Víme co je shaping? Možná vám název nic moc neříká každopádně to běžně zařazujeme do chodu domácnosti a učení psa. Tvarování chování štěněte pomocí pozitivním posilováním – dáváte odměny za vhodné chování. Než se k němu ale dostaneme, měli by jste dodržovat základní pravidla.

Pes je takový náš poklad, který musí být dobře zabalený v několika vrstvách, ty vrstvy musíme znát a naučit se ho do nich dobře zabalit. Společně si je rozepíšeme.

Prostředí

Trénink u štěňátka tak u začátečníka musí být klidový a dle základních potřeb bezpečný (pro psa, pozor, nesuďte dle sebe, ale pozorujte chování vašeho psíka). Vybírám si místo, kde je co nejméně podnětů, které by ho vyrušilo a to i zvukově. Změnu prostředí musím vyvažovat v tréninku nárokem na cviky. Pokud si tedy ověřím, že pejsek již něco zvládá a navýším prostředí, musím snížit nároky ve cviku. (Trénink v hale a pak třeba v malé skupině).

Náročnost

Začínáme v hlavě, stanovme si cíl. Například přiřazení a chůze. A teď tu cestu rozdrobte alespoň na tři části. Pokud máte pocit že stále čekáte a nic se neděje, musíte rozdrobit ještě více. Ve výsledku odměny nebo klikr přichází za jakýkoli pohyb na levou stranu, kontakt s nohou, otočku až posazení. Pokud máte problém vůbec pejska rozhýbat, aby byl aktivní je potřeba začít opravdu s jednoduchým úkolem. Například očním kontaktem.

Motivace

Každý pes postupem času disponuje vlastním žebříčkem hodnot. Je to jak na povaze, žravosti a výbušnosti, ale taky na vás co mu vlastně nabízíte. Jestliže si dítě předškolního věku naučíte na adidas a iphone horko těžko budete v pubertě vybírat „levnější dárky“. A tak musíte vytáhnout aspoň lamborghini a nedej bože když už jedno v garáži bude mít. Stanete se otrokem díky vaší opičí lásce. A co tím vlastně chci říct? Znáte z tréninků pyramidu potřeb. Na jedné ze základních pilířů je nakrmit se. Proč nevyužít část krmné dávky? Proč budu psa od malička cpát všelijakými kokinami? Naprosto zbytečně.  Pes je přece zdráv a máte kvalitní stravu, vy si alespoň kvůli krmení v tréninku ten čas udělat musíte, přirozeně prohlubujete vztah a hledáte si tu správnou cestu ke psu. Takže kokina nechte na jackpot nebo do velikého vzruchu a pokud doma něco učíte vemte si část té krmné dávky.

Délka tréninku

Trénink by si měl určovat do jisté míry pes. Měli by jste mít tedy nachystané 3 základní pilíře (prostředí, náročnost, motivace) a drobením cestičky psu nabídnout si získat odměnu a super pocit že mu to jde. Mám vždy hodinky nebo si natáčím trénink a zjišťuji si dobu mezi intenzivními cviky. Musíte si postupně vypozorovat, kdy už pes opravdu nemůže a kdy je „líný“ pracovat. Většinou říkají, v nejlepším přestat, je to rozhodně lepší než psa nutit. Ale pokud je pes do něčeho zapálený, dávám přednost doučení cviku, aby se u toho trošku zapotil a teprve potom dosypu krmnou dávku ihned do misky jako jackpot.

Četnost tréninků

Je to velice individuální, nezapomeňte že ve výsledku psa cvičíte všechen čas co s ním trávíte. Upravujete jeho sociální návyky, takže to krmení pokud štěká nebo skáče jsou opravdu vhodné mít stále někde po ruce. Co se týče vlastního tréninku – nácvik daného chování, tak osobně se snažím alespoň 2x denně tréninku věnovat. A pokud je štěně šikovné a vy vnímaví, může ten trénink proběhnout klidně hned po venčení. Náhodně zkusím zatížit situaci a aspoň si zjistím, zda je na čase jít dál.

Tréninkový plán

Opravdu se vám vyplatí, když své pokroky, postupy a tréninky budete zapisovat! Nejenže vás to může posunout dál, ale máte zpětnou vazbu jak jste šikovní. Nebo naopak můžete najít dobu, kdy přišel nějaký problém. Navíc si tam postupně stanovujete cíle, třeba danou zkoušku nebo cvik a táhne vás to dál. Nebudete přehlížet různé momenty a uvědomíte si různé chování, které nastalo.

 

Máme teda napsané tyto základní obaly a teď jdeme na jejich používání.

Pamlsek/ krmnou dávku jako jeho motivaci prokrmíme opravdu za každý nadrobený krok do daného cviku. Pokud se chcete naučit chodit na prověšeném vodítku, musíte opravdu velice často posilovat dané chování. Malá kapsička vám na procházku prostě stačit nebude. Pokud to je výcviková procházka určitě si ji udělejte tak dlouhou, aby vám vycházelo jídlo i domů a pes vydržel se zájmem.

Navyšování náročnosti

Říkám tomu chodit po schodech nahoru. Dolů se snažím co nejméně vracet. A vy by jste měli také na to pamatovat, že přece chcete postupně stoupat. Jen pes si určuje jak velké schody vlastně zvládne.  Na každým novým tréninku si zjistím, co si pes pamatuje z minula. Tedy bez navádění pouze vytvořím cvik (ať už je povelový nebo jen stojím a čekám abych mohla tvarovat). To je pro mě odpovědí na to, co dnes budu dělat. Jak velký schod si pes zapamatoval a kde můžeme zase dál pokračovat.

 

Na obrázku je 2 měsíční Cory a jako úvodní fotku nám poskytla z tréninku Coco bíglíce od Terezky. Fotografka Barča Grúzová.