Australský ovčák
Je to bystrý společník, který je bezmezně věrný svému pánovi a jeho rodině.
základní potřeby psa
Každé plemeno má své podmínky pro kvalitní život. Jste schopni mu jej poskytnout?
Štěně bez průkazu původu nemá zdravotní testování – ani jeho rodiče. Žádný veterinář vám nezjistí co se „vyrobilo“. Sázet na to, že množitel „řekl“. Je jako kupovat auto z pochybného podniku. Nejhorší je, že množitel získá peníze, fena je zneužívaná i nadále a možné vady pokračují dál. Vy se koukáte jak štěně trpí či umírá. Navíc veterina je velice drahá záležitost. Průkaz původu má význam ve zdravotním testování. Pokud kupujete se slovy „nepotřebuji rodokmen do aleluja“ myslete na zdraví!
chov
- První dovezený AUO do ČR byla fena. Byla importována z USA v roce 1994. První odchovaná štěňata pak byla v ČR až v roce 2002 v chovatelské stanici Puella Fera. V roce 2006 byl do plemenné knihy ČMKU zapsaný stý jedinec.
- Z výše uvedeného vyplývá, že AUO se u nás velmi rychle rozšířil a dnes existuje velké množství chovatelských stanic, ze kterých je možné si štěně pořídit.
- O to více snahy je proto dobré věnovat výběru chovatelské stanice a konkrétního štěněte.
KOMFORT NA UBYTOVÁNÍ
-
Kam pes nepatří – Je to líbivý pes v mnoha barevných variantách se středně dlouhou srstí s bohatou podsadou, která nebrání tomu, aby byl pes ustájený venku, ovšem za předpokladu, že mu majitel bude věnovat dostatek času a zajistí dostatek fyzické i psychické aktivity.
-
Za co bude pes rád – Je to ideální pes pro sport, všestranný a nadšeně s vámi půjde do každé aktivity. Zvládá i bydlení v bytě, pokud je mu zajištěno dostatečné množství aktivity.
AŤ UŽ JE AUSTRALSKÝ OVČÁK USTÁJEN VENKU ČI V BYTĚ, POTŘEBUJE ČASTÝ KONTAKT SE SVÝM PÁNEM, JINAK BUDE PSYCHICKY STRÁDAT!
-
Jak zvládá zimu/léto – Vzhledem k zasrstění zvládá počasí velice dobře. Do kotce je dobré psu přilepšit např. dřevitou vlnou.
ZDRAVOTNÍ NÁROČNOST
Pořizovací cena je jen začátkem výdajů. Každé plemeno má své limity a přednosti.
V kostce
-
Zdraví – AUO je poměrně zdravé plemeno.
-
Úrazy – Díky své nezměrné aktivitě může dojít k nejrůznějším úrazům.
-
Náročnost srsti – Péče o srst není náročná, AUO líná 2 x ročně, v době línání je třeba vyčesat uvolněnou podsadu.
- Dominantnost či jiné rozdíly v plemeni – Někteří samci v období dospívání mohou vykazovat známky dominance, je vždy na majiteli, jak s nimi bude pracovat.
- Náročnost na krmení –AUO jsou většinou velmi lehce motivovatelní a žraví psi bez speciálních nároků na stravu. Kvalitní granule či barf je určitě správnou volbou.
typické rysy
Každé plemeno má typické chování, které v něm někde hluboko bude. Přijmete je a budete s ním do budoucna počítat, že se ve psu může probudit?
Položte si tedy otázku, co u psa nehodláte tolerovat? Rychleji si plemena vyřadíte ze seznamu a ušetříte práci sobě a zlomené srdce psu, které budete dál prodávat.
CO PLEMENI NENÍ VLASTNÍ?
-
V chování – Díky své chytrosti a rychlému chápání se skvěle učí nové věci a povely. Své rodině je věrný, dokáže svůj domov spolehlivě a nekompromisně ohlídat, a to hlavně hlasitým štěkotem. Kromě nároků na pohyb je skromný a nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Svému pánovi se chce zavděčit a pokud jí bude věnovat dost pozornosti, s nadšením pro něj bude pracovat jen aby mu udělala radost.
- Pasení – není u AUO tolik rozvinuto jako například u Border kolií. Povětšinou se tedy nestává, že by Australák pásl auta, děti či jiná zvířata.
-
Jak se snáší plemeno s jinými plemeny? –
CO NAOPAK PLEMENI VLASTNÍ JE?
-
Co dělat bude, protože to má v genech – Někteří AUO mají tendenci honit zvěř, povětšinou se však dá tato vlastnost lehce zvládnout.
- Hlídá – Mají také tendenci hlídat si zdroje. Tady je vždy na majiteli, aby tento problém zavčas podchytil a správně s ním pracoval.
-
Hlasitost zvířete – Australský ovčák nejen štěká, ale umí vydávat neskutečnou škálu zvuků.
-
Co se štěkání týká, nejsou to vyloženě uštěkaní psi, nicméně díky své inteligenci často zjistí, že štěkotem si vyvolají pozornost majitele.
- Chytrost – Australský ovčák je velmi inteligentní a chytrý pes. Stejně rychle, jak se naučí kdejaký cvik či trik, stejně rychle se dokáže naučit i to, co příliš nechceme.
AKTIVITY A CHOV
Čemu se dá s plemenem věnovat? A co když se rozhodnu uchovnit?
aktivity
- Aktivity pro plemeno –energický, vytrvalý a houževnatý pes se silnými hlídacími instinkty, který byl vyšlechtěný v USA pro pasení dobytka. Odtud byl pak importovaný do Austrálie, kde se je ho schopností pást ovce či dobytek využívá dodnes.
- Vhodný pro téměř jakýkoli sport (sportovní kynologie, obedience, dogdancing, nosework, canicross, coursing,…) méně vhodný na canisterapii.
-
Existují jedinci z pracovních a výstavních linií. V těch výstavních naleznete i klidnější jedince, není to však pravidlem, proto by si AUO měl pořídit člověk, který žije aktivním způsobem života. Ten pak nalezne v Australském ovčákovi věrného a lehce ovladatelného psa.
CHOV
- Náročnost k uchovnění – Chovatelé dnes testují chovné jedince na nejrůznější genetické vady. Standardní je genetické i klinické vyšetření očí, samozřejmostí jsou pak rentgenové snímky pohybového aparátu, ať už se jedná o kyčle, lokty, ramena či páteř.
- Náročnost krytí nebo chovu- Feny nemají problém se zabřeznutím a rodí početné vrhy.
- Chování vůči dalším zvířatům – Australský ovčák se povětšinou velmi dobře snáší s ostatními zvířaty či jedinci svého druhu.
- Chování vůči lidem – Jak už bylo zmíněno, toto plemeno miluje svého pána, jeho rodinu a děti. K cizím jsou často rezervovaní. Jsou aktivní do vysokého věku.
- Rozdíl ve vzhledu– V současné době se můžeme setkat s Australskými ovčáky s plným ocasem, ale i bez ocasu, případně s ocasem různých neúplných délek.
- Někteří jedinci nesou vlohu pro krátký ocas, a proto se některá štěňata rodí bez či s neúplným ocasem.Krátký ocas je od vzniku plemene v USA považován za typický plemenný znak.
Základní informace | |
---|---|
Země původu | Spojené státy americké |
Tělesná charakteristika | |
Hmotnost | cca 18 – 28 kg |
Výška † | psi: 51 – 58 cm feny: 46 – 53 cm |
Barva | blue merle red merle červená černá možné bílé nebo měděné odznaky – bikolor, trikolor |
ODKUD MOHU ZVÍŘE ZÍSKAT?
- Dovoz – Bez problémů
- V Čr – V ČR se nachází
uchovnění
- Podmínky k uchovnění – Pes či fena musí splnit věkovou hranici pro uchovnění, musí splnit stanovené zdavotní podmínky a absolvovat výstavy s výsledkem minimálně VD a bonitaci.
- Existuje mnoho dalších testů, které dnes genetické laboratoře chovatelům nabízí a je na zodpovědnosti každého chovatele, na co nechá své chovné jedince testovat.
- Kontrola vrhu – Probíhá běžně jako v každém klubu. Úkolem je sepsat informace o vrhu a dodržet kvalitu chovu.
Merle je velice oblíbené zbarvení. Jenže štěňata bez pp se velice často rodí nemocná a postižená. V chovu se nesmí křížit dva modří rodiče bohužel množitel toto porušuje, aby byla větší pravděpodobnost barvy a tím větší zisk!
Pokud se narodí bílý jedinec tak může trpět hluchotou a slepotou – bez rozdílu plemene.
U Francouzkých buldočků je tato barva zakázaná! Modré zbarvení nese zdravotní rizika – alopecie (lysivost), nekvalitní srst, kožní problémy, špatná imunita.
Pokud by se modrý buldoček narodil v oficiálním chovu, který se řídí standardy FCI, byl by považován za nestandardního jedince a vyloučen z chovu!!! Buldočci mají plno jiných krásných barev, nepodporujte množitele koupí modrých kříženců.
Na jaký spolek se obrátit, aby jste nenaletěli?
Dejte na doporučení – I my si prověřujeme aktivitu spolků, na které Vás odkazujeme. Australského ovčáka nezaštituje jen jeden spolek, ale nachází se bohužel běžně v nabídce adopce v různých útulků.
MÁTE ZÁJEM POŘÍDIT si TOTO PLEMENO?
Sjednejte si schůzku a přijeďte se na toto plemeno podívat. Velice rádi Vás seznámíme s jejich životem.
AMBASADORKA PLEMENE A CHOVATELKA MARIE BUŠINOVÁ
Jsem majitelkou dvou australských slečen. Fenky Báry z chovatelské stanice Carcassone Tolugo a její dcery Mendy (můj odchov). S Barborkou jsem se zúčastnila mnoha výstav a má splněného šampiona několika zemí. Více mne však baví s oběma sportovat. Věnujeme se především Obedience, sportovní kynologii a Noseworku. Účastním se výcvikových akcí, pobytů a kurzů, sleduji on-line konference a neustále se snažím rozvíjet své znalosti, co se především výcviku týká. Externě spolupracuji se Školou výcviku psů Klára Kučerová. Australský ovčák je pro mne srdeční záležitost a velmi ráda zodpovím vaše dotazy.
Více informací ZDE.
Historie australského ovčáka
V roce 1957 byl založen chovatelský klub Australian Sheperd Club of America (ASCA). Oficiálním registrem se stal The International English Shepherd Registry (IESR) dnes známý jako National Stock Dog Registry (NSDR).
V roce 1971 otvírá ASCA svoji vlastní plemenou knihu, začíná organizovat vlastní výstavy i pracovní zkoušky.
1. 1. 1977 vzniká v ASCA první standard plemene, který v ASCA platí beze změn doposud.
V současné době nabízí vlastní akce v agility, obedienci, Junior handling, pasení, stopování a samozřejmě pořádá výstavy. Ve všech těchto oblastech lze dosáhnout ASCA titulů v souladu s jejich vlastními jednotlivými programy.
V roce 1985 se část členů ASCA rozhodla dosáhnout uznání plemene u AKC (American Kennel Club) a to i přes nesouhlas většiny členů ASCA, kteří se báli, že se plemeno začne štěpit na výstavní a pracovní linii, což se také stalo.
Standard byl upraven a v roce 1991 uznán AKC, od roku 1993 pak dosáhlo plemeno Australský ovčák plného uznání AKC a právo účastnit se všech akcí, které AKC pořádá.
Standard ASCA platí v původní, nezměněné podobě doposud.
FCI uznala plemeno s omezením v roce 1996, plného uznání se pak Australský ovčák.
Čerpáno z knihy All about Aussies od Jeanne Joy Hartnagle Taylor
BEZPAPÍROVÝ CHOV
Množení psů a zneužívání
Každé plemeno se postupně dostává do rukou nezodpovědných chovatelů, kteří na jedinci množí ať už s pp či bez. Vzhledem k tomu, že plemeno je zde celkem početné i australáka můžete koupit bez pp. Dávejte si tímto pozor. Zdraví jedince není stanovitelné. Ani když štěně vezmete k veterináři, neřekne Vám, zda nebude v budoucnu nemocný, slepý nebo trpět na epilepsii. Pejska můžete sehnat v adopci nebo z odebraných množíren. Nedávejte množírnám peníze, o které jim jde na úkor zdraví.
Štěně bez průkazu původu nemá zdravotní testování – ani jeho rodiče. Žádný veterinář vám nezjistí co se „vyrobilo“. Sázet na to, že množitel „řekl“. Je jako kupovat auto z pochybného podniku. Nejhorší je, že množitel získá peníze, fena je zneužívaná a možné vady pokračují dál.
NENÍ PAPÍR JAKO PAPÍR
Uznaná federace FCI!
Další mezinárodní organizace WKU a UCI
jaký papír platí?
Nutno dodat, že mezi chovateli toto téma vyvolává velké emoce, nevraživost a dost sprostých slov…
- Aby jste pochopili jejich pocity, je potřeba trošku zabřednout do historie
- V chovu psů s průkazem původu, nebo chcete-li laicky s rodokmenem, působí celá řada
organizací. - Asi nejznámější jsou dvě kynologické organizace. Jednu jsme zvyklí označovat zkratkou FCI
a druhou UCI. Další problematickou skupinou jsou mezinárodní chovatelské kluby. - FCI – Federation Cynologique Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která
vznikla v roce 1911. Jejími členy je 93 států, a některé další. - UCI – United kennel Club Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která byla
založena v Německu v roce 1976. Jejími členy je cca 16 států. UCI používá standardy FCI. Českou
republiku v UCI zastupuje Českomoravská kynologická federace (CKF). I ona vystavuje PP pro
odchovy svých chovatelů a i u ní platí, že si členové UCI vzájemně PP uznávají. - Samostatnou kapitolu tvoří mezinárodní chovatelské kluby. Některé pracují v rámci FCI a PP
pro štěňata pak vystavují řádné plemenné knihy. Jiné kluby, např. v případě pitbulů, tedy plemene,
které se do plemenných knih FCI nezapisuje nebo Internatioanle Biewer Yorkshire Club , si vystavují
PP samy.
jaké štěně tedy vybrat?
- FCI – Neuznává přepis psa z jiné organizace. Nikdy tedy takový pes nemůže být podd FCI vystaven, zbonitován a je pro federaci „bezpapírákem“.
- Předpisy FCI potažmo
ČMKU jsou velmi přísné a jasně stanovují, které PP a za jakých podmínek mohou členské subjekty
uznávat jako právoplatné. Jsou to PP vystavené plemennou knihou členského státu FCI nebo státu,
s kterým má FCI dohodu o spolupráci. Zdánlivě přísné opatření chrání majitele psů před podvodníky a
před tím, že jim místo očekávaného představitele krásného plemene ze štěněte vyroste něco úplně
jiného. Pravost PP je základem chovu. UCI, tedy CKF, uznává i PP vystavené jinou řádnou
plemennou knihou. Tyto informace získáte na webu www.cmku.cz – Vladimíra Tichá, zdroj.
Asi nelze říkat zájemcům o chov psů s PP, že si musí brát štěně jen od chovatele z té či oné
organizace. Pokud ale sáhnete po štěněti s PP vystaveným UCI nebo mezinárodním chovatelským
klubem, musíte počítat s tím, že se nemůže zúčastňovat oblastních, krajských, klubových, speciálních,
národních nebo mezinárodních výstav pořádaných ČMKU nebo jejími členy. Nemůže také být
předváděno na některých výcvikových akcích, např. zkouškách z loveckého výkonu nebo se
zúčastňovat dostihů. A co je podstatné, nemůže být na základě svého PP v rámci ČMKU (FCI)
zařazeno do chovu.
jak to vidí organizace?
- Tyto organizace vznikli z důvodu nesouhlasu ovlivňování chovu FCIčkem.
- Vedou si své plemenné knihy a podmínky pro uchovnění.
Jsou to tzv. třídy či kategorie chovu, které by měly sloužit k motivaci chovatelů udělat pro své psy, svůj chov, svou vizitku „něco navíc“ – než základní bonitaci, na které je postaven nejen náš chov, ale v drtivé většině spousta chovů v klubech i v jiných organizacích. To, že se ve spoustě případů uchovní pes i na základě výstavního posudku o 3 větách, snad zmiňovat nemusím. (add FCI – UCHOVNĚNÍ). Kde kolikrát (spíš většinou) neposuzuje Vašeho psa odborník na dané plemeno. A přesto tento posudek z výstavy plnohodnotně nahradí podrobný popis psa z bonitační karty. To je jen jeden z příkladů „věčného“ boje ze strany uctívačů monopolního systému uchovnění v FCI, kde svět za hranicemi FCI pro ně prostě neexistuje. CITACE MORAVIADOGKLUB.CZ
- Podmínky k uchovnění – Věková hranice pro účast na bonitaci dle Směrnice pro chov Klubu faraonských psů. S sebou originál PP, posudky ze dvou výstav vyššího typu po dosažení 9 (malá plemena) nebo 12 (velká a střední plemena) měsíců věku s oceněním minimálně 2 x výborný nebo dostihovou či coursingovou licenci. Pokud nejsou splněny tyto předpoklady, není možné bonitaci realizovat.
- Kontrola vrhu –
jak to vidí organizace?
- Tyto organizace vznikli z důvodu nesouhlasu ovlivňování chovu FCIčkem.
- Vedou si své plemenné knihy a podmínky pro uchovnění.
- Jedna fena se kryje více psy a následně se dělají genetické testy otcovství.
Jsou to tzv. třídy či kategorie chovu, které by měly sloužit k motivaci chovatelů udělat pro své psy, svůj chov, svou vizitku „něco navíc“ – než základní bonitaci, na které je postaven nejen náš chov, ale v drtivé většině spousta chovů v klubech i v jiných organizacích. To, že se ve spoustě případů uchovní pes i na základě výstavního posudku o 3 větách, snad zmiňovat nemusím. (add FCI – UCHOVNĚNÍ). Kde kolikrát (spíš většinou) neposuzuje Vašeho psa odborník na dané plemeno. A přesto tento posudek z výstavy plnohodnotně nahradí podrobný popis psa z bonitační karty. To je jen jeden z příkladů „věčného“ boje ze strany uctívačů monopolního systému uchovnění v FCI, kde svět za hranicemi FCI pro ně prostě neexistuje. Citace z klubu Moravia Dog klub.
- V těchto klubech najdete barevné varianty psů, které FCI zakazuje.
Každý sám, by si měl prostudovat pravidla klubů a zvážit jistoty a nejistoty. Ať je to jakákoli organizace všude naleznete chovatele, keří poškozují chov a budou štěňata množit pouze pro peníze bez ohledu na jejich zdraví.
Některé barvy jsou u plemene zakázané ze zdravotních a genetických důvodů. Pokud jsou jinde povolena, musí být hlídána. Nebo vy stojíte o nemocné zvíře? Jenže kdo tomu rozumí? Kdo do toho vidí? Kde je kodex chovatele? Bude štěně nemoc dál přenášet? Jaký je rodokmen?…
Mnoho a mnoho otázek..
Klára Kučerová
Všechny tyto informace jsou získané praxí a chovem tohoto plemene. Názory se mohou lišit daným chovatelem.
Soft coated wheaten terrier
Proč wheatenJe to temperamentní pes, živý až nabitý energií. Už jako malé štěně má hodně elánu, ale zatím na krátké časové úseky, které prokládá tvrdým spánkem, kdy opět nabírá energii na další řádění a hraní. S růstem psa přibývá i jeho potřeba delších a pravidelných...