Důležitá socializace a dostatečná zkušenost pejsků se situací, problémem nebo dalších pejsků.

Spousta pejsků v dnešní kovidové době má omezenou možnost stýkat se s druhými a to do budoucna bude pro majitele problémem. Pejsci dospívají a je potřeba je vystavovat přirozenému stresu v trénincích. Chování agrese je mnohem složitější než se zdá.

Často lidé trestají strachovou agresy, kdy jen chování psa prohlubují. Často také chování prohlubují tím, že i přestože pes potřebuje chování řešit nebo ji hlídat psa cpou pamlsky. Je potřeba psu nechat kontrolu nad situací do takové míry, aby byl v bezpečí. Za tyto poruchy chování dost často mohou samy majitelé jejich podporou.

Je potřeba dát prostor pejskům projevovat přirozené chování.  Někteří pejsci prochází stresem z důvodu dráždivých podnětů a vše pak závisí i na chování majitele a druhého psa. Pejsku musí být umožněno se pohybovat a přirozeně projevovat zájem, podřizování či ústup. Proto je dobré si brát na tréninky dlouhé vodítko.

V jakémkoli problému je potřeba majitele psa stáhnout k sobě a ovlivnit jeho chování. Může to být dostatečný prostor jako základní potřeba bezpečí. Může to být právě naučený povel, který psa vyvede z konfliktu a sám opustí situaci. Před řešením samotného chování je dobré se psem mít vhodný vztah tak, aby chtěl spolupracovat s vámi a ne jít do konfliktu. Pro majitele je důležité vědět, že neodměňuje špatné chování vůči psu či strach, ale vykonání povelu.

 

 

Nejčastější poruchou chování je způsobena nedostatečným výcvikem nebo chcete-li seznamováním s hodnotným množstvím psů, které pes vstřebává a učí se s nimi jednat a přistupovat k nim s určitou mírou.

Druhým problémem je neúmyslné chování páníčka. Ať už je to stahování psa na vodítku, krátké vodítko, stresové jednání nebo špatný odhad druhého psa a jeho atakování. Měli by jste mít po ruce vhodného výcvikáře nebo cvičák, který vám pomůže identifikovat chování a vám říct co děláte v takových situací. Mnoho lidí si své chování ani neuvědomoje a potřebují to jen slyšet.

Pes přirozeně dospívá a stává se vedoucím v té psí rodinné smečce. Následné chování je pro majitele nepříjemné a místo řešení chování se vyhýbá setkávání se psy a podporou vhodného chování.

Bití není řešení!

 

Spousta psů trpí pouze přemíru energie a nemožnost ji vybít. Následné chování je neúměrná a zvyšuje se agresivita hry. Agrese je pro psa přirozená, má určitým způsobem odvrátit chování toho druhého. Ovšem nedostatečnou socializací a nezažitých skutečností si pes dost špatně zpětně něco buduje.

Socilizace a agresivní chování

(Na fotkách  vidíte Kiru rok a půl starou Kangalku se štěnětem Badym border kolie. A  roční Taru Německé dogy a dvouletého psa Zacka chesapeake bay retriever )