Estrelský pastevecký pes
v orig. Cao da Serra da Estrela
základní potřeby psa
Každé plemeno má své podmínky pro kvalitní život. Jste schopni mu jej poskytnout?
Štěně bez průkazu původu nemá zdravotní testování – ani jeho rodiče. Žádný veterinář vám nezjistí co se „vyrobilo“. Sázet na to, že množitel „řekl“. Je jako kupovat auto z pochybného podniku. Nejhorší je, že množitel získá peníze, fena je zneužívaná i nadále a možné vady pokračují dál. Vy se koukáte jak štěně trpí či umírá. Navíc veterina je velice drahá záležitost. Průkaz původu má význam ve zdravotním testování. Pokud kupujete se slovy „nepotřebuji rodokmen do aleluja“ myslete na zdraví!
chov
- Estrelský pastevecký pes je psí plemeno původem z Portugalska, kde se využíval k ochraně stád před vlky a zloději. Dnes se převážně využívá jako hlídací pes.
- Do České republiky byl poprvé přivezen v roce 2001, patří tedy k nejméně rozšířeným plemenům. Vyskytuje se ve dvou verzích: dlouhosrsté a hladkosrsté.
KOMFORT NA UBYTOVÁNÍ
-
Kam pes patří – Je ideální pes na zahradu. odolný a otužilý pes, dobře zvládá i drsnější klima.
- Není vhodný do paneláku ani do kotce.
-
Svým vzhledem zažene nezvané hosty, je dobrý obránce. spolehlivý hlídací pes, který ochrání každý pozemek.
-
Za co bude pes rád – Za společné chvíle strávené se svou rodinnou, za dlouhé procházky v přírodě. Za každodenní kontakt se svým pánem. Za aktivní život s páníčkem, na kterého je z celého svého srdce fixován.
-
Jak zvládá zimu/léto – Odolný a otužilý pes, dobře zvládá i drsnější klima. Celoročně může být venku. V horkých létech potřebuje chladnější místo, nemá rád extrémní teplo.
ZDRAVOTNÍ NÁROČNOST
Pořizovací cena je jen začátkem výdajů. Každé plemeno má své limity a přednosti.
V kostce
-
Zdraví –Toto plemeno je skutečně zdravé, pokud nenastanou nepředvídatelné situace, z kterých pramení různé nemoci snad pro všechny rasy – jako zánět dělohy, cukrovka, slepota atd.
-
U tohoto málopočetného plemena nejsou žádné typické zdravotní vady.
-
Úrazy – Za svůj společný život s tímto plemenem jsem se s žádným úrazem nesetkala, jsou to odolní jedinci.
-
Náročnost srsti – Srst nevyžaduje žádnou speciální údržbu.
- Srst může být dvojí – dlouhá a krátká, ale dlouhosrstý typ se vyskytuje mnohem častěji.
- Je složena z mimořádně husté podsady a bujné krycí srsti, která dobře přiléhá a je hrubá na dotek.
- Může být rovná nebo lehce zvlněná. Srst je nerovnoměrně dlouhá po celém těle. Výrazně delší je na končetinách, stehnech, okolo krku, na břiše a ocase.
- V létě líná ztrácí podsadu a je nutné častější vyčesávání. Jinak je srst bezúdržbová a vzhledem k tmavé barvě vypadá vždy jak čistý.
- Dominantnost či jiné rozdíly v plemeni – Pes i fena můžou být v dospělosti dominantní, budou to zkoušet, ale pokud to včas podchytíte, budete správně socializovat, budou krotcí, řekla bych že feny jsou mírnější.
- Náročnost na krmení –Estrel není nijak vybíravé plemeno a sežere Vám vše i nos mezi očima, jsou velmi žraví – nutnost hlídat a raději krmit častěji.
- Můžete krmit jak Barfem tak i granulemi .
typické rysy
Každé plemeno má typické chování, které v něm někde hluboko bude. Přijmete je a budete s ním do budoucna počítat, že se ve psu může probudit?
Položte si tedy otázku, co u psa nehodláte tolerovat? Rychleji si plemena vyřadíte ze seznamu a ušetříte práci sobě a zlomené srdce psu, které budete dál prodávat.
CO PLEMENI NENÍ VLASTNÍ?
-
V chování – Povahu má ostražitou, nebojácnou a k cizím lidem nedůvěřivou. Své rodině je velice, hodí se však především pro zkušeného chovatele.
-
Nenáročný na pohyb, estrel není psím sportovcem.
- Pohyb – Ač by se mohlo zdát, že vyžaduje hodně pohybu, ve skutečnosti není příliš náročný. Naopak by neměl být z důvodu hmotnosti přetěžován.
- Pastevec – Skvělé uplatnění najde jako pastevecký pes, kdy využije své vrozené vlohy, ale také získá jedinečné zaměstnání spjaté s pohybem.
-
Jak se snáší plemeno s jinými plemeny? – Estrel je společenský pes, hlídají ve smečce. Jiné plemeno zvládá, když se mu podvolí. Bývá velmi dominantní.
CO NAOPAK PLEMENI VLASTNÍ JE?
-
Co dělat bude, protože to má v genech – Je ostražitým hlídacím psem, který neváhá bránit váš pozemek před zloději, stáda před divokou zvěří, ale i vaši maličkost před nebezpečím.
-
Za žádných okolností není agresivní, cíleně konflikty nevyvolává, ani nemá tendence se do nich zapojovat.
-
Ostrost a síla při obraně mu ale nechybí. Rád bude lovit zvěř.
- Hlídá – Bude hlídat, je přirozeně nedůvěřivý vůči cizím lidem, proto bude za každé situace dávat pozor.
-
Hlasitost zvířete –Estrel štěká a upozorňuje svou rodinu na možné nebezpečí, při hlídaní svého pozemku, bezdůvodně neštěká, je tichý .
Co vyžaduje – volný pohyb a možnost se rozhodnou sám svou pasteveckou hlavou
- Chytrost -Za běžných okolností je Estrel klidný a vyrovnaný pes, který vás rád zahrne svou pozorností. Není přehnaně vtíravý, ale rád se přijde pomazlit.
-
Své dvounohé rodině je Estrel bezmezně oddán a je připraven ji vždy ochraňovat. Za své přijme i děti, pokud psa budou respektovat a vědět, jak se k němu mají správně chovat.
AKTIVITY A CHOV
Čemu se dá s plemenem věnovat? A co když se rozhodnu uchovnit?
aktivity
- Aktivity pro plemeno –Ač by se mohlo zdát, že vyžaduje hodně pohybu, ve skutečnosti není příliš náročný.
- Naopak by neměl být z důvodu hmotnosti přetěžován.
- Skvělé uplatnění najde jako pastevecký pes, kdy využije své vrozené vlohy, ale také získá jedinečné zaměstnání spjaté s pohybem.
- Nenáročný na pohyb, estrel není psím sportovcem ,ale rád blbne.
- Tudíž žádný sport mu není cizí – pokud se mu bude chtít.
CHOV
- Náročnost k uchovnění – Chovatelé dnes testují chovné jedince na nejrůznější genetické vady.
- Samozřejmostí jsou pak rentgenové snímky pohybového aparátu, ať už se jedná o kyčle, lokty, ramena či páteř.
- Jedinci s vysokým stupněm dysplazií kyčelního kloubu jsou vyřazení z chovu, i když průkaz původu jim zůstává.
- Náročnost krytí nebo chovu- Estrel je velmi aktivní – a záleží jak se pes s fenou snesou. Jaká je mezi nimi náklonost.
- Po nakrytí má fena vícepočetný vrh . Odchov je stejný jako u jiných pasteveckých psů.
- Chování vůči dalším zvířatům – Estrel rád nahání, a myslím, že vše, co mu vleze do jeho teritoria. Ale i v lese na poli mu není nic cizího. Nahání dobře a rád.
- Chování vůči lidem – Chování vůči lidem – Je přirozeně nedůvěřivý vůči cizím lidem, proto bude za každé situace dávat pozor.
- Rozdíl ve vzhledu– Feny jsou drobnějšího typu, tak jak běžně v každém plemeni.
Základní informace | |
---|---|
Země původu | Portugalsko |
Tělesná charakteristika | |
Výška samce † | 65 až 72 cm |
Výška samice † | 62 až 68 cm |
Barva | všechny odstíny plavé, vlkošedé a žluté |
ODKUD MOHU ZVÍŘE ZÍSKAT?
- Dovoz – Může dovézt přímo se ze Španělska, Portugalska.
- V Čr –V současné době v ČR není aktivní chovatelská stanice na toto plemeno.
- Na Slovensku jsou dvě aktivní CHS. Dále se může dovézt přímo se ze Španělska, Portugalska.
- psí rarita, s tímto plemenem se setkáte vzácně.
uchovnění
- Podmínky k uchovnění-Náročnost k uchovnění – je nutné splnit dvě výstavy (ocenění 2 x výborný , ve věku nad 18 měsíců do 8 let)). Mít zdravotní vyšetření kyčlí.
- Všechny podmínky stanoví Moloss club cz.
- Kontrola vrhu – V 6 týdnu se kontroluje vrh veterinářem – vše se řídí dle nařízení klubu – musí být na každé stěně vystavené potvrzení o kontrole a odesláno do klubu – kde je vše zaregistrováno. Klub může vyslat kontrolní komisi prověřit chov, zdravotní stránku i vše kolem.
Na jaký spolek se obrátit, aby jste nenaletěli?
Dejte na doporučení – I my si prověřujeme aktivitu spolků, na které Vás odkazujeme.
Dejte na doporučení od chovatelů daného plemena, na jejich kluby nebo se obraťte přímo na ČMKÚ – u nás je odborník na toto plemeno Bc. Vilemína Kracíková. Nebo se obraťte na předsedu klubu MOLOSS club cz. Nikdy opravdu nikdy nekupujte štěňátko od neověřeného prodejce a bez Průkazu původu. Průkaz původu Vám zajistí kvalitní štěňátko z prověřeného chovu.
MÁTE ZÁJEM POŘÍDIT si TOTO PLEMENO?
Sjednejte si schůzku a přijeďte se na toto plemeno podívat. Velice rádi Vás seznámíme s jejich životem.
AMBASADORKA PLEMENE A CHOVATELKA RENATA VOLFOVÁ
Vztah ke psům mám od malička, ale až díky mému manželovi jsme si pořídili první fenku Bernardetu v roce 2006 jako Mikuláše pro naše děti.
Po ní přišla naše PHP fenka Aurra – vybral si ji syn -byla jeho parťačkou. Po ní k nám přišla další PHP Mášenka a s tou jsme se zúčastnili naši první klubové výstavy, která se nám tak moc zalíbila i vše kolem ní. Ty super lidičky a atmosféra nás dostala a následovaly další a další výstavy, a netrvalo dlouho a přišlo uchovnění a štěňátka.
V roce 2018 jsme založili chovatelskou stanici La Belle Colline En Moravie a v létě byl první A vrh. Chováme s láskou a vášní pro toto plemeno – Pyrenejský horský pes.
JAK JSME K ESTRELCE PŘIŠLI
V roce 2015 jsme přišli tragicky o Pyrenejku fenku Aurru – museli jsme si hned pořídit novou holčičku – měly jsme vybrané dvě CHS – v jedné nejstarší CHS založené v ČR už štěňátka narozená byla, ale nevěděli jsme zda bude štěňátko i pro nás a v druhé blízko nás teprve očekávali narození štěňátek – zamluvili jsme si štěňátko blízko nás.
A po týdnu se ozvala první CHS , že si můžeme odvézt na synovi narozeniny fenku domu – celou bílou – ovšem nám se líbila jiná barevná co nás hned vítala a do které jsme se hned celá rodina zamilovala .
A nakonec po dlouhém domlouváni s chovatelskou stanici nám ji dali – dlouhá cesta k Mášence – pro mne srdeční záležitost a díky ni máme CHS a štěňátka .
Ale byla už rezervována zamluvena v druhé CHS fenka č.2 – a tak po dvou měsících přišla i druhá fenka Pyrenejka – Chelsia – – synové měli své holky – byl to ten nejkrásnější čas – děti a štěňátka / bohužel druhá fenečka byla nemocná a chovatelka si ji vzala zpět a dala nám výměnou Estrelskeho pasteveckeho psa / fenecku fialku Amboca Cao – dostala jméno ŤAPKA – začal velmi zajímavý život s tímto plemenem .
Holky spolu rostly dováděla spolu s kluky / jezdili jsme na výstavy s oběma i kluci nás všude doprovázeli – doba her . Plánování chovu obou plemen – splnění uchovneni a založení CHS . Bohužel jsme stihli vše jen s jednou Pyrenejkou Masenkou , přišel Covid a vše se zastavilo na 3 roky – bohužel psi život se nedá zpomalit – a ŤAPKA Estrelka zestárla onemocněla a bylo po plánování štěňátek .
Z našeho prvního vrhu A zůstaly doma dvě fenky se kterými jsme po Covidu začaly zas jezdit už jako dospělé – vše se nám posunulo ale opět se nám povedlo obě uchovnit a naplánovat štěňátka – nejdřív s Ar-Feiniel (Arfi) Vrh B je na světě .
BEZPAPÍROVÝ CHOV
Množení psů a zneužívání
Každé plemeno se postupně dostává do rukou nezodpovědných chovatelů, kteří na jedinci množí ať už s pp či bez. Vzhledem k tomu, že plemeno je zde celkem početné i australáka můžete koupit bez pp. Dávejte si tímto pozor. Zdraví jedince není stanovitelné. Ani když štěně vezmete k veterináři, neřekne Vám, zda nebude v budoucnu nemocný, slepý nebo trpět na epilepsii. Pejska můžete sehnat v adopci nebo z odebraných množíren. Nedávejte množírnám peníze, o které jim jde na úkor zdraví.
Štěně bez průkazu původu nemá zdravotní testování – ani jeho rodiče. Žádný veterinář vám nezjistí co se „vyrobilo“. Sázet na to, že množitel „řekl“. Je jako kupovat auto z pochybného podniku. Nejhorší je, že množitel získá peníze, fena je zneužívaná a možné vady pokračují dál.
NENÍ PAPÍR JAKO PAPÍR
Uznaná federace FCI!
Další mezinárodní organizace WKU a UCI
jaký papír platí?
Nutno dodat, že mezi chovateli toto téma vyvolává velké emoce, nevraživost a dost sprostých slov…
- Aby jste pochopili jejich pocity, je potřeba trošku zabřednout do historie
- V chovu psů s průkazem původu, nebo chcete-li laicky s rodokmenem, působí celá řada
organizací. - Asi nejznámější jsou dvě kynologické organizace. Jednu jsme zvyklí označovat zkratkou FCI
a druhou UCI. Další problematickou skupinou jsou mezinárodní chovatelské kluby. - FCI – Federation Cynologique Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která
vznikla v roce 1911. Jejími členy je 93 států, a některé další. - UCI – United kennel Club Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která byla
založena v Německu v roce 1976. Jejími členy je cca 16 států. UCI používá standardy FCI. Českou
republiku v UCI zastupuje Českomoravská kynologická federace (CKF). I ona vystavuje PP pro
odchovy svých chovatelů a i u ní platí, že si členové UCI vzájemně PP uznávají. - Samostatnou kapitolu tvoří mezinárodní chovatelské kluby. Některé pracují v rámci FCI a PP
pro štěňata pak vystavují řádné plemenné knihy. Jiné kluby, např. v případě pitbulů, tedy plemene,
které se do plemenných knih FCI nezapisuje nebo Internatioanle Biewer Yorkshire Club , si vystavují
PP samy.
jaké štěně tedy vybrat?
- FCI – Neuznává přepis psa z jiné organizace. Nikdy tedy takový pes nemůže být podd FCI vystaven, zbonitován a je pro federaci „bezpapírákem“.
- Předpisy FCI potažmo
ČMKU jsou velmi přísné a jasně stanovují, které PP a za jakých podmínek mohou členské subjekty
uznávat jako právoplatné. Jsou to PP vystavené plemennou knihou členského státu FCI nebo státu,
s kterým má FCI dohodu o spolupráci. Zdánlivě přísné opatření chrání majitele psů před podvodníky a
před tím, že jim místo očekávaného představitele krásného plemene ze štěněte vyroste něco úplně
jiného. Pravost PP je základem chovu. UCI, tedy CKF, uznává i PP vystavené jinou řádnou
plemennou knihou. Tyto informace získáte na webu www.cmku.cz – Vladimíra Tichá, zdroj.
Asi nelze říkat zájemcům o chov psů s PP, že si musí brát štěně jen od chovatele z té či oné
organizace. Pokud ale sáhnete po štěněti s PP vystaveným UCI nebo mezinárodním chovatelským
klubem, musíte počítat s tím, že se nemůže zúčastňovat oblastních, krajských, klubových, speciálních,
národních nebo mezinárodních výstav pořádaných ČMKU nebo jejími členy. Nemůže také být
předváděno na některých výcvikových akcích, např. zkouškách z loveckého výkonu nebo se
zúčastňovat dostihů. A co je podstatné, nemůže být na základě svého PP v rámci ČMKU (FCI)
zařazeno do chovu.
jak to vidí organizace?
- Tyto organizace vznikli z důvodu nesouhlasu ovlivňování chovu FCIčkem.
- Vedou si své plemenné knihy a podmínky pro uchovnění.
Jsou to tzv. třídy či kategorie chovu, které by měly sloužit k motivaci chovatelů udělat pro své psy, svůj chov, svou vizitku „něco navíc“ – než základní bonitaci, na které je postaven nejen náš chov, ale v drtivé většině spousta chovů v klubech i v jiných organizacích. To, že se ve spoustě případů uchovní pes i na základě výstavního posudku o 3 větách, snad zmiňovat nemusím. (add FCI – UCHOVNĚNÍ). Kde kolikrát (spíš většinou) neposuzuje Vašeho psa odborník na dané plemeno. A přesto tento posudek z výstavy plnohodnotně nahradí podrobný popis psa z bonitační karty. To je jen jeden z příkladů „věčného“ boje ze strany uctívačů monopolního systému uchovnění v FCI, kde svět za hranicemi FCI pro ně prostě neexistuje. CITACE MORAVIADOGKLUB.CZ
- Podmínky k uchovnění – Věková hranice pro účast na bonitaci dle Směrnice pro chov Klubu faraonských psů. S sebou originál PP, posudky ze dvou výstav vyššího typu po dosažení 9 (malá plemena) nebo 12 (velká a střední plemena) měsíců věku s oceněním minimálně 2 x výborný nebo dostihovou či coursingovou licenci. Pokud nejsou splněny tyto předpoklady, není možné bonitaci realizovat.
- Kontrola vrhu –
jak to vidí organizace?
- Tyto organizace vznikli z důvodu nesouhlasu ovlivňování chovu FCIčkem.
- Vedou si své plemenné knihy a podmínky pro uchovnění.
- Jedna fena se kryje více psy a následně se dělají genetické testy otcovství.
Jsou to tzv. třídy či kategorie chovu, které by měly sloužit k motivaci chovatelů udělat pro své psy, svůj chov, svou vizitku „něco navíc“ – než základní bonitaci, na které je postaven nejen náš chov, ale v drtivé většině spousta chovů v klubech i v jiných organizacích. To, že se ve spoustě případů uchovní pes i na základě výstavního posudku o 3 větách, snad zmiňovat nemusím. (add FCI – UCHOVNĚNÍ). Kde kolikrát (spíš většinou) neposuzuje Vašeho psa odborník na dané plemeno. A přesto tento posudek z výstavy plnohodnotně nahradí podrobný popis psa z bonitační karty. To je jen jeden z příkladů „věčného“ boje ze strany uctívačů monopolního systému uchovnění v FCI, kde svět za hranicemi FCI pro ně prostě neexistuje. Citace z klubu Moravia Dog klub.
- V těchto klubech najdete barevné varianty psů, které FCI zakazuje.
Každý sám, by si měl prostudovat pravidla klubů a zvážit jistoty a nejistoty. Ať je to jakákoli organizace všude naleznete chovatele, keří poškozují chov a budou štěňata množit pouze pro peníze bez ohledu na jejich zdraví.
Některé barvy jsou u plemene zakázané ze zdravotních a genetických důvodů. Pokud jsou jinde povolena, musí být hlídána. Nebo vy stojíte o nemocné zvíře? Jenže kdo tomu rozumí? Kdo do toho vidí? Kde je kodex chovatele? Bude štěně nemoc dál přenášet? Jaký je rodokmen?…
Mnoho a mnoho otázek..
Klára Kučerová
Všechny tyto informace jsou získané praxí a chovem tohoto plemene. Názory se mohou lišit daným chovatelem.
Soft coated wheaten terrier
Proč wheatenJe to temperamentní pes, živý až nabitý energií. Už jako malé štěně má hodně elánu, ale zatím na krátké časové úseky, které prokládá tvrdým spánkem, kdy opět nabírá energii na další řádění a hraní. S růstem psa přibývá i jeho potřeba delších a pravidelných...