Proč wheaten

Wheaten je teriér, což už mnohé napovídá o jeho povaze.

Je to temperamentní pes, živý až nabitý energií. Už jako malé štěně má hodně elánu, ale zatím na krátké časové úseky, které prokládá tvrdým spánkem, kdy opět nabírá energii na další řádění a hraní. S růstem psa přibývá i jeho potřeba delších a pravidelných vycházek. U dětí je třeba dávat pozor hlavně na přílišné dovádění. Wheaten již jako štěně má sílu v zadních nohách a může při dovádění dost vysoko vyskočit.

Venku je wheaten spokojený, jde rád za každého počasí a denní doby. Při běžných procházkách je téměř neunavitelný, rád běhá s ostatními psy, rád doprovází majitele při jeho jízdě na kole nebo třeba při joggingu. A dlouhé jarní či letní tůry v horách přímo miluje. v zimě pak běžky. V létě většina wheatenů ráda plave. Velmi miluje dovádění ve sněhu, plavání v rybníku, ale nesnáší procházky v dešti.Pokud se přechodně stane, že jeho majitel nemá tolik času nebo je naopak nemocen, tak se spokojí s náhradním krátným programem venku. Po několika dnech už je ale jako na pérkách a rád by zase na delší dobu ven.

Jste aktivní? Trávíte rádi čas touláním v přírodě? Udržujete si svoje zdraví joggingem?

Pak je pro Vás wheaten tím pravým plemenem!

Temperamentní teriér potřebuje nejen fyzicky vyběhat, ale také zaměstnat duševně. Wheateni byli v historii používáni k lovu, tam je určitá chytrost psa nezbytná, musí totiž vyzrát na kořist. Jako velmi vhodná se jeví pro whetena sportovní kynologie, kde některé cviky přímo miluje pro jejich složitost a nutnost přemýšlet, například pachové práce.

Agility je velmi zajímavý sport, chytrost psa a souhra s majitelem jsou jeho podmínkou, je to ideální kombinace fyzické a duševní námahy psa. Coursing umožní wheatenovi návrat do teorie lovu, flyball kombinuje radost z pohybu a radost z aportování, frisbee postřeh wheatena.

Zdá se vám jako dobrý nápad nějaký sport vyzkoušet?

Pak je pro Vás wheaten tím pravým plemenem!

Již od mala wheaten vyžaduje, aby se mu jeho pán věnoval a ponechal ho ve své těsné blízkosti. Wheaten je komunikativní pes, který vyžaduje být ve svojí lidské smečce, chce být v kontaktu s pánečky. Pokud je dlouhodobě ponecháván o samotě, nebo dokonce umístěn v kotci či na zahradě, tak trpí jeho osobnost a přátelství s lidmi se vytrácí. Pes začíná být ustrašený nebo naopak příliš dominantní až agresivní.

Chcete tedy psa jako přítele a člena domácnosti do domu nebo bytu? Pak je pro Vás wheaten tím pravým plemenem!

Wheaten je velmi chytrý a to samé očekává od svého majitele, vyžaduje přísné, ale spravedlivé vedení. Důslednost je nezbytně důležitá schopnost při výchově wheatena. Za každých okolností musí všichni z okolí psa trvat na vyřčeném povelu, psovi klidně, ale pevně vysvětlit, že je nutné jeho bezvadné splnění. Při neochotě ze strany psa je nutný trest, v případě wheatena nikdy nevolit fyzické napadání psa, na to je příliš citlivý. Stačí kombinace zvýšeného hlasu a třeba plácnutí novinami

Zdraví

U wheatena, podobně jako bohužel u většiny plemen, během poslední doby intenzivního šlechtění objevily některé vrozené a dědičné zdravotní problémy

Pokud je choroba vrozená znamená to, že se štěně s tímto problémem již narodilo. Ani jeden z jeho rodičů jím nemusí nutně trpět a neexistuje, nebo zatím není nijak potvrzeno, předávání této choroby genetickým kódem od rodičů. Pokud by takto nemocný pes dále působil v chovu, je téměř jisté, že jeho potomci by tím stejným problémem netrpěli.

Pokud je ale onemocnění dědičné, znamená to, že se štěně s nemocí již narodí a získalo ji od jednoho nebo obou svých rodičů, předáním jejich genetické informace. Pokud by se takto nemocné štěně použilo v chovu, dále by přeneslo onemocnění, nebo jeho dědičný základ na svoje potomstvo.

Během posledních let chovu wheatena nejen v Čechách se hodně mluví o chorobách očí a dysplazii kyčelního kloubu ( DKK ). Oba zdravotní problémy se vyskytují v poměrně malé míře. Trpí jimi naštěstí jen zanedbatelná část wheatení populace u nás. Je třeba se jimi ale zabývat včas, přestože jejich dědičnost není zatím zcela jasná a už vůbec nejsme schopni vystopovat jejich původ. S postupem let se začaly dělat testy na dědičné choroby – jako ledviny ( PLN ), Microphthalmia (RBP4) – vede k oslepnutí štěňat, Degenerativní myelopatie (DM) poruchy pohybu pánevních končetin.

VÝSTAVY

zkušený chovatel si hledá psa podle kvality jeho exterieru a rodokmenu, ne podle toho, kolik titulů si pes vyběhá.

Výstavní ocenění je také jednou z podmínek pro uchovnění vašeho wheatena v dospělosti. Fena, aby mohla mít štěňata, a pes, aby mohl krýt, musí získat na výstavě ocenění nejhůře „velmi dobrý“. Do rodokmenu si musíte také nechat zapsat od rozhodčího výšku, skus a počet zubů, případně i chybějící zuby. Čím více bude váš pes viděn na výstavách a bude na nich úspěšný, tím se jeho naděje na pozdější využití v chovu zvyšují.

Neplatí to samozřejmě obecně, zkušený chovatel si hledá psa podle kvality jeho exterieru a rodokmenu, ne podle toho, kolik titulů si pes vyběhá. Těm začínajícím chovatelům však velmi pomáhá návštěva výstav, kde si mohou případného partnera pro svoji fenu vybrat. Pokud vlastníte kvalitní fenu a chcete se věnovat vystavování a chovu wheatenů, jsou pro vás výstavy dobrou příležitostí vaši fenu prezentovat na veřejnosti a získat tak případné zájemce pro vaše budoucí štěňátka.

Každé plemeno má z hlediska exteriéru určitý znak, který je pro ně zcela typický. V případě wheatena je to typ, zbarvení a kvalita srsti. Právě srst je velkým problémem a to nejen u nás, ale v podstatě v celém světě. Srst wheatena je možné rozdělit do dvou typů. Prvním typem je standardní srst „irského typu“, tedy srst měkká a hedvábná s typickým stříbřitým leskem. Druhý, nestandardní typ srsti, by se dal označit jako „americký“. V jeho případě je srst většinou velmi bohatá, vatovitá, ale mdlá a bez lesku a působí „neživým„ dojmem. Z hlediska úpravy se s touto srstí velmi pěkně pracuje, protože se z ní dá vystříhat v podstatě jakýkoliv tvar psího těla a tato srst je, z hlediska lidí plemeno neznající, líbivá.

ZNAK PLEMENE

Typický výraz dává wheatenovi jeho hlava

Srst je důležitým znakem plemene, ale není znakem jediným. Typický výraz dává wheatenovi jeho hlava, nasazení a nesení ucha. Důležitá je celková stavba těla, která by se neměla hodnotit z pohledu elegance a krásy, ale z pohledu funkčnosti. Exteriér jednotlivých plemen vypovídá o jejich původnímu využití. Stejné je to i u wheatena, který býval víceúčelovým, odolným a vytrvale se pohybujícím psem. Při vedení chovu je třeba přemýšlet nad tím, jak jsou utvářeny pohyb ovlivňující tělní partie. Do této oblasti spadá utváření hřbetu, beder a zádi, postavení a zaúhlení končetin a samozřejmě osvalení. Někomu se může zdát, že se změnou využití plemene by se mohl změnit i požadavek na jeho exteriérové znaky. Pravdou ale je, že wheaten je aktivní pes přitahující aktivní lidi a že to je pes, který se začíná uplatňovat v oblastech na pohyb neméně náročných než bylo jeho původní využití. Změna v jeho případě by určitě byla změnou k horšímu.

Zkušení chovatelé vědí, že titul šampión ještě automaticky neznamená, že šampiónovi potomci budou na výstavách či zkouškách úspěšní.

ODCHOV

Jak tedy vybírat krycího psa pro Vaši fenku?

Pokud to jde, je dobře se řídit opravdovou znalostí určitého jedince. Zkušenost učí, že výstavní ocenění a někdy i tituly mohou být přímo úměrné kvalitě úpravy, předvedení a někdy i ochotě majitele tak dlouho jezdit po výstavách, až „ten titul“ dostane.

– znalost rodokmenové hodnoty psa. Kombinovat jedince, jejichž ocenění je vynikající, ale kde v předchozích generacích byla úroveň předků nízká skýtá značné nebezpečí. Zajímaví jsou i sourozenci vybraného psa. Z hlediska chovu je zajímavější jedinec, pocházející z vrhu 6 výborných, ale tituly neověnčených psů, než jedinec s šampionátem deseti států, jehož sourozenci ale byli spíše podprůměrní.

v rámci možnosti nespojovat jedince v určité vlastnosti korektní, ale jejichž rodiče v této oblasti vykazovali vadu. Pochází-li např. Vaše fenka po matce s nad hřbet přetočeným prutem a otec vybraného psa vykazoval stejnou vadu, není rozumné oba jedince spojovat, přestože oba nesou prut korektně.

– nespojovat jedince se stejnou vadou. Fenka se sklonem k vatovité srsti se psem se stejným problémem asi štěňata s čistou irskou srstí nedá.

Fotky:

Ambasadorka Beata Prokšenková a velký nadšenec a milovník tohoto plemena, dnes už i rozhodčí na výstavách Klára Pozar ( Eichacker ) vydala v roce 2011 jedinou knihu o wheatenech . Zároveň vytvořila webové stránky „ Vše o plemeni Irish Soft Coated Wheaten Terrier“ www.wheaten.cz

Fotky není dovoleno dále šířit.