V dnešní době stoupá obliba pojištění domácích mazlíčků, možná i vy přemýšlíte, zda se ochránit před vysokými náklady u veterináře.

Jen vy sami musíte rozhodnout, zda je to pro vás a vaši peněženku vhodná “investice”. Není to jen otázka toho, zda je váš pes hodně aktivní, ale také dle povahy, jak moc velké třeštidlo doma máte. Každé plemeno má odlišné tendence podléhat určitému úrazu. Často se jedná o přetržené vazy a šlachy. Tyto operace jsou následně finančně náročné a přicházejí z nenadání. Takováto pojistka, vás kryje v případě náhlého úrazu.

Ve škole výcviku psů v trénincích před samotným výkonem psa rozehříváme a pracujeme s nimi na různých balančních pomůckách či protahujeme celé tělo. Pak přicházíme k samostatnému tréninku, kde pes vynakládá vysokou aktivitu, při které by se mohl právě poranit. Ve výsledku častější úrazy bývají právě u psů nerozehřátých a psů, kteří se neučí dostatečně posilovat vlastní tělo a uvědomovat si, že ovládá hlavou i své zadní nohy. Pak stačí uklouznutí na blátě při vycházce, a to nemusíte být ani aktivní. Aktivací zadních nohou můžete psa ochránit před nečekaným úrazem, obyčejné cviky poloh, které mají správný pohyb do pozice.

Přináším vám od mých klientů příběhy různých úrazů a dalších životních útrap kolem úrazů.

U naší fenky došlo k operaci kolenního vazu metodou tta za 27 000, -Kč . Holčička musela mít čtrnáct dní zafixovanou nohu a osm týdnů chodila pouze na vodítku. Bohužel kde je prognóza jednoho prasklého vazu, dochází k prasknutí i na druhé noze. Stav fenečky není akutní, ale připravujeme se na další operaci.

Mladá border kolie si pořezala zadní tlapku o rozbitou sklenici. Bohužel prognóza byla velice nepříjemná a veterinář musel sešívat šlachy. Cena přesáhla 4 000 Kč a bylo potřeba dostatečné rekonvalescence. Fenka do dnes při námaze na nohu kulhá, je potřeba ji procvičovat a podávat podpůrné doplňky.

Dříve nebyly všechny operace až tak běžné, a proto při ruptuře předního zkříženého vazu v koleni u fenky se jelo do většího veterinárního centra, kde se čekalo, až se sejde alespoň pět psů na stejnou operaci. Dříve se dávaly ke kosti titanové nůžky, které se dělali psovi přímo na míru. Jen ty samotné stály 12 000 Kč. Celkové výlohy na léčbu se vyšplhaly ke 40 000 Kč.

Rekonvalescence je dlouhá a psa i majitele velice vyčerpává. Pokud máte navíc více psů, je pojištění opravdu na místě.

S naší malou fenečkou jsem řešila, že tahá zadní nohu už rok. Drápky už měla úplně obroušené. Protože jsme už dříve měli pojištění u PetExpert, nemusela jsem se bát vysokých účtů na veterině. Zaplatila jsem 500 Kč spoluúčast a u veterináře jsme udělali komplet rentgeny, krevní obraz apod. Ušetřila jsem díky pojištění přes 3 000 Kč. Na nic se ale nepřišlo. Byla mi doporučena kloubní výživa a pokud se nic nespraví, museli bychom jet na magnetickou rezonanci.

V té době jsme také jsme docházely na Dornovu terapii, kde se mě terapeutka zeptala, zda fenka někde nespadla, že má bolestivou vnitřní část stehna a že se jí zdá, že má i něco s plotýnkou. Vzpomněla jsem si na moment, kdy se moji tři psi doma honili, jí podklouzly nohy na parketách a plnou rychlostí se sklouzla a narazila do stolu…nějakou dobu se nic nezlepšovalo a fenka nakonec musela na zmiňovanou rezonanci. Magnetická rezonance je poměrně nákladná záležitost, a tak jsem byla opět moc ráda, že je pojištěná. Do rukou mi přistála faktura za cca 13 000 Kč. Když mi sestřička na vet řekla, že PetExpert vše proplatí, já budu mít pouze spoluúčast, byla jsem neuvěřitelně šťastná. Ušetřené peníze mohu investovat do kloubní výživy apod. Nakonec se zjistilo, že má právě kvůli zmiňovanému úrazu naprasklou plotýnku.

Holčičce se jako malé udělala na hlavě lysinka. Protože jsme jezdili na výstavy potřebovala jsem, aby byla zdravá a v pořádku. Díky pojištění PetExpert jsem se nebála nákladů na veterině, fenka byla testována na alergie – roztoči, pyly apod. Díky tomuto vyšetření jsem mohla vyloučit ty nejhorší scénáře – vše se naštěstí časem zlepšilo.



Náš hafan, měl dvakrát po sobě ukousnuté ucho. Úraz bohužel vždy vznikl při hře. První kousnutí se řešilo šitím a nedalo se relativně nic poznat. Bohužel u druhého kousnutí se začala situace horšit. Samotná situace byla pro účastníky velice děsivá, protože takto měkká tkáň velice krvácela a při manipulaci, kdy se pes bránil, byla tekutina všude. Po příjezdu na vet šel okamžitě na sál. Muselo se přistoupit pro částečnou amputaci ucha. Hojení trvalo přes měsíc a léčba se vyšplhala přes 6.000 Kč. V případě pojištění, by náklady mohly být opravdu zanedbatelné.

Věřím, že zvážíte danou aktivitu i samotné chování pejska proto, aby vám bylo pojištění, co nejlepším pomocníkem. V našem výcvikovém středisku pomáháme nejen s vhodným stylem výcviku, ale psi tu najdou i různé aktivity, které je baví. Pokud máte pejska staršího věku, nebo naopak mladého a vyhýbáte se právě skokům a prudkým nárazům je právě pro vás vhodná disciplína hoopers. Naše pejsky strašně baví a ve výsledku je dostupná i běžným psím sportovcům, protože se tam učí pracovat s vámi na dálku.

 

Fotografie pořizuje naše Barbora Grúzová 

 

Na fotografiích můžete vidět bíglici Koko, ohře Bárta a maďarku Ebby, australáčka Farby, buličku Robi a setra.