Problém s výcvikem psů, tahá na vodítku, je agresivní a neposlouchá. Nejčastější dotazy klientů. Není to vždy tak!

Sociální chování je veškerý projev a aktivita psa, který upevňuje vztah a spolupráci uvnitř smečky.

Pro nás je důležité poznávat nejen konejšivé signály, ale také posoudit sociální chování v kontaktu se psem. Pokud se psem žijeme pouze jako se společníkem a nevyžadujeme po něm žádnou práci, je potřeba si nastavit mantinely, které pes nesmí překročit. Vždy se bude pokoušet o lepší pozici ve své smečce a to je potom problémem, když lidé ignorují vrčení při odsunutí psa na pohovce, či hlídání oblíbené hračky.

Pokud po psu chceme náročné činnosti (výcvik, hlídání, …) Je o to víc potřeba znát jeho sociální projevy a dopřát mu prostor pro odpočinek či znát jeho meze, kdy už je to pro psa nad rámec sil.

 

 

Ve většině případů, jsou tréninky na bázi pamlsků, všichni chceme strašně spokojené pejsky, kteří budou jen tak z laskavosti chtít poslouchat. Pak si najednou člověk začne protiřečit, psa omlouvat až nakonec z tréninku ustoupí a venčí maximálně na flexině. Je potřeba, aby jste si jako majitelé psů uvědomili, že ať je pes jakýkoli řeší SVÉ VLASTNÍ POTŘEBY. A na těch také stavět, pokud se chcete vyhnout fyzickému nátlaku.

Psi, kteří jsou staletím šlechtěné pro práci s člověkem, mají vyšlapanou trošku jinou cestičku než psi, kteří sice s člověkem mají soužití zažito, ale mají pracovat samostatně. Akita, tažní psi a primitivní plemena mají STOPKU. Stopku neboli vlastní rozum!! Ve výcviku to vidíte velice jasně, pokud alespoň částečně pracujete ve sportovní kynologii. Když zajdu do extrému, tak malinois či ovčák, který práci miluje bude trpět i to vaše ujetí nervů a fyzického nátlaku. Oproti těmto psům si vinu berou k tělu a nechají se trestat. Pokud máte staforda nebo špice, tak narazíte. Jsou to nespoutaní a svéhlaví draci, kteří si říkají PAN PES 🙂 Samozřejmě do jisté míry přeháním a rozhodně nechci škatulkovat. Ale zkuste nad tím popřemýšlet…

 

Výcvik probíhá trošku jiným systémem než jen pamlsky, pamlsky a trest. O to víc pak tato metodika sedí takovému ovčáku, který zjistí, že ho ten trénink ještě více baví než předtím. Fotky z takových tréninků najdete i tady, těch ovčáků tam moc nenajdete 🙂