Naše miminka jsou již v nových domovech, u nás si vybudovaly kladný vztah k ostatním pejskům, mají základní návyky a jsou zvyklí spávat ve své boudičce.

Pro pejsky je základem laskavý trénink a zvládnutí socializace. Pro mlaďochy je důležité naučit se na svoje jméno. Nejjednodušší způsob je po oslovení okamžitě štěně odměňovat krmnou dávkou či pamlskem.

V případě socializace a procházek je dobré mít štěně jištěné na dlouhém vodítku, aby nedošlo k nebezpečné situaci a naopak jsme ho nechali objevovat bezpečně svět.

Přivolání

Pejska máme jištěného na dlouhém vodítku, vždy nejprve oslovíme jménem a následně se sehneme a nabídneme odměnu, necháváme štěněti prostor zareagovat a rozhlédnout se, vodítko musí být stále prověšené. V okamžiku kdy přichází už chválíme a odměňujeme. V opačném případě je vhodné si začít couvat a pejska na sebe lákat a pomoct si malým přicuknutím za vodítko, pokud pejsek nechce.

Aby měl pejsek zájem přicházet musíme vesele mluvit a také pracovat s krmnou dávkou. Pokud dostává pejsek zdarma všechnu svoji „výplatu“ do misky, nemá vždy zájem přijít. Vám pak nezbývá nic víc, než se psem opakovaně cukat a to je aktivita, které se naopak snažíme vyhnout. Pokud má oblíbenou hračku, bereme si sebou tyto pomůcky a pejsku nabízíme hru o tahání apod. Tréninky dáváme častěji a vždy dodržíme pravidlo, že pejsek přijde.

Hiearchie

První dva týdny stačí k rozmazlování a seznamování s rodinou. Následně by měl přijít systém, který pejska naučí co se smí a nesmí. Pes se  bezpečně nachází v pozici, kdy celou rodinu vnímá jako partnery či vedoucí. V dospělosti má možnost zastoupit vedení tam, kde jeho smečka „nezvládá“ situaci. Takové situace by pro psa měli být přirozené jako je například hlídání u plotu na zahradě apod. Pokud ale nechcete, aby tento pocit měl pes i při hrách či běžných domácích úkonech, je potřeba pracovat a tyto pravidla nastavit.

Nejjednodušší způsob je opět práce přes krmnou dávku. Vy totiž stále budete pro psa ti, kteří dávají možnost si získat krmení a ještě se u toho dobře pobaví. Vyhýbáme se tímto způsobem tomu, aby psu vznikala frustrace že je „zase“ buzerován.

Je škoda, že v mnoha případech na cvičáku se tyto „hřebínky puberťáků“ shazují pouze silou. Navíc kde používám agresi, zvyšuji jeho reaktivitu. Nevytvářím si do jisté míry parťáka, ale psa, který bude mít pocit, že stále proti němu něco máte.

Venčení

Pejsek ze začátku neví, kam přesně může, nebo kdy může. Nevzpomene si za včas kdy potřebuje a úkon přijde z čista jasna. Proto je na vás, tuto dobu hlídat a okamžitě po spánku či krmení s pitím štěně vynést ven a nechat vyvenčit.

Jednoduchý způsob je spojení daného povelu s odměnou. Vyneseme pejska ven ze začátku na stejné místo, kde cítí, že předtím nadílka byla, připomene si chování a majitel bez použití jména může opakovat heslo, které si s rodinou stanoví. Například „dělej, dělej“ nebo „čůrej“. Jakmile pejsek začne potřebu vykonávat mám nachystanou odměnu a okamžitě po vykonání pejsku nabízím.

Velice rychle přijde na to, kde je to s odměnou a kde s nepochopením. Pokud se pejsek přepíjí, dávejte vodu do granulí či na příděl. Samozřejmě hlídám zdravou míru pití a v případě, že se mi něco nelíbí, je lepší navštívit veterináře. Štěňata přichází z vyhřátých domečků a pokud s ním chodíte často ven za chladných rán může se nachladit močový měchýř.

Hra – kousání

Štěňe nemá ruce, vše potřebuje ochutnat. Proto důležité a nebezpečné předměty pečlivě schovejte. Nabídněte mu různé hračky ke kousání a ochutnávání. Měkký materiál k přetahování by měl při tahu v tlamě praskat, aby tam pejsek neměl problém do budoucna se zákusem, či si nepoškodil zuby. Naopak je toto v době přezubování vhodné, aby zuby, které mají vypadnout zavčas uvolnili místo novým.

Povahově jsou štěňata různá, některým zákusy nebudou v přezubování vadit a naopak budou vyžadovat kousání, protože je dásna bolí. Ale jsou i tací, kteří v tuto dobu nechtějí do tlamičky nic vzít. Dejte mu prostor a pouze nabízejte. Nenuťte do hry a neškubejte s hračkou v tlamě.

Samota

Postupně štěně navykejte být samotné, nejlépe v noci naučte chodit do pelíšku či klece a i během dne i když jste v místnosti požadujte občasnou samostatnost. Teprve pak postupně odcházejte z místnosti a celého baráku. Nechoďte k pejsku, když kňučí, samozřejmě, že se mu stýská, ale neučte ho, že si vás přivolá. Takové chování se stupňuje a pak velký problém většího psa odnaučit štěkat. Naopak choďte a dávejte odměny v okamžiku, kdy je ticho.

Chůze u nohy má svůj čas, pořádně pejska naučte slyšet na jméno a přivolat ho za každých okolností. Druhým nejdůležitějším úkolem pro vás, je seznámit ho se vším aby nemělo v budoucnosti strach či problém s jiným pejskem.

To malé miminko rychle od roste, nezapomeňte si udělat i nějaké památeční fotografie 🙂 My už jen vzpomínáme na malé uzlíčky. Fotografie nám vytvořila Barbora Grúzová, mohu jen doporučit.