Článek není vhodný pro děti a slabé povahy!

Nejen u nás v ČR se kouká na týrání psů

Loveská sezóna končí…

Jak žijí

Podencové jsou ve Španělsku využíváni především k lovu králíků. Lov je podstata jejich života, jsou k němu předurčeni a jsou oceňováni pro svou rychlost a vytrvalost. Lovečtí psi ve Španělsku obecně nejsou chováni jako domácí mazlíčci a jako takoví jsou umístěni ve venkovních výbězích.

Zákon je nechrání!

Mají minimální práva

Podle španělských zákonů jsou pracující psi klasifikováni odlišně od domácích zvířat, takže práva loveckých psů jsou zde malá.

VYHOZENI NA ULICI A TÝRÁNI

Lovečtí psi, podencové i galgové, bývají po skončení lovecké sezóny ve velkém množství opouštěni.

Bohužel často dochází k tomu, že lovečtí psi, podencové i galgové, bývají po skončení lovecké sezóny ve velkém množství opouštěni. Ve venkovských oblastech jsou nechtění psi dokonce zabíjeni, mrzačeni nebo „jen“ vyhnáni, někdy dokonce se zalepenou tlamičkou, aby zemřeli hladem a žízní. Problém je natolik rozsáhlý, že přitahuje pozornost národních i mezinárodních úřadů a spolků. Naštěstí se napříč Španělskem a západní Evropou vytvořily organizace specializující se na záchranu těchto úžasných psů.

I ČEŠI POMÁHAJÍ

Organizace, které tyto psi stahují do ČR

Ty vybudovaly ve Španělsku útulky, tzv. refugia, z nichž se pak podenkové adoptují nejen do Evropy, ale také do USA. Navzdory skutečnosti, že jsou to lovečtí psi, jejich noví majitelé brzy zjistí, že jsou to také úžasní rodinní mazlíčci.

IBIZSKÝ A KANÁRSKÝ PODENCO

 

Marie Gronychová jako ambasadorka plemene a spolek ADOPCE PSŮ BEZ HRANIC.

Toto čeká většinu psů Galgo a Podengo, ti kteří sezónu přežili.

Budou mučeni

Běžná zábava španělských lovců a zabíjeni. Budou vláčení za autem, věšeni, nebo jim budou vraženy do pusy hřeby aby nemohli jíst, ubiti a nebo necháni vyhladovět. Někteří budou mít štěstí když se dostanou do útulku. Jsou už nepotřební. Na příští sezónu si lovci za směšných 10 euro koupí psy nové 😈 Co dokáže člověk 😈
Česká organizace, která pomáhá psům Galgo k adopci u nás, se jmenuje Galgo v nouzi. #galgovnouzi Radka KOKO

Zákon je nechrání!

Galgos - odpadkoví psi španělských lovců

Ve Španělsku se ve vší tichosti odehrává drama, kterému ročně padne za oběť 100.000 až 150.000 loveckých psů ras Galgo a Podenco. Psi jsou věšeni, používáni jako terč při střeleckých cvičení, umírají na neléčené zranění a nemoci, a nebo prostě umřou hlady.
Ve Španělsku se ve vší tichosti odehrává drama, kterému ročně padne za oběť 100.000 až 150.000 loveckých psů ras Galgo a Podenco. Psi jsou věšeni, používáni jako terč při střeleckých cvičení, umírají na neléčené zranění a nemoci, a nebo prostě umřou hlady.

PRAKTIKY TÝRÁNÍ

Ve Španělsku se ve vší tichosti odehrává drama, kterému ročně padne za oběť 100.000 až 150.000 loveckých psů ras Galgo a Podenco.

Psi jsou věšeni, používáni jako terč při střeleckých cvičení, umírají na neléčené zranění a nemoci, a nebo prostě umřou hlady.
Pachatelé jsou ti nesčetní lovci, kteří tyto psy vidí pouze jako pomůcku k lovu, a kteří je v případě neuspokojivého výkonu prostě „vyhodí“. Neexistují oficiální statistiky, protože se tyto otřesnosti dějí tajně a hlavně v odlehlých, venkovských regionech. Čísla jsou vysoká, a sice proto, že mnoho lovců „spotřebuje“ za sezónu 10, 15, či až 20 psů.

STÁT NEPOMÁHÁ

Jelikož lovci míní, že hladoví psi lépe loví, tak jejich psi permanentně žijí na pokraji smrti hladem.

Jejich normální strava se skládá z odhozených zbytků jídla z restaurací a zbytků chleba. Veterinární péče neexistuje, protože zvíře, které tyto podmínky nevydrží, není hodné lovu. Příbytky těchto psů jsou rozmanité a zásadně nedostačující. Jejich průměrně 2 – 3 letý život tráví vegetováním ve tmavých kůlnách, na krátkých řetězech, v nesnesitelném vedru či zimě. Leží ve vlastních exkrementech, mají ekzémy, záněty a parazity. Ven se dostanou pouze na trénink, na lov, či na smrt.

PERVERZNÍ HRY

„Hra na klavír“. Psi se oběsí na provaze na větev tak, aby zadními nohami těsně dosáhli na zem. Aby udrželi rovnováhu, tak začnou „tancovat“, jak tomu lovci rádi říkají.

Při vytrvalostním tréninku existuje několik variant. Někdo používá zařízení podobné sušáku na prádlo, jen podstatně větší. Psi se přivážou na ramena a musí běhat v kruhu. Ti slabí jsou likvidováni. Jiní zase přivážou psy za auto a jezdí s nimi po polních cestách. Lovecký instinkt – a zároveň oblíbenou zábavu lovců – se budí nahánění na zajíce na velkých plochách bez stromů. Také věšení psů má svůj důvod. Je to perverzní zábava lovců a říká se mu „Hra na klavír“. Psi se oběsí na provaze na větev tak, aby zadními nohami těsně dosáhli na zem. Aby udrželi rovnováhu, tak začnou „tancovat“, jak tomu lovci rádi říkají. Tahle procedura a s tím spojený smrtelný strach může trvat hodiny. Na konec se pak psi udusí, protože se vyčerpáním neudrží na nohách. V Seranillo del Valle stojí pomník na památku tisíců oběšených galgů.
Jádrem problému je španělský zákon na ochranu zvířat a slepé oči politiky, justice a policie. Předpisy na ochranu zvířat nejsou ukotveny v trestném zákoníku. Proto jsou tyto delikty posuzovány pouze jako přestupky, podobně jako špatné parkování, pokud tedy vůbec posuzovány jsou, a na viníky jsou uvalovány směšné finanční pokuty. Mnoho příslušných zástupců státu jsou sami lovci, což vysvětluje jejich slepotu vůči těmto perverzním praktikám.
Zdroj: European Society of Dog and Animal Welfare