IBIZSKÝ A KANÁRSKÝ PODENCO

Podenco je velmi energický a opravdu to není pes pro každého.

Pokud očekáváte plně poslušného psa, tak si ho raději nepořizujte. Ale pokud máte rádi psy, kteří jsou schopni se sami rozhodnout, budete je milovat.

základní potřeby psa

Každé plemeno má své podmínky pro kvalitní život. Jste schopni mu jej poskytnout?

 

chov
 • V ČR není v současné době aktivní CHS na ibizské podency, CHS je na Slovesnku, v Německu, hodně se vozí psi přímo ze Španělska.

 • Kanárský podenco je téměř vždy import ze Španělska. Psi ze Španělska jsou většinou registry, tj. nemají celý rodokmen.

 • Jediným problémem pak je, že pes nemůže získat titul interšampion. V ČR se pak řeší i krytí registr na registr. Ale pokud pes dostane v jakékoli zemi FCI papíry, musí je uznat všechny ostatní členské státy.

KOMFORT UBYTOVÁNÍ

 • Kam pes nepatří – podencové jsou středomořská plemena, tj. je naprosto nutné, aby žili v našich zeměpisných šířkách v bytě, nepatří do venkovního kotce.

 • Za co bude pes rád – jedná se o velmi aktivní plemeno, proto mají rádi pohyb. Zvlášť u mladých psů je nutné, aby měli dostatečný pohyb a aktivity. Jsou to smečkoví psi, budou rádi za psího parťáka, ideálně také podenca.

 • Jak zvládá zimu/léto – vzhledem k zemi původu mu nevadí vysoké teploty, naopak v zimě, v teplotách pod 0 stupňů je nutné psa obléknout. Hluboký hrudník, žádné tuky a krátká srst jsou rizikové faktory pro zápal plic, která nejsou dostatečně chráněna.

ZDRAVOTNÍ NÁROČNOST

Pořizovací cena je jen začátkem výdajů. Každé plemeno má své limity a přednosti.

 

KOMFORT UBYTOVÁNÍ
 • Zdravotní vady – podencové jako primitivní plemena nemají žádnou typickou nemoc, pro krytí se v zahraničí doporučuje prohlídka očí. U nás to povinné není, nicméně je lepší ji, v případě krytí, provést. Je to záležitost max. 2000 Kč. Problémem by mohla být úzká základna psů, a to i ve Španělsku. Protože tam se papíry dělají jen několika vybraným jedincům a chovných psů je docela málo. To se u kanárských podenců dost projevuje třeba ve špatném skusu.

 • Zdravotní úrazy – na rozdíl od chrtů jsou podencové pevnější a robustnější, ale i tak se, díky své povaze a oblibě skákat po skalách a prodírat se houštím, mohou zranit.

 • Co je trápí – podenco je pozitivně naladěný pes, kašpárek, nemá rád samotu. Ze zdravotního hlediska nevím, nic specifického se nevyskytuje, jako u jiných plemen s dlouhými kostmi se může vyskytnout osteosarcom, občas i jiné nádorové onemocnění.

 • Náročnost srsti, krmení – velkou výhodou je naprosto bezúdržbová srst, nemusí se nijak upravovat, občas vykartáčovat kvůli línání. Nároky na stravu nejsou nijak zásadní, jak všichni chrti by neměly mít granule moc vysoký obsah proteinu (do 30 %).

 • Dominantnost či jiné rozdíly v plemeni – feny jsou vhodnější k malým dětem, jsou klidnější a přece jen mají mateřské pudy. U dospělých psů je možný určitý boj o vůdce smečky, ale je to lehce zvládnutelné. Feny lépe běhají coursing (i lépe loví).

 • Náročnost na krmení – není žádná specifická náročnost, BARF nebo granule (viz výše). U štěňat jsou doplňky kvůli dobrému postavení uší a vývoji nohou. Kvůli možné torzi (hluboký hrudník) je vhodné krmení dvakrát denně.

typické rysy

Každé plemeno má typické chování, které v něm někde hluboko budou. Přijmete je a budete s nimi do budoucna počítat, že se ve psu můžou probudit? 

Položte si teda otázku, co od psa nehodláte tolerovat? Rychleji si plemena vyřadíte ze seznamu a ušetříte práci sobě a zlomené srdce psu, které budete dál prodávat.

 

CO PLEMENI NENÍ VLASTNÍ?
 • V chování – podenco je lovec, tj. potřebuje pohyb a jako každý primitiv se rád rozhoduje sám. Proto pro něj nejsou vhodné aktivity, které vyžadují důsledné plnění příkazů pána. Není vhodný ani na obrany a pod, protože nemá v sobě agresivitu.

 • Skupinový chov k jinému plemeni – podenco loví ve smečce, je to vyloženě smečkový pes a psího parťáka přivítá. Není konfliktní.

CO NAOPAK PLEMENI VLASTNÍ JE?
 • Co dělat bude, protože to má v genech – bude lovit, na rozdíl od chrtů se neorientuje jen zrakem, ale i sluchem, takže vyběhne za srnou, i když ji nevidí. Začátek lovu označí štěkáním (je to kvůli lovu ve smečce), takže pokud ho uslyšíte štěkat, je nutné okamžitě zareagovat.

 • Co vyžaduje – pohyb a ponechání samostatnosti.

 • Hlasitost zvířete a aktivita- Podenco není nijak zvlášť uštěkaný. Pokud má dostatek aktivity, je schopný v pohodě vydržet doma několik hodin. U štěňat je jistá doba ničení (až do dvou let), pak doporučuji klec.

  AKTIVITY A CHOV

  Čemu se dá s plemenem věnovat? A co když se rozhodnu uchovnit?

   

  aktivity
  • Aktivity pro plemeno – coursing, dostih, popř. canicross, dogtrekking. Nejlepší je aktivita, kde se sám rozhoduje, tj. imitace lovu (coursing). Ale ne každý pes je ochotný běhat za střapcem, často brzy přijde na to, že je to jen atrapa.
  CHOV
  • Náročnost k uchovnění – uchovnění není nijak náročné, před bonitací je nutné splnit výstavy (ocenění 2 x výborný ve věku nad 12 měsíců) popř. mít coursingovou licenci. Žádné zkoušky ani zdravotní vyšetření není vyžadováno. Bonitace je dvakrát do roka při klubových výstavách.

  • Náročnost krytí nebo chovu- Podencové kryjí poměrně dobře, není to těžké plemeno, fena mívá cca 7 štěňat. Odchov není složitější než u jiných plemen.
  • Chování vůči dalším zvířatům – podenco je lovec tělem i duší, takže myši, ptáčci i kočky jsou pro ně předmětem lovu. Jsou ale případy, že kočka, která je doma, je součástí smečky.

  • Chování vůči lidem – podencové jsou velmi fixovaní na svého pána, říká se, že mají za život jen jednoho skutečného. Většinou jsou k cizím lidem odtažití, ale jsou i výjimky, kdy jsou velmi kontaktní. Agresivní nejsou nikdy, pokud, samozřejmě, necítí nebezpečí. Ale spíš převládá ta odtažitost až bojácnost.
  Základní informace
  Země původu Kanárské ostrovy Kanárské ostrovy
  Synonyma Ibizský podenco
  Tělesná charakteristika
  Hmotnost cca 20 kg
  Výška † psi: 55–64 cm
  feny: 53–60 cm
  Barva červená a bílá (vzácněji světle červená a mahagonová)

   

  Země původu Španělsko Španělsko
  Synonyma Ibizský chrt, baleárský chrt
  Průměrný věk 10 – 12 let
  Tělesná charakteristika
  Hmotnost 19 až 25 kg
  Výška † Psi: 66 až 72 cm Feny: 60 až 67 cm.

  klub pod který plemena spadají

  Faraonklub

   

  ODKUD MOHU ZVÍŘE ZÍSKAT?
  • Dovoz – Nejčastější způsob
  • V Čr – V ČR se nachází velice málo jedinců. (Vzhledem k malému počtu a výrazné příbuznosti se plemeno stává dovozové).
  uchovnění
  • Podmínky k uchovnění Věková hranice pro účast na bonitaci dle Směrnice pro chov Klubu faraonských psů. S sebou originál PP, posudky ze dvou výstav vyššího typu po dosažení 9 (malá plemena) nebo 12 (velká a střední plemena) měsíců věku s oceněním minimálně 2 x výborný nebo dostihovou či coursingovou licenci. Pokud nejsou splněny tyto předpoklady, není možné bonitaci realizovat.
  Na jaký spolek se obrátit, aby jste nenaletěli?

  Dejte na doporučení – I my si prověřujeme aktivitu spolků, na které Vás odkazujeme. Níže zmíněný spolek vede se svými kolegyněmi naše konzultantka Marie Gronychová. Víme tedy, že opravdu pomáháme tam, kde je to potřeba.

   MÁTE ZÁJEM ADOPTOVAT NEBO SI POŘÍDIT TOTO PLEMENO?

   Sjednejte si schůzku a přijeďte se na toto plemeno podívat. Velice rádi Vás seznámíme s jejich životem.

   DOČASKA ZABÝVAJÍCÍ SE TÍMTO PLEMENEM
   Transparentní účet u Fio banky č. 2901613807/2010
   IBAN: CZ8920100000002901613807
   SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
   KONTAKT
   Adopce psů bez hranic, zapsaný spolek,
   se sídlem Zábřežská 583/14, 78701 Šumperk, IČ 07995687, zapsaný u Krajského soudu v Ostravě, pobočka v Olomouci, spisová značka L 18494.
   Veterinární registrační číslo CZ 71A01730.
   • Spolek byl založen s hlavním cílem, a to pomáhat opuštěným psům bez ohledu na hranice, a to jak hranice regionální, tak hranice rasové.
   • Nicméně i přes svoji univerzálnost bude spolek věnovat větší pozornost zejména psům rasy podenco, kteří jsou ve své domovině zneužíváni a týráni.
   • V ČR již pracují organizace, které spolupracují při záchraně podenců z Kanárských ostrovů Lanzarotte a Tenerife, ovšem spolek, který by se specializoval na podency ze Španělska, zatím neexistoval.
   • Podenco je velmi specifická rasa, která si zaslouží pozornost a úctu, a pomáhat tomuto starobylému a v ČR stále ještě málo známému plemenu je jedním z důležitých bodů programu spolku.
   • Bezprizorní psi však nejsou jen ve Španělsku, ale také, bohužel, v České republice.
   • I když zneužívání a týrání není tak rozšířené jako u galgů a podenců ve Španělsku, i tak je u nás spousta opuštěných a zanedbaných psů, kteří marně a dlouho hledají své domovy.
   • A tak druhým cílem spolku je také pomoc při hledání nových domovů pro psy v útulcích v okolí sídla spolku, tj. na Šumpersku a Jesenicku.
   BEZPAPÍROVÝ CHOV

   BEZPAPÍROVÝ CHOV

   Množení psů a zneužívání

   Každé plemeno se postupně dostává do ruk nezodpovědných chovatelů, kteří na jedinci množí ať už s pp či bez. Vzhledem k tomu, že plemeno se zde nachází v malém počtu není zde množeno. Pejska můžete sehnat v adopci. Zachraňuje se z různých zemí, kde to již takto není a psi trpí.

    

   Štěně bez průkazu původu nemá zdravotní testování – ani jeho rodiče. Žádný veterinář vám nezjistí co se „vyrobilo“. Sázet na to, že množitel „řekl“. Je jako kupovat auto z pochybného podniku. Nejhorší je, že množitel získá peníze, fena je zneužívaná a možné vady pokračují dál.

    

   NENÍ PAPÍR JAKO PAPÍR

   Uznaná federace FCI!

   Další mezinárodní organizace WKU a UCI

   jaký papír platí?

   Nutno dodat, že mezi chovateli toto téma vyvolává velké emoce, nevraživost a dost sprostých slov…

   • Aby jste pochopili jejich pocity, je potřeba trošku zabřednout do historie 
   • V chovu psů s průkazem původu, nebo chcete-li laicky s rodokmenem, působí celá řada
    organizací.
   • Asi nejznámější jsou dvě kynologické organizace. Jednu jsme zvyklí označovat zkratkou FCI
    a druhou UCI. Další problematickou skupinou jsou mezinárodní chovatelské kluby.
   • FCI – Federation Cynologique Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která
    vznikla v roce 1911. Jejími členy je 93 států, a některé další.
   • UCI – United kennel Club Internationale je mezinárodní kynologická organizace, která byla
    založena v Německu v roce 1976. Jejími členy je cca 16 států. UCI používá standardy FCI. Českou
    republiku v UCI zastupuje Českomoravská kynologická federace (CKF). I ona vystavuje PP pro
    odchovy svých chovatelů a i u ní platí, že si členové UCI vzájemně PP uznávají.
   • Samostatnou kapitolu tvoří mezinárodní chovatelské kluby. Některé pracují v rámci FCI a PP
    pro štěňata pak vystavují řádné plemenné knihy. Jiné kluby, např. v případě pitbulů, tedy plemene,
    které se do plemenných knih FCI nezapisuje nebo Internatioanle Biewer Yorkshire Club , si vystavují
    PP samy.

   jaké štěně tedy vybrat?

   • FCI   Neuznává přepis psa z jiné organizace. Nikdy tedy takový pes nemůže být podd FCI vystaven, zbonitován a je pro federaci „bezpapírákem“.
   • Předpisy FCI potažmo
    ČMKU jsou velmi přísné a jasně stanovují, které PP a za jakých podmínek mohou členské subjekty
    uznávat jako právoplatné. Jsou to PP vystavené plemennou knihou členského státu FCI nebo státu,
    s kterým má FCI dohodu o spolupráci. Zdánlivě přísné opatření chrání majitele psů před podvodníky a
    před tím, že jim místo očekávaného představitele krásného plemene ze štěněte vyroste něco úplně
    jiného. Pravost PP je základem chovu. UCI, tedy CKF, uznává i PP vystavené jinou řádnou
    plemennou knihou. Tyto informace získáte na webu www.cmku.cz – Vladimíra Tichá, zdroj. 

   Asi nelze říkat zájemcům o chov psů s PP, že si musí brát štěně jen od chovatele z té či oné
   organizace. Pokud ale sáhnete po štěněti s PP vystaveným UCI nebo mezinárodním chovatelským
   klubem, musíte počítat s tím, že se nemůže zúčastňovat oblastních, krajských, klubových, speciálních,
   národních nebo mezinárodních výstav pořádaných ČMKU nebo jejími členy. Nemůže také být
   předváděno na některých výcvikových akcích, např. zkouškách z loveckého výkonu nebo se
   zúčastňovat dostihů. A co je podstatné, nemůže být na základě svého PP v rámci ČMKU (FCI)
   zařazeno do chovu.

   Všechny tyto informace jsou získané praxí a chovem tohoto plemene. Názory se mohou lišit daným chovatelem.

   Podencové i galgové čekají po skončení lovecké sezóny na smrt krutým způsobem

   Článek není vhodný pro děti a slabé povahy!Loveská sezóna končí... Podencové jsou ve Španělsku využíváni především k lovu králíků. Lov je podstata jejich života, jsou k němu předurčeni a jsou oceňováni pro svou rychlost a vytrvalost. Lovečtí psi ve Španělsku obecně...

   Šumperský Hafan 2021

   Šumperský hafan V Pavlíniným dvoře každoročně probíhá voříškiáda na podporu pejsků. Můžete zde najít nejen psí stánkaře, ale také psí hry. Program doprovází ukázky psích sportů.

   Šumperský hafan 2022

   Šumperský hafan V Pavlíniným dvoře každoročně probíhá voříškiáda na podporu pejsků. Můžete zde najít nejen psí stánkaře, ale také psí hry. Program doprovází ukázky psích sportů.

   Šumperksý hafan 2023

   Šumperský hafan V Pavlíniným dvoře každoročně probíhá voříškiáda na podporu pejsků. Můžete zde najít nejen psí stánkaře, ale také psí hry. Také se můžete zapojit do programu a soutěž o "nej":  nejdelší ucho, největší pes, nejmenší pes. Nejvyšší skok...

   Správný postroj – Výběr

   1. HRUDNÍ KOSTKloubní spojení.Mezi předními nohami v přirozeném postoji psa nahmatej kost. V případě výrazně vystouplé kosti je vhodnější volit postroje se širším popruhem či vycpávkou.  ÚZKÁ HRUĎ Naopak pes s úzkou hrudí bez výrazné spony nepotřebuje výplně na hruď....

   Den s pejsky pro Aničku

   Vaše pražírna Adresa: Petrov nad Desnou 17 Otevírací doba: Dle domluvy na  608 00 32 35 Pokud ano, je tento výlet přesně pro Vás! V domácí pražírně u pana Štěpánka budete jako v ráji. Můžete si také domluvit prohlídku pražírny a vynikající kávu nakoupit.  Podpořili...

   Koloběžka KOSTKA

   Koloběžky KOSTKA Česká výroba "za rohem" K prodeji i k vypůjčení přímo u nás. Pro každého Už dávno neplatí, že koloběžky jsou jen pro děti. Jejich výhody objevili dospělí, ale dětem je nevzali – mají svoje koloběžky pro dospělé. Takže jezdí mladí, staří i nejstarší....

   BAREFOOT SALTIC

   Nosíme Ryze český výrobce ručně vyráběných bot.   Nosíme - testujeme Prémiové materiály z Evropy Přírodní hladká kůže I. Jakost Broušená kůže (štípaná) I. Jakost Veganská kůže „broušená“ Textilní veganské (PES)...

   Spolupráce s útulky

   Spolupráce a podpora klientů   Díky tomu, že mě obklopuje spousta lidí, kterým není lhostejná bolest zvířat, jsem mohla s jejich pomocí začít vytvářet aktivity, které těmto zvířatům pomůžou. DĚKUJI.. Pomoc útulkům Jednoho dne zazvonil telefon,  ve kterém se ozval...

   Výběr postroje

   ManMat Pro všechny typy psů  POSTROJ V první řadě, se ptám- na co je určen a pro koho.   Pokud nemám psa, který se extrémně škrtí, je křehký, nemocný nebo je maličkatý, nevidím důvod proč by měl nosit v běžném režimu postroj. V tomto případě to chápu jako rozhodnutí...

   Spolupráce s útulky

   Spolupráce a podpora klientů   Díky tomu, že mě obklopuje spousta lidí, kterým není lhostejná bolest zvířat, jsem mohla s jejich pomocí začít vytvářet aktivity, které těmto zvířatům pomůžou. DĚKUJI.. Pomoc útulkům Jednoho dne zazvonil telefon,  ve kterém se ozval...

   Výběr postroje

   ManMat Pro všechny typy psů  POSTROJ V první řadě, se ptám- na co je určen a pro koho.   Pokud nemám psa, který se extrémně škrtí, je křehký, nemocný nebo je maličkatý, nevidím důvod proč by měl nosit v běžném režimu postroj. V tomto případě to chápu jako rozhodnutí...

   Bardog pomáhá ExPress

   https://eshop.skolavycvikupsu.cz/2-kg-krmiva-pro-utulek/   2 kg krmiva pro útulek Pomozte s námi útulkům a 60% zaplatíme my Slovakiafarma.cz podporuje různé útulky a zapojit se můžete i vy zakoupením tohoto speciálního produktu. Jedná se o 2 kg krmiva pro vybrané...

   Od koho kupujete krmivo? Koho tím podporujeme?

   STOP týrání CZ/SK snSrotdoep26i2aftftrghl ia0i051a18u.h0 1lgsum28np883hc29mu50  ·  Firmy, které prováděly nebo provádějí pokusy na psech a kočkách při testování krmiva: Procter&Gamble - Iams, Eukanuba/ Mars - Pedigree, Cesar, Whiskas, Sheba, Kitekat, Pal, Chappie...

   4. Ročník srazu školy

   I letos se těšíme Vím, že tentokrát je to pro mnoho vás dál než do Zvole, ale berte to z druhé stránky, uvidíte nové prostředí, vaši pejsci si zkusí nové disciplíny a projdete se v pořádných kopcích Připravujeme coursingové disciplíny a ještě něco navíc pro ty, kteří...

   Pomáháme zachraňovat

   Několik našich parťáků pravidelně jezdí na Slovensko pomáhat s pejsky a také nám dodávat informace jak se situace vyvíjí. Pro vás jsou tu životní příběhy a hlavně důkaz, že vaše dary a finance opravdu chodí k potřebným. [video width="368" height="656"...

   Aktivní pes a pojištění

   V dnešní době stoupá obliba pojištění domácích mazlíčků, možná i vy přemýšlíte, zda se ochránit před vysokými náklady u veterináře. Jen vy sami musíte rozhodnout, zda je to pro vás a vaši peněženku vhodná “investice”. Není to jen otázka toho, zda je váš pes hodně...

   Granule do osad, pejsci z osad!

   Pravidelné svozy granulí zajišťují přísun krmiva pro ty nejpotřebnější a zpátky přijíždí pejsci do adopce či dočasek. Únor 2022 Nommez dnes v noci taky cestoval. Teď je z něj "pražák" děkujeme rodince za adopci a přejeme jim ty nejkrásnéjší chvíle   Tohle je...

   Adopce má smysl

   Děkujeme za sdílení pejsků, kteří hledají své nové domovy. Nebo vlastně za nalezení svých prvních domovů a milujících rodin. Další pejsky naleznete zde na stránkách.     Nákup krmiva můžete uskutečnit pomocí našeho eshopu. Získáte pamětní list a dárek pro...