PERUÁNSKÝ NAHÁČ
Věčně šťastný a veselý pejsek s výrazy, díky kterým není potřeba slov k pochopení.
Nicméně právem patří mezi primitivní plemena. Je svobodomyslný, svéhlavý a velmi inteligentní.
Je to pes, který přemýšlí sám o sobě a pokud pro něj nebudete mít pochopení, cit a budete u něj prosazovat dril, sílu a hrubost, tak u něj nepochodíte.
Ovšem pokud s tímto úžasným plemenem naleznete společnou řeč, tak v něm naleznete partnera, bez kterého už nebudete chtít žít a on bez vás.
základní potřeby psa
Každé plemeno má své podmínky pro kvalitní život. Jste schopni mu jej poskytnout?
Štěně bez průkazu původu nemá zdravotní testování – ani jeho rodiče. Žádný veterinář vám nezjistí co se „vyrobilo“. Sázet na to, že množitel „řekl“. Je jako kupovat auto z pochybného podniku. Nejhorší je, že množitel získá peníze, fena je zneužívaná i nadále a možné vady pokračují dál. Vy se koukáte jak štěně trpí či umírá. Navíc veterina je velice drahá záležitost. Průkaz původu má význam ve zdravotním testování. Pokud kupujete se slovy „nepotřebuji rodokmen do aleluja“ myslete na zdraví!
chov
- Přesný původ tohoto plemene není dodnes znám.
Historie těchto zajímavých psů tedy dle různých nalezených kreseb může sahat až do doby před vznikem Incké kultury. - Peruánský naháč má více jmen a každý z nich má svůj historický význam.
- Peruvian Inca Orchid – peruánský orchidejový pes, Inca Orchid Moonflower Dog – orchideový pes Inků – Měsíční květina, protože se psi schovávali před sluncem pod keříky orchideí a na procházky chodili za měsíčního světla.
- Inkové chránili a uctívali toto plemeno.
Díky jejich síle a rychlosti byli využívání i k doručování pošty mezi vesnicemi.
KOMFORT NA UBYTOVÁNÍ
-
Kam pes nepatří – ačkoli peruáni dodnes žijí ve své zemi jako polodivocí, u nás pro ně nejsou venku vhodné podmínky pro venkovní chov.
Je to tedy plemeno, které je nutné chovat uvnitř a žít s námi.
-
Za co bude pes rád – Peruán miluje teplo rodinného kruhu. Nejen že je to pes pro vnitřní chov, ale čím blíže člověku, tím lépe.
- Bude rád za vaši blízkost a bude vám rád dělat parťáka při každodenních činnostech i mnoha dalších aktivitách, které jemu i vám připravíte, od lenošení na gauči, přes klidné procházky, sportovní aktivity až po dlouhé túry v přírodě.
-
Jak zvládá zimu/léto – Toto je velmi častá otázka a odpověď mnoho lidí velmi překvapuje.
Zima – Pokud je pes mladý, zdravý bez potíží, tak neoblékám. Peruán je velmi odolné plemeno a pokud vyloženě nemáte v plánu x hodinovou procházku tak opravdu není potřeba vytahovat kabátky. Samozřejmě je to jedinec od jedince, někteří jsou už od štěňátka zimomřiví. Peruáni mi v zimě běhají bez oblečků, zahřívají se dováděním a jakmile se vydovádí a vyvenčí tak si sami řeknou, že už chtějí do tepla, domů.
Léto – Peruáni MILUJÍ léto a teplé počasí. Pokud má peruán možnost se před sluníčkem skrýt tak není ani nutné používat opalovací krémy. Pokud vás čeká delší pobyt na slunci bez možnosti úkrytu, je lepší pokožku chránit, stejně jako my chráníme tu naši. Obecně čím světlejší, tím může být o něco náchylnější. Ale jak už je výše zmíněno – je to odolné plemeno a pochází ze země Slunce, tedy není potřeba žádná přehnaná péče! Čím více je budeme hýčkat, tím náchylnější budou.
ZDRAVOTNÍ NÁROČNOST
Pořizovací cena je jen začátkem výdajů. Každé plemeno má své limity a přednosti.
V kostce
- Zdraví – Peruán je díky své primitivní genetické základně vpodstatě zdravé plemeno
- Vady – plemeno netrpí žádnými typickými nemocemi či vadami.
- Zdravotní úrazy – Peruán může být náchylnější na povrchová zranění díky absenci srsti. Nicméně kůže peruána je silná a pružná a tak se není potřeba přehnaně bát.
- Co je trápí – Odolné plemeno bez konkrétních problémů. U chovatele doporučuji před pořízením štěněte se poptat na alergie či epilepsii.
- Náročnost péče o srst – u plemene se vyskytují dvě varianty a to nahá a osrstěná. Varianta osrstěná bývá ve většině případů se srstí krátkou, hladkou a přiléhavou. Tedy náročnost kromě vyčesávání téměř nulová.
Nicméně rodí se peruáni dlouhosrstí, krátkosrstí, hladkosrstí, hrubosrstí. Srst může být rovná, vlnitá i kudrnatá.
- Náročnost se tedy odvíjí od typu srsti, se kterou se pejsek narodí.
- U nahaté varianty je péče o kůži taktéž téměř nulová. V zimě je potřeba hlídat konečky oušek, někteří jedinci jsou na chlad náchylnější a ouška omrznou a praskají. Je potřeba tedy mazat něčím mastným – třeba vazelínou. V létě na přímém slunci můžete mazat šetrným opalovacím krémem, nicméně pokud má pejsek kam se ukrýt tak to není potřeba.
- Náročnost v krmení – jako každé jiné plemeno i peruán pro zdravý a spokojený život potřebuje kvalitní stravu – granule nebo barf.
Nemá v krmení žádné zvláštní požadavky nebo omezení.
typické rysy
Každé plemeno má typické chování, které v něm někde hluboko bude. Přijmete je a budete s ním do budoucna počítat, že se ve psu může probudit?
Položte si tedy otázku, co u psa nehodláte tolerovat? Rychleji si plemena vyřadíte ze seznamu a ušetříte práci sobě a zlomené srdce psu, které budete dál prodávat.
CO JE PLEMENI VLASTNÍ ?
- V povaze – Povaha peruána je velmi specifická. Je to velmi milující, citlivý a empatický pejsek vůči své rodině.
- Veselý, akční, vynalézavý a oddaný.
Jeho primitivní rysy se projevují jeho inteligencí a způsobem přemýšlení.
Při výchově i výcviku ho můžeme přistihnout jak přemýšlí, zda se mu vyplatí dělat věci po jeho, nebo po vašem.
- Lidé si jeho povahu často pletou s tvrdohlavostí, nicméně peruán není tvrdohlavý, je jen velmi chytrý a nebude dělat nic, co se mu nevyplatí.
- Se správným vedením je z něj oddaný parťák, který s vámi půjde do všeho.
K cizím lidem je odtažitý a nedůvěřivý.
- Co bude dělat, protože to má v genech – peruán není šlechtěný k žádné konkrétní aktivitě, nicméně pro jejich rychlost a sílu jsou velmi dobří a rychlí běžci na coursing.
- Díky jejich primitvním genům mívají silný lovecký pud a proto je dobré si dávat pozor a psa dle toho vést – buď zajistit, nebo ho naučit, že je takové chování nežádoucí.
- Hlasitost – peruán je hlasitý hlídač. Je to velmi „upovídané“ plemeno. Ráno při probouzení hlasitě zívá, při uvelebování spokojeně mručí a při hře velmi nahlas napodobuje medvěda. Jsou jedinci tišší a jedinci, kteří vám budou při vašem monologu souhlasně přizvukovat.
- Co vyžaduje – peruán vyžaduje především vaši lásku a porozumění. Ať už spolu budete dělat nějaký sport, nebo jinou aktivitu, nebo spolu budete prostě jen žít, bude spokojen, že je s vámi.
CO NAOPAK PLEMENI VLASTNÍ NENÍ?
- V povaze – peruán není agresivní, hloupý ani lhostejný.
- Sport – peruán bude dělat jen to, k čemu ho povedete správným způsobem. Není to plemeno, kterému vyhovuje drilování a drsný způsob výcviku. Se správným vedením může dělat téměř jakýkoli sport.
- Skupinový chov k jinému plemeni – pokud si je člověk vědom specifika plemen, které chová, nebude mít problém u soužití peruána ať už ve smečce peruánů či peruána ve smečce jiných plemen.
AKTIVITY A CHOV
Čemu se dá s plemenem věnovat? A co když se rozhodnu uchovnit?
aktivity
- Aktivity pro plemeno – Peruáni jsou velmi akční plemeno, které s vámi bude velmi rádo dělat všemožné aktivity.
- Jejich největší přirozeností je běh a čmuchání – tedy coursing a nosework je bude velmi bavit. Nicméně jsou velmi chytří a baví je téměř vše co můžou dělat se svým člověkem, tedy agility, hoopers, poslušnost, mantrailing a spoustu dalších sportů jim nebude cizí a budou rádi, že s vámi mohou pracovat.
- Znovu zmíním, že veškeré aktivity bude dělat pro vás a s vámi, ale pokud peruána nepovedete s porozuměním, ale s tvrdým přístupem a drilem, nikam s vámi nepůjde.
- Pro jejich citlivost a empatii mohou být někteří jedinci vhodní na canisterapii. Nejen pro jejich povahu, ale i pro jejich teplou kůži, která může lidem pomáhat s lepším prokrvením, revmatem či psychické pohodě.
- Je potřeba myslet na to, že peruán není plemeno šlechtěné pro nějakou práci či aktivitu, tedy pořízení si tohoto plemene pro sport na vrcholové úrovni není úplně nejlepší nápad
- Chování vůči lidem – peruáni jsou velmi fixování na svoji rodinu. Milují být v kontaktu se svými lidmi. K cizím lidem jsou rezervovaní a odtažití. Ovšem najdou se jedinci velmi přátelští i k cizím lidem. Agrese peruánům není vlastní.
- Chování vůči jiným zvířatům – peruáni snáší ostatní zvířata poměrně dobře. Mohou mít se svými loveckými sklony chuť venku menší zvířata prohánět. K cizím psům mohou být ostražití, ale nebývají agresivní a často komunikace přeroste ve hru.
Základní informace | |
---|---|
Země původu | Peru |
Tělesná charakteristika | |
Hmotnost | malý: od 4 do 8 kg střední: od 8 do 12 kg velký: od 12 do 30 kg |
Výška † | malý: od 25 do 40 cm střední: od 40 do 50 cm velký: od 50 do 65 cm |
Barva | černá, břidlicově černá, sloní černá, modročerná, všechny odstíny šedé, tmavě hnědá, světle plavá |
ODKUD MOHU ZVÍŘE ZÍSKAT?
- Dovoz – Bez problémů
- V Čr – V ČR se nachází
- Peruán je málopočetné plemeno, těšící se u nás čím dál větší oblibě díky své úžasné, veselé a empatické povaze a rozmanitosti ve vzhledu.
Peruánský naháč se totiž objevuje ve třech velikostech (malý, střední, velký) a dvou varietách (bezsrstí a osrstění)
Přičemž osrstění peruáni se objevují s různými typy srstí – krátká, dlouhá, hladká, hrubá, rovná i vlnitá.
- Do chovu ovšem mohou osrstění peruáni pouze se srstí krátkou, hladkou, rovnou a přiléhavou.
- ČR – Peruána lze pořídit z chovatelských stanic u nás v ČR i ze zahraničí.
- Dovoz – Je možné si nechat peruána dovézt přímo ze země původu, takový pes ovšem nemusí mít úplný rodokmen (nemusí mít dokonce žádné předky) a nemůže tak v případě vystavování získat titul Interšampion.
UCHOVNĚNÍ
- Pro uchovnění, je u nás potřeba udělat klinické vyšetření očí u speciálních veterinářů určených pro posuzování dědičných očních vad. Uchovněn je tak pouze jedinec s výsledkem „Prostý“.
Jakákoli další vyšetření jsou zcela dobrovolná – luxace pately, DLK/DKK (zejména u velkých peruánů), vyšetření srdce (např. u psů s aktivním životem),…
POSTUP UCHOVNĚNÍ
- Náročnost k uchovnění – uchovnění není nijak náročné. U nás v ČR je potřeba aby jedinec ve věku více než 12 měsíců prošel alespoň jednou výstavou CAC nejhůře se známkou VD (Velmi Dobrý), projít zdravotním vyšetřením očí a na závěr projít bonitací pořádanou klubem, kde ověří, že jedinec odpovídá standardu plemene.
- Náročnost při krytí – peruáni kryjí vcelku dobře, počet štěňat se odvíjí od velikostních rázů. V průměru to bývá 6-8 štěňat. Odchov není náročnější než u jiných plemen.
MÁTE ZÁJEM POŘÍDIT si TOTO PLEMENO?
Sjednejte si schůzku a přijeďte se na toto plemeno podívat. Velice rádi Vás seznámíme s jejich životem.
AMBASADORKA PLEMENE A CHOVATELKA DOMINIKA NESÉTOVÁ
Aktivity
Se svymi peruány se věnuji různým aktivitám.
Se psem Laminem se věnuji pachovým pracím, poslušnosti a canisterapii.
S fenkou Lumou se věnuji výstavám, nakousáváme agility a coursing.
S oběma se pak věnuji dogfitness a chodíme na dlouhé túry.
Chov
Jsem majitelkou peruánů více než pět let. V rodině máme peruánských naháčů pět a každy z nich je naprosto odlišný.
Letos mě čeká můj první vrh „A“ po mojí fence jménem Luma Kings Paws Nijani.
BEZPAPÍROVÝ CHOV
Množení psů a zneužívání
Každé plemeno se postupně dostává do rukou nezodpovědných chovatelů, kteří na jedinci množí ať už s pp či bez. Vzhledem k tomu, že plemeno je zde celkem početné i australáka můžete koupit bez pp. Dávejte si tímto pozor. Zdraví jedince není stanovitelné. Ani když štěně vezmete k veterináři, neřekne Vám, zda nebude v budoucnu nemocný, slepý nebo trpět na epilepsii. Pejska můžete sehnat v adopci nebo z odebraných množíren. Nedávejte množírnám peníze, o které jim jde na úkor zdraví.
Štěně bez průkazu původu nemá zdravotní testování – ani jeho rodiče. Žádný veterinář vám nezjistí co se „vyrobilo“. Sázet na to, že množitel „řekl“. Je jako kupovat auto z pochybného podniku. Nejhorší je, že množitel získá peníze, fena je zneužívaná a možné vady pokračují dál.
NENÍ PAPÍR JAKO PAPÍR
Uznaná federace FCI!
Další mezinárodní organizace WKU a UCI
jaký papír platí?
Nutno dodat, že mezi chovateli toto téma vyvolává velké emoce, nevraživost a dost sprostých slov…
- Aby jste pochopili jejich pocity, je potřeba trošku zabřednout do historie
- V chovu psů s průkazem původu, nebo chcete-li laicky s rodokmenem, působí celá řada
organizací. - Asi nejznámější jsou dvě kynologické organizace. Jednu jsme zvyklí označovat zkratkou FCI
a druhou UCI. Další problematickou skupinou jsou mezinárodní chovatelské kluby. - FCI – Federation Cynologique Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která
vznikla v roce 1911. Jejími členy je 93 států, a některé další. - UCI – United kennel Club Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která byla
založena v Německu v roce 1976. Jejími členy je cca 16 států. UCI používá standardy FCI. Českou
republiku v UCI zastupuje Českomoravská kynologická federace (CKF). I ona vystavuje PP pro
odchovy svých chovatelů a i u ní platí, že si členové UCI vzájemně PP uznávají. - Samostatnou kapitolu tvoří mezinárodní chovatelské kluby. Některé pracují v rámci FCI a PP
pro štěňata pak vystavují řádné plemenné knihy. Jiné kluby, např. v případě pitbulů, tedy plemene,
které se do plemenných knih FCI nezapisuje nebo Internatioanle Biewer Yorkshire Club , si vystavují
PP samy.
jaké štěně tedy vybrat?
- FCI – Neuznává přepis psa z jiné organizace. Nikdy tedy takový pes nemůže být podd FCI vystaven, zbonitován a je pro federaci „bezpapírákem“.
- Předpisy FCI potažmo
ČMKU jsou velmi přísné a jasně stanovují, které PP a za jakých podmínek mohou členské subjekty
uznávat jako právoplatné. Jsou to PP vystavené plemennou knihou členského státu FCI nebo státu,
s kterým má FCI dohodu o spolupráci. Zdánlivě přísné opatření chrání majitele psů před podvodníky a
před tím, že jim místo očekávaného představitele krásného plemene ze štěněte vyroste něco úplně
jiného. Pravost PP je základem chovu. UCI, tedy CKF, uznává i PP vystavené jinou řádnou
plemennou knihou. Tyto informace získáte na webu www.cmku.cz – Vladimíra Tichá, zdroj.
Asi nelze říkat zájemcům o chov psů s PP, že si musí brát štěně jen od chovatele z té či oné
organizace. Pokud ale sáhnete po štěněti s PP vystaveným UCI nebo mezinárodním chovatelským
klubem, musíte počítat s tím, že se nemůže zúčastňovat oblastních, krajských, klubových, speciálních,
národních nebo mezinárodních výstav pořádaných ČMKU nebo jejími členy. Nemůže také být
předváděno na některých výcvikových akcích, např. zkouškách z loveckého výkonu nebo se
zúčastňovat dostihů. A co je podstatné, nemůže být na základě svého PP v rámci ČMKU (FCI)
zařazeno do chovu.
jak to vidí organizace?
- Tyto organizace vznikli z důvodu nesouhlasu ovlivňování chovu FCIčkem.
- Vedou si své plemenné knihy a podmínky pro uchovnění.
Jsou to tzv. třídy či kategorie chovu, které by měly sloužit k motivaci chovatelů udělat pro své psy, svůj chov, svou vizitku „něco navíc“ – než základní bonitaci, na které je postaven nejen náš chov, ale v drtivé většině spousta chovů v klubech i v jiných organizacích. To, že se ve spoustě případů uchovní pes i na základě výstavního posudku o 3 větách, snad zmiňovat nemusím. (add FCI – UCHOVNĚNÍ). Kde kolikrát (spíš většinou) neposuzuje Vašeho psa odborník na dané plemeno. A přesto tento posudek z výstavy plnohodnotně nahradí podrobný popis psa z bonitační karty. To je jen jeden z příkladů „věčného“ boje ze strany uctívačů monopolního systému uchovnění v FCI, kde svět za hranicemi FCI pro ně prostě neexistuje. CITACE MORAVIADOGKLUB.CZ
- Podmínky k uchovnění – Věková hranice pro účast na bonitaci dle Směrnice pro chov Klubu faraonských psů. S sebou originál PP, posudky ze dvou výstav vyššího typu po dosažení 9 (malá plemena) nebo 12 (velká a střední plemena) měsíců věku s oceněním minimálně 2 x výborný nebo dostihovou či coursingovou licenci. Pokud nejsou splněny tyto předpoklady, není možné bonitaci realizovat.
- Kontrola vrhu –
jak to vidí organizace?
- Tyto organizace vznikli z důvodu nesouhlasu ovlivňování chovu FCIčkem.
- Vedou si své plemenné knihy a podmínky pro uchovnění.
- Jedna fena se kryje více psy a následně se dělají genetické testy otcovství.
Jsou to tzv. třídy či kategorie chovu, které by měly sloužit k motivaci chovatelů udělat pro své psy, svůj chov, svou vizitku „něco navíc“ – než základní bonitaci, na které je postaven nejen náš chov, ale v drtivé většině spousta chovů v klubech i v jiných organizacích. To, že se ve spoustě případů uchovní pes i na základě výstavního posudku o 3 větách, snad zmiňovat nemusím. (add FCI – UCHOVNĚNÍ). Kde kolikrát (spíš většinou) neposuzuje Vašeho psa odborník na dané plemeno. A přesto tento posudek z výstavy plnohodnotně nahradí podrobný popis psa z bonitační karty. To je jen jeden z příkladů „věčného“ boje ze strany uctívačů monopolního systému uchovnění v FCI, kde svět za hranicemi FCI pro ně prostě neexistuje. Citace z klubu Moravia Dog klub.
- V těchto klubech najdete barevné varianty psů, které FCI zakazuje.
Každý sám, by si měl prostudovat pravidla klubů a zvážit jistoty a nejistoty. Ať je to jakákoli organizace všude naleznete chovatele, keří poškozují chov a budou štěňata množit pouze pro peníze bez ohledu na jejich zdraví.
Některé barvy jsou u plemene zakázané ze zdravotních a genetických důvodů. Pokud jsou jinde povolena, musí být hlídána. Nebo vy stojíte o nemocné zvíře? Jenže kdo tomu rozumí? Kdo do toho vidí? Kde je kodex chovatele? Bude štěně nemoc dál přenášet? Jaký je rodokmen?…
Mnoho a mnoho otázek..
Klára Kučerová
Všechny tyto informace jsou získané praxí a chovem tohoto plemene. Názory se mohou lišit daným chovatelem.
Jóga s Wheateny
PAN PES aneb plemeno s krkolomným názvem, ale úžasnou povahou. SOFT COATED WHEATEN TERRIER Povahově je Wheaten šťastný, veselý, vyrovnaný a sebevědomý. Není tak tvrdohlavý jako jiní teriéři. Říká naše kamarádka a chovatelka Wheatenů. Bea se po čtyři generace...