Věčný problém chůze u nohy. Stále tahá, nepřiřadí se a klasické rady jako se zastavit a počkat nefungují. Co s tím? Proč je tak těžké psa naučit netahat? Zeptám se jinak, proč nad psem stále vedete pamlsek? Jaký je plán pokračovat? Jak to odbouráte? Samozřejmě různé hry zkoušet můžete, určitě do jisté míry pomohou. Ale máte čas to dělat při každé vycházce? Já většinou potřebuji někam dojít, trénink je zvlášť a máme se psy i jiné povinnosti.

Vedení psa pod pamlskem funguje do té doby, kdy to psa baví. Pak dá stejně hlavu dolů. A pak? Pak vezmu vodítko a psa přiškubávám nahoru a nahoru a nahoru…. Tak to je fakt zábava…

Pejsci vedeni pod pamlskem reagují různě, někteří pochopí, že mají jít u nohy, někteří by pro pánečka snesli modré z nebe jen aby dostali jídlo a tak jdou. Pro majitele je to spousta a spousta měsíců, kdy chodí s kokinami  v ruce. A časem si pes chování upevní. Ti co si ho neupevní jsou tlačeni do fyzického tlaku za pomocí různých pomůcek.

Jak naučit psa u chodit u nohy bez pamlsku tahá na vodítku NEPOSLOUCHÁ

Co když nechci používat pamlsek? Co když nechci vodit psa?

Každý první tréninky si vysvětlujeme co je to pyramida potřeb a dle ní pracujeme. Druhým krokem je na psa netlačit a nejprve si vůbec říct, co po psu chci a hlavně jej zaktivnit, aby při jednoduchých úkolech pochopil, že sám může něco pro získání odměny udělat a ne jen stát a čekat, kdy ho milovaný pán navede…

„Chci, aby šel u nohy“. Chci aby ho to napadlo samotného.

V tom případě ale nemůžete nad psem nosit pamlsek, když on se na něj jen dívá a následuje TEN PAMLSEK ne nohu. Musíte z levé ruky jídlo úplně odstranit. A přesně tady je důležité mít už psa zaktivovaného, aby chtěl vykonávat nějakou činnost. Jenže pes, který má kolem sebe velké vzruchy, nebo je překrmený a znuděný hned tak pracovat nebude. Je potřeba nastavit tomu nějaká pravidla a systém, jak se k tomu dopracovat.

Zkusíme si to v rychlosti shrnout

Jak naučit psa u chodit u nohy bez pamlsku tahá na vodítku NEPOSLOUCHÁ

Respektování pyramidy potřeb

Maslowova pyramida je známá pro většinu lidí, jak v lidském světě tak i v tom zvířecím by neměla být opomíjena. Rozhodně musíme dbát na to, aby nebylo porušováno bezpečí. Každý kdo trošku přemýšlí ví, že jakékoli tabulky na daný problém nebo daná pravidla jsou do určité míry pohyblivá a proto je právě potřeba „přemýšlet“. Jakmile máme některou z potřeb splněnou, jdeme si plnit další. Každým jedinec má hodnotu potřeby jinou. Jednomu stačí pro splnění potřeb 200 korun a pro druhého až 1000 korun. Nemůžeme říci, že tedy už musí mít splněno. Musíme si tyto hodnoty uvědomovat v každém tréninku dle dané situace. Vždy v každé situaci se najde jiná potřeba a její motivace, kterou musíme umět ovlivnit k vlastnímu prospěchu.

Zaktivnění psa

Zaktivnění psa jde různými způsoby a hlavně za pomocí krmiva je to velice rychlá zábava pro obě strany, jde nám právě o to, aby pes chtěl pracovat a nabízel nějaké činnosti. Sám se snažil bourat hranice a posouvat se dál. Hrou přihořívá a podporou majitele má větší motivaci se dostat do správných pozic sám aniž by jsme ho nutili. Tak je schopný si svoji činnost velice rychle naučit a nezapomenout. Tu pak využíváme k rozvíjení dalšího povelu a rychle jsme schopni pohyb s povelem spojit.

Naučení fyzického pohybu do pozice

Než cokoliv budeme psu spojovat s povelem (lehni, k noze, stůj), je žádoucí, aby pes tento pohyb zvládal. Buďto psa stále točíte, pokládáte, taháte, zvedáte fyzicky či naváděním, nebo taky mnohem šikovněji můžete zachycovat jeho nabídky a také malými krůčky (stupňováním úkolu) dovést psa ke konečnému výsledku. Pokud budete tvarovat chování rychleji si pes zapamatuje za co ty odměny byly a chování bude více nabízet. A pro vás je to ušetřeno spousta času a se psem si vytváříte i druh zábavy po které přijde odměna v podobě žádoucího pohybu a únavy po tréninku.

Spojení povelu „k noze“

Jak už bylo řečeno. Nejprve naučím psa vytvořit daný pohyb (většinou to nezabere moc tréninku a za dva, tři dny už se chystám přidat povel) a teď si můžu daný povel přidat. Často se lidé ptají, jaký povel mohou říkat a u které nohy má pes chodit. Pokud se psem nebudete skládat zkoušky, nechcete jezdit závody ani výstavy, je VAŠE rozhodnutí, co psu s povelem spojíte. Je to nový jazyk, který vysvětlujete vy, sousedka co říká, že u levé nohy je povel „k noze“ a ne „ke mě“  nebo “ ke mě“ a není „pocem“ s ním rozhodně chodit nebude ne? Budu s ním chodit já a moje rodina a pokud této řeči „kmene“ mluvíme všichni doma, není důvod poslouchat sousedku.

Ano, v případě poslušnostních zkoušek a výstav máte dáno co a jak. Dokonce vám určují zkoušky v jaké ruce vedete vodítko. I to se dá zvlášť naučit. I já mám na chůzi u nohy 2 povely. Na poslušnost mám k noze (zahrnuje totiž přesnou pozici, pohled nahoru a kopírování mého pohybu) . Povelem „jdeme“ psu oznamuji vycházku a „čuč pod nohy ať nezakopneš, ale netahej).

Jakmile máte naučený pohyb k noze spojuji tedy povel. A pozor, nejprve bez pohybu psu řeknu povel a když vidím, že mé řeči nerozumí, teprve po vteřině přidám povel. Další věc, kterou lidé spojují s pohybem ruky do pozice. Pes si opět bude hlídat ruku a ne vaši řeč. A my přece chceme odbourat pohyb i jídlo…

 

Jak naučit psa u chodit u nohy bez pamlsku tahá na vodítku NEPOSLOUCHÁ

Vlastní chůze u nohy

Povel k noze máme a je pro nás důležitý, protože ho v chůzi opakujeme. A pokud pes nerozumí pozici, jak má rozumět v pohybu kde ta pozice je? Stavte na pevných základech, pořádně to vysvětlete a pak se rozcházejte. S prázdnou rukou levou vykročím levou nohou – psu pozice uniká – pokud je dobře zaktivněný a rozumí povelu napadne ho se rozejít a nohu dohnat. V ten okamžik za vlastní chování získává odměnu.

Posilujeme chování tím, že se pomalinku rozcházíme a odměňujeme ve správné pozici za dojití k noze.

Oční kontakt

Při skládání zkoušek je pohled žádaný, ze začátku tento kontakt pes vyžaduje a postupně po naučení držení pozice pohled upadá, protože jej tam neodměňujeme. Jde nám vlastně ze začátku – drž se u nohy bude odměna – . Pro pohled nahoru mohu opět naučit zachycováním pohybu hlavy nahoru a podpořit to opět pomalou chůzí.

Zatěžování

Je potřeba, aby se pes naučil vnímat povel k chůzi tak, aby nebyl naváděn a taky pochopil co je ukončení. To ukončení je pro někoho klikr, „ano“, „šikulka“ a úplně nejjednodušší je psa začít chválit s hlazením a drbáním. Tím dávám psu najevo začátek a konec. Nejprve psu prodlužuji chůzi tak, aby jej uměl například na 20 kroků. Postupně s ním navštěvuji zajímavější prostředí, kde má pes už problém vnímat. A aby měl úspěch, požaduji po něm jednodušší trénink například 10 kroků. Opět navýším tréninková kritéria v momentálním prostředí. Takto jedu po „schodech“ nahoru

Odbourávání krmiva

Pes postupně zvládá vykonávat více kroků a je na vás a na jeho chování, do jaké míry budete odbourávat odměny, povely a prodlužovat tréninkové chůze. Je to způsob jak rychleji začít chodit a neučit si psa od začátku pod pamlskem, který se hůře odbourává.