Několik našich parťáků pravidelně jezdí na Slovensko pomáhat s pejsky a také nám dodávat informace jak se situace vyvíjí. Pro vás jsou tu životní příběhy a hlavně důkaz, že vaše dary a finance opravdu chodí k potřebným.

DANICA

Východ Slovenska – místo, kde musíte rozhodovat o životě a smrti…
Již podruhé jsem vyrazila tímto směrem pomáhat. Netušila jsem ale, že tentokrát budu i já součástí té nejkrutější reality a budu muset volit, kterému pejskovi dám šanci na život a kterého tam budu muset nechat a tím ho odsoudím na smrt.
Při vstupu do osady se soustředíte na pejsky menší a štěňata ( nemají absolutně šanci v osadě přežít ), pejsky zraněné ( ušetřit je umírání v neskutečných bolestech i několik týdnů ), či fenky ( aby se předešlo dalšímu množení ). Při každém odchytu se snažíte jich pobrat co nejvíce, abyste potom nemuseli slyšet z úst starosty : ,, Támhle běhá smečka divokých psů, je potřeba je zastřelit!“. Slova, která ve mně vyvolala neskutečnou zlost, nenávist, zradu, bolest a slzy, které prostě nešly zastavit. Bylo to, jak kdybych schytla kulku já sama a to přímo do srdce.
Když odjíždíte, víte, že máte pejsky, kteří měli štěstí a byli zachráněni. Na druhou stranu máte rozervané srdce za ty, kteří tam zůstali. Usínáte s pocitem, že jste je odsoudili na krutou a bolestivou smrt, která je pro ně vysvobozením. A tohle břemeno musíte nést na zádech po zbytek života. To nezmizí, ráno se neprobudíte a nezapomenete. Už nikdy.
Nikdo si to nedokáže představit, dokud to nezažije. Dokud sám nebude muset rozhodnout o osudu bezbranného zvířete, které je odkázáno pouze na Vás. Nedokážete se dívat na zvířata zraněná, která mají v očích pouze neskutečnou bolest a prosí o smrt, aby už konečně nic necítili.
Je k nevíře, že se tohle děje ve 21.století.
Stejně, jako oni jsou odkázáni pouze na nás, jsme my odkázáni pouze na Vás. Vy jste ta záchrana, Vy jste ta pomoc, která je tak neskutečně potřebná. Vy jste Ti, kteří nám mohou pomoci přestat rozhodovat o životě a smrti. Vy jste Ti, díky kterým máme možnost bojovat dále a měnit jejich osudy a dávat šance na život.
Každý z Vás je pro ně anděl s nadějí žít a být milovaný. Víte to?
Změňte jejich utrpení s námi.
IGOR
Kynologii se věnuju už par let, ale svůj obraz jsem doposud viděl jen z pohledu cvičáku ať místních, v kraji nebo ČR a výcvik pejsku narozených v chovných stanicích, které přijdou k novým majitelům, jako nepopsaný list a pak už je jen na majiteli, jaký pejsek bude.. pracoval jsem i se psy z útulku, bojácnými a kteří byli agresivní, ale vždy ke mě přicházeli z téměř nestresového prostředí a pracovat s nimi nebyl zas až takový problém. Ale teď se mi naskytla moznost podívat se do útulku na vychodnom Slovensku-  oz na konci sveta a oz pomoc psikom na vychodnom slovensku. Díky moc Danica Von Kalous a Michaela Kouřilová-Císařová a tady se mi změnil pohled na vše co děláme, děláme proto že máme psi rádi, jsou to členové rodiny, nebo pro vlastní úspěchy s nimi. Tady je ale úplně jiný svět počínaje vládou, která tohle odmítá řešit, starostové se bojí a také neřeší.. ale i v tomhle světě se najdou Lidi s velkým L a velkým srdcem, protože ne pro svoji potřebu úspěchu, nebo aktivitu svého pejska, ale proto, že když to neudělají oni, neudělá to nikdo. Stovky možná Tisíce neregulovatelně rozmnožujících se pejsku by umřelo ať nemoci, nebo utýráním. A oni z vlastní dobré vůle je zachraňuji!!! Měsíčně potřebuji tuny krmiva pro psy, veterinární ošetřeni, převozy a ne proto, ze pejsek jim udělá radost, ale proto aby ho mohl někdo adoptovat a měl možnost normálně žít!!! Nebudu mluvit v jakém prostředí se odchytávají, ani kdo za to vlastně může!!! Jde o zachráněné pejsky v útulku, jeden vedle druhého mají strach a boji se lidi klasická strachová agrese. Se vsemi se da pracovat, některými rychleji a některými pomaleji. Ale vše je jen ze strachu, nejsou agresivní, že by napadali lidi bez příčiny. Jen mají spojené člověk a boj o život, předchozí prostředí odkud přišli, odchytová tyč, ale jinak jim pomoct nejde, než je odchytit. a tak se brání, každý po svém, dle své povahy.. některý si lehne a vzdá se, jiny vyrazí a zastrašuje, nebo uteče schová se… klasicky útulek všichni známe, vice psu v kotci a šílený rachot od štěkajících psu, tady to není jiné, ale i tohle je stresující pro psa a v tomhle stresovém prostředí moc pomáhat nejde. A klasicky výcvik byl v pr… Přemýšlel jsem jak pomoct???
Základ, aby člověk mohl pracovat se psem, nasadit mu vodítko s obojkem, pro každého normální věc, ale tady pro tyhle pejsky boj o život.. no vysvětlit, že člověk vlastně není zlý a nechce ublizit..za šest dni se moc zvládnout nedá.. ale věřím, ze zkušenost, ze člověk a vodítko není nic špatného.. jim už snad zůstane!!!
Za mě velké díky, ne jen za nás, ze jsme u Vás byli jako Doma, ale i za Ty pejsky co zachráníte a co se dostanou domu!!! Nemam všechny v přátelích jinak bych Vás označil, všichni jste užasni v cele s Jankou a Gabikou!!!
Myslím ze v dnešní době, pro nás není takový problém trochu pomoci, jen stačí chtít..
MÍŠA
Tak pomalu vstřebávám pocity z posledních dní…bylo to krásných 5 dní, plných neuvěřitelných zážitků, skvělých lidí a ještě skvělejších umazlených chlupáčů…Tolik němých tváří si nedokáže člověk ani představit…těch pár minut, které můžou díky nám strávit mimo své kotce, možnost ukázat jim, že neexistuje jen týrání a křik – ale i pohlazení a milá slova!!! Přesvědčit některé o této skutečnosti bylo těžké, ale krůček po krůčku a aspoň náznak důvěry za to stál!!!…projít se…u některých to byla i první seznamovací chvilka s vodítkem, takže se víc nosili než chodili, ale i těch pár krůčků, které zkusili udělat mi vehnaly slzy štěstí do očí…měly jsme tentokrát i možnost podívat se do několika rómských osad, jsou tady všude – za mě, kdo to nezažije netuší o čem je řeč🤷‍♀️ ale hlavně bych chtěla moc poděkovat těm díky kterým jsme se sem mohly opět podívat…díky Janka Bikkyová za to jak jsi se o nás postarala 😘 a holkám Gabika Trixová Hrazdilová a Anna Keysy Liptáková , že jste nás pořádně zapřáhly a s radostí mi přenechaly péči o štěňátka 😘 a také zbytku spolupracovníků Lori Bikky 😉 těším se zase brzy na viděnou..