a klidný pohodář, který je velmi oddaný svému člověku. Je jemný a citlivý, ale umí být škodolibý a vyčůraný záškodník. Má svoji hlavu, svůj názor a na vše má dost času. Tedy kromě lovu, má velmi rychlou vzrušivost a prudké reakce co se lovu týče.
- Co bude dělat, protože to má v genech – Lov. Je to barzojí podstata. Určitě je možné se systematickým tréninkem a velkou dávkou trělivosti a důslednosti ho naučit nelovit, ale proč si pořizovat lovce a pak to v něm dupat?
- Vidět barzoje při lovu je pastva pro oči. Harmonie těla a mysli, která vám vezme dech. Proto se barzoj parádně hodí na coursing a dostihy. Baví je to. Milují to.
- Hlasitost – barzoj není uštěkané plemeno. Štěkat rozhodně umí, ale spíše brblá, kňučí (fňuká), zpívá.
- Co vyžaduje – Barzoj vyžaduje běhání. Milují to. Ocení lásku a souznění. Nejen od člověka, ale i ve smečce.
CO NAOPAK PLEMENI VLASTNÍ NENÍ?
- V povaze – Barzoj nemá být agresivní a bázlivý
- Sport – Je to plemeno lehké a i přes silnou kostru nemyslím, že jsou vhodní na sportovní aktivity určené pro bulloidní plemena.
- Spoustu chovatelů lidi odrazuje od jiných sportů než je coursing a dostihy, pravda je ale taková, že je barzoj velice inteligentní a se správnou motivací a přístupem s vámi budou dělat téměř jakýkoli sport.
- Skupinový chov k jinému plemeni – barzoj byl šlechtěn pro život a práci ve smečce. Vyrovnaný jedinec nemá problém se životem ve smečce různých plemen. I přes jejich opatrnost a jemnost (kterou oplývají) je potřeba být opatrný ve smečce menších plemen. Stále je to velký pes a jeden špatný pohyb může pro malé plemeno špatně dopadnout.
AKTIVITY A CHOV
Čemu se dá s plemenem věnovat? A co když se rozhodnu uchovnit?
aktivity
- Aktivity pro plemeno –Vzhledem k jejich historii a genetickému základu je pro ně nejideálnější coursing či dostihy. Se správnou motivací, trpělivostí a laskavým přístupem s vámi bude barzoj ale dělat mnoho různých aktivit.
- Plemeno ovšem není nijak zvlášt aktivní (neunavitelné), není to pracovní pes, který vyžaduje každý den makat.
- V klidu zvládne hodinovou procházku denně a zbytek dne proleží na gauči a stejně tak s vámi zvládne proťapat celodenní túry.
Díky své povaze mohou být vhodní na canisterapii.
- Chování vůči lidem – lidi milují. Jsou velmi kontaktní a mazliví. Nejsou nedůvěřiví, bázliví ani agresivní.
- Chování vůči jiným zvířatům – díky svému loveckému pudu mají sklony k lovení menších zvířat, ale chápou, že co je doma, to se neloví. Jsou skvělými společníky ke koním.
Základní informace | |
---|---|
Země původu | Rusko |
Tělesná charakteristika | |
Hmotnost | 35–50 kg |
Výška † | psi: 75-85cm feny: 68-78cm |
Barva | kombinace všech barev kromě modré a čokoládové a jakýchkoliv odstínů těchto barev jednobarevní nebo v kombinaci s bílou |
ODKUD MOHU ZVÍŘE ZÍSKAT?
- Dovoz – Bez problémů
- V Čr – V ČR se nachází
uchovnění
- Náročnost k uchovnění – Uchovnění se odvíjí od klubu, pod který se přihlásíte. V obou případech je ovšem uchovnění velmi jednoduché.
- V klubu chovatelů a přátel barzojů stačí posudek z výstavy s poznámkou „Vhodný k chovu“. V klubu chovatelů chrtů musí jedinec projít bonitací.
- Náročnost při krytí – Barzoj není náročný na krytí. Mívají početné vrhy. U štěňátek je důležité aby chovatel dbal na správné složení stravy pro správný růst.
Na jaký spolek se obrátit, aby jste nenaletěli?
Dejte na doporučení – I my si prověřujeme aktivitu spolků, na které Vás odkazujeme. Australského ovčáka nezaštituje jen jeden spolek, ale nachází se bohužel běžně v nabídce adopce v různých útulků.
Odkud můžete psa získat
Adopce – organizace Barzoj v nouzi
MÁTE ZÁJEM POŘÍDIT si TOTO PLEMENO?
Sjednejte si schůzku a přijeďte se na toto plemeno podívat. Velice rádi Vás seznámíme s jejich životem.
AMBASADORKA PLEMENE A CHOVATELKA DOMINIKA NESÉTOVÁ
Se svojí fenou se věnuji coursingu, obedience a aktivně se vykonáváme canisterapii.
Nakousli jsme hoopers a nosework.
Všechny zmíněné aktivity ji baví.
Chov
Barzoj je můj dětský sen a před téměř třemi lety jsem si ho konečně splnila. Nenechte se odradit mojí krátkou zkušeností. Plemeno studuji již spousty let a pár měsíců zpět jsem v dočasce napravovala pejska odebraného z nevhodných podmínek.
Příští rok mě čeká první barzojí vrh po mojí aristokratce Artemis Janmar Z.A.A.
BEZPAPÍROVÝ CHOV
Množení psů a zneužívání
Každé plemeno se postupně dostává do rukou nezodpovědných chovatelů, kteří na jedinci množí ať už s pp či bez. Vzhledem k tomu, že plemeno je zde celkem početné i australáka můžete koupit bez pp. Dávejte si tímto pozor. Zdraví jedince není stanovitelné. Ani když štěně vezmete k veterináři, neřekne Vám, zda nebude v budoucnu nemocný, slepý nebo trpět na epilepsii. Pejska můžete sehnat v adopci nebo z odebraných množíren. Nedávejte množírnám peníze, o které jim jde na úkor zdraví.
Štěně bez průkazu původu nemá zdravotní testování – ani jeho rodiče. Žádný veterinář vám nezjistí co se „vyrobilo“. Sázet na to, že množitel „řekl“. Je jako kupovat auto z pochybného podniku. Nejhorší je, že množitel získá peníze, fena je zneužívaná a možné vady pokračují dál.
NENÍ PAPÍR JAKO PAPÍR
Uznaná federace FCI!
Další mezinárodní organizace WKU a UCI
jaký papír platí?
Nutno dodat, že mezi chovateli toto téma vyvolává velké emoce, nevraživost a dost sprostých slov…
- Aby jste pochopili jejich pocity, je potřeba trošku zabřednout do historie
- V chovu psů s průkazem původu, nebo chcete-li laicky s rodokmenem, působí celá řada
organizací. - Asi nejznámější jsou dvě kynologické organizace. Jednu jsme zvyklí označovat zkratkou FCI
a druhou UCI. Další problematickou skupinou jsou mezinárodní chovatelské kluby. - FCI – Federation Cynologique Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která
vznikla v roce 1911. Jejími členy je 93 států, a některé další. - UCI – United kennel Club Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která byla
založena v Německu v roce 1976. Jejími členy je cca 16 států. UCI používá standardy FCI. Českou
republiku v UCI zastupuje Českomoravská kynologická federace (CKF). I ona vystavuje PP pro
odchovy svých chovatelů a i u ní platí, že si členové UCI vzájemně PP uznávají. - Samostatnou kapitolu tvoří mezinárodní chovatelské kluby. Některé pracují v rámci FCI a PP
pro štěňata pak vystavují řádné plemenné knihy. Jiné kluby, např. v případě pitbulů, tedy plemene,
které se do plemenných knih FCI nezapisuje nebo Internatioanle Biewer Yorkshire Club , si vystavují
PP samy.
jaké štěně tedy vybrat?
- FCI – Neuznává přepis psa z jiné organizace. Nikdy tedy takový pes nemůže být podd FCI vystaven, zbonitován a je pro federaci „bezpapírákem“.
- Předpisy FCI potažmo
ČMKU jsou velmi přísné a jasně stanovují, které PP a za jakých podmínek mohou členské subjekty
uznávat jako právoplatné. Jsou to PP vystavené plemennou knihou členského státu FCI nebo státu,
s kterým má FCI dohodu o spolupráci. Zdánlivě přísné opatření chrání majitele psů před podvodníky a
před tím, že jim místo očekávaného představitele krásného plemene ze štěněte vyroste něco úplně
jiného. Pravost PP je základem chovu. UCI, tedy CKF, uznává i PP vystavené jinou řádnou
plemennou knihou. Tyto informace získáte na webu www.cmku.cz – Vladimíra Tichá, zdroj.
Asi nelze říkat zájemcům o chov psů s PP, že si musí brát štěně jen od chovatele z té či oné
organizace. Pokud ale sáhnete po štěněti s PP vystaveným UCI nebo mezinárodním chovatelským
klubem, musíte počítat s tím, že se nemůže zúčastňovat oblastních, krajských, klubových, speciálních,
národních nebo mezinárodních výstav pořádaných ČMKU nebo jejími členy. Nemůže také být
předváděno na některých výcvikových akcích, např. zkouškách z loveckého výkonu nebo se
zúčastňovat dostihů. A co je podstatné, nemůže být na základě svého PP v rámci ČMKU (FCI)
zařazeno do chovu.
jak to vidí organizace?
- Tyto organizace vznikli z důvodu nesouhlasu ovlivňování chovu FCIčkem.
- Vedou si své plemenné knihy a podmínky pro uchovnění.
Jsou to tzv. třídy či kategorie chovu, které by měly sloužit k motivaci chovatelů udělat pro své psy, svůj chov, svou vizitku „něco navíc“ – než základní bonitaci, na které je postaven nejen náš chov, ale v drtivé většině spousta chovů v klubech i v jiných organizacích. To, že se ve spoustě případů uchovní pes i na základě výstavního posudku o 3 větách, snad zmiňovat nemusím. (add FCI – UCHOVNĚNÍ). Kde kolikrát (spíš většinou) neposuzuje Vašeho psa odborník na dané plemeno. A přesto tento posudek z výstavy plnohodnotně nahradí podrobný popis psa z bonitační karty. To je jen jeden z příkladů „věčného“ boje ze strany uctívačů monopolního systému uchovnění v FCI, kde svět za hranicemi FCI pro ně prostě neexistuje. CITACE MORAVIADOGKLUB.CZ
- Podmínky k uchovnění – Věková hranice pro účast na bonitaci dle Směrnice pro chov Klubu faraonských psů. S sebou originál PP, posudky ze dvou výstav vyššího typu po dosažení 9 (malá plemena) nebo 12 (velká a střední plemena) měsíců věku s oceněním minimálně 2 x výborný nebo dostihovou či coursingovou licenci. Pokud nejsou splněny tyto předpoklady, není možné bonitaci realizovat.
- Kontrola vrhu –
jak to vidí organizace?
- Tyto organizace vznikli z důvodu nesouhlasu ovlivňování chovu FCIčkem.
- Vedou si své plemenné knihy a podmínky pro uchovnění.
- Jedna fena se kryje více psy a následně se dělají genetické testy otcovství.
Jsou to tzv. třídy či kategorie chovu, které by měly sloužit k motivaci chovatelů udělat pro své psy, svůj chov, svou vizitku „něco navíc“ – než základní bonitaci, na které je postaven nejen náš chov, ale v drtivé většině spousta chovů v klubech i v jiných organizacích. To, že se ve spoustě případů uchovní pes i na základě výstavního posudku o 3 větách, snad zmiňovat nemusím. (add FCI – UCHOVNĚNÍ). Kde kolikrát (spíš většinou) neposuzuje Vašeho psa odborník na dané plemeno. A přesto tento posudek z výstavy plnohodnotně nahradí podrobný popis psa z bonitační karty. To je jen jeden z příkladů „věčného“ boje ze strany uctívačů monopolního systému uchovnění v FCI, kde svět za hranicemi FCI pro ně prostě neexistuje. Citace z klubu Moravia Dog klub.
- V těchto klubech najdete barevné varianty psů, které FCI zakazuje.
Každý sám, by si měl prostudovat pravidla klubů a zvážit jistoty a nejistoty. Ať je to jakákoli organizace všude naleznete chovatele, keří poškozují chov a budou štěňata množit pouze pro peníze bez ohledu na jejich zdraví.
Některé barvy jsou u plemene zakázané ze zdravotních a genetických důvodů. Pokud jsou jinde povolena, musí být hlídána. Nebo vy stojíte o nemocné zvíře? Jenže kdo tomu rozumí? Kdo do toho vidí? Kde je kodex chovatele? Bude štěně nemoc dál přenášet? Jaký je rodokmen?…
Mnoho a mnoho otázek..
Klára Kučerová
Všechny tyto informace jsou získané praxí a chovem tohoto plemene. Názory se mohou lišit daným chovatelem.
Automaticky vytvořený koncept
Nástup a výstupJe rozdíl, zda pracujeme s pejskem, který je extrémně natěšený a své chování nezvládá z velké tužby. Horší je, když má pejsek strach z prostoru či jízdy.Naučení pejska nastupovat a vystupovat z auta je důležitý pro bezpečné cestování a prevenci...