Kdy začít chodit na socializaci?

Vzhledem k tomu, že vy od prvního dne plně seznamujete štěndo se svým okolím začínáte v socializaci s fixováním na vlastní osobu. Tím se z něj stává váš ocásek a je jen na vás jak mu svět ukážete.  V tomto článku jsem se chtěla spíše věnovat prvním otázkám majitele ohledně tréninků a pletení socializace jako předcházení různého chování.

Majitel by si měl uvědomit už před koupí štěněte, že spousta znaků v chování štěněte ovlivňuje povaha rodičů. Z toho důvodu máme řízený chov a vyřazují se jedinci s přehnaným chováním jako je agresivita dominantního tipu nebo abnormální strachové chování. Zvířata, která se spojují, by měla mít podobné povahové rysy, aby byl vrh v povaze souměrný a štěňata  byla vyrovnaná.

Pokud tedy nechcete, aby váš pes obeplýval vysokým drivem a chutí si měřit síly, měli by jste tak i vybírat. První z otázek často bývá právě jak předcházet dominantnímu chování štěněte a následných problémů s ostatními psy ve skupině.  Je tedy rozdíl v postupném učení chování psa ke psům, smečkovitého chování a tomu, co psu v povaze časem uzraje.

Samozřejmě skupinky jsou velice přínosné pro štěňata. Samy jste ve vývinu (pubertě) schopni poznat, kam povahový rys psa vede a naučit se s ním zacházet. Výcvikové lekce jako takové, by měli být ze začátku rozděleny od klasických sociálek, kde si psi hrají nebo posilujete přivolání a fixaci na vaší osobu.

Štěňata nejsou zralá dlouho v kuse pracovat a nepodléhat tlaku či stresu okolí a nároků.

kdy začít cvičit socializovat trénink agresivitě štěňat bezpečí výcviku

Je vhodné si tréninky rozdělit a mít samy prostor pochopit nácvik nebo se trenéra ptát na různé otázky, což je věc kterou v bandě lidí nestíháte nebo se stydíte. Naopak v sociálce se snažíme rozkódovat povahu a dát psu prostor pro hru a naučení právě smečkovitého chování. Ke kterému patří i vhodní starší feny či psi, kteří mladé divoké štěňata usměrní a vysvětlí, které chování je žádoucí aniž by jim ublížili.

Kontakt s ostatními psy je intenzivní a mladý pes se učí najít si vlastní místo v nové skupině. Učí se fungovat jak vůbec ustát svůj osobní prostor a jak fungovat se psy. Druhá věc je hra mezi stejnými vrstevníky.
Jsou soupeřivý a soutěživý, učí se „domluvě“, toleranci a umět se podřídit nebo se ozvat.  Je to spojené taky s negativními pocity jako nejistota nebo strach a to je potřeba podpořit pozitivní adaptací. Musíte nabídnout individualitu, protože máme různě temperamentní povahy psů. A to ovlivní i váš začátek tréninků a přístup ke psu.

Důvěra v psovoda pro vytvoření bezpečí a důvěru pro okolní svět.  Učíme i odloučení, postupně necháváme hrát si více bez majitele, nebo nechávat štěně někým pohlídat či jít nakoupit a štěně nechat doma. Vaše nastavené mantinely umožní psu lépe zvládat situace

Vaše štěně jede na „štěněcí průkaz“ a dokud to dospělí psi budou tak vnímat (zdravý dospělý jedinec co nenapadá ale vychovává) budou vašemu štěněti dávat vhodné lekce chování, které si zapamatuje a bude jej používat při potkávání s cizími psy.

Pokud jim tuto možnost seberete, ne vždy a ne každý jedinec má tu schopnost, aby v pubertě či dospělosti nabízel vhodné chování. A v okamžiku kdy je cítit dospělostí se k němu i ostatní psi budou takto chovat.

Majitelé jdou do problému s chováním psa a bojí se dále se psy potkávat nebo nedej bože je k sobě pustit. A to vede i k frustraci psa, který má do jisté míry potřebu ostatní psy prožít.

kdy začít cvičit socializovat trénink agresivitě štěňat bezpečí výcviku

Na toto téma se dá bavit hodiny a má spoustu zákoutí a úhlu pohledů. Každý majitel očekává od svého psa něco jiného a pokud vyžaduji určitou povahu nebo plemeno, měla bych počítat i s chováním, které jde v ruku v ruce.

Co se týče výcviku je další otázka KDY  ZAČÍT CVIČIT. Je to otázka, která se špatně uchopuje. Ze strany mého tréninku říkám, klidně hned! Pokud chcete ale vést klasický výcvik naváděním za pamlskem a za plného stresu kde kolem štěněte je spousta psů a do toho psa drilujete hodinu. Raději si nějaký pátek počkejte… 

Štěně má na začátku svého života jiné potřeby než vy. A to jsou věci, které lidé neznají nebo opomínají. Jeho potřebou v prvních měsících je potřeba bezpečí a nakrmit se. A v okamžiku kdy psa ládujete pamlsky a má stažený ocas mezi smečkou cizích velkých psů je to špatně.

Další věcí je, že každý pes je jinak obratný a šikovný a ne vždy takový přístup štěně dostane (nucené pozice, polohy s navýšeným stresem a hlavně dlouhodobého tlaku).

– Rozdělte si to –

U nás přistupujeme k tréninku tak, aby pes skutečně vytvářel vlastní pohyb a zkoušel způsob plnění. Nenutíme psa hned do přesného lehu, když je rád že jde.

Naučím si fyzický pohyb psa a když si uvědomí tělo a naučí s ním pohybovat, teprve pak vyžaduji přesnost a přidávám povel.

Vše má svůj čas a pokud tam ta truhlička šikovnosti  v dušičce je, tak se jednoho dne otevře.

kdy začít cvičit socializovat trénink agresivitě štěňat bezpečí výcviku

Na fotkách máte možnost vidět naše maličké ve hře. Postupně přecházejí na trénink ke zkouškám.  (Fenečka Rotvíka ,Dituška představitelka Amerického stafordširského teriéra, Summer je Australský ovčák, Babe je Belgický Malinois – Tervueren a poslední je Loki představitel Výmarského ohaře )