Během tréninku vám pes ukazuje na čem bude ten den ochotný pracovat. Dejte prostor ať si vybere a určitě tam zazáří. Musíme být otevřeni jinému tréninku než jsme původně chtěli jestli chcete dosahovat lepších výsledků. I vy se každý den vyspíte s jinou náladou.

Navíc pomocí klikru a shapingu může vzniknout úplně jiný komunikační kanál než jste původně zamýšleli.  V tréninku postupně využívám targety a různé tyčky, aby nedocházelo k vyhasnutí ale naopak k vytvoření nové možnosti chování pejska.

Snažím se v celém tréninku co nejméně pobízet a navádět, k tomu mi slouží klikr a postupně vkládám ukončovač. Naopak po ukončení či zvládnutí části hodně chválím a pořádně pomazlím či odměním větší odměnou.

Tím, že budete netrpělivý a budete tam stále dávat svoje pohyby či rukou ukazovat cestu zařídíte nesamostatnost psa ve vlastní aktivitě. Pes bude hlídat váš pohyb ale ne slovo – povel. Pak je složitější a spíše o citlivosti psovoda, aby se navrátil do procesu zaktivnění zvířete.

A vzhledem k tomu, že ke mě většina takových pejsků chodí máme své metodiky jak toho dosáhnout, takže je to jen na vás, jak se budete snažit 🙂

Pracuji s klikrem, ale ne všude. Někde se hodí aktivní práce psa, někde je potřeba pozice naučit targetem (ruka, pěstička, tyčka, bedýnka). A jsou cviky kde pomůže lovecký pud.

Kenelka

V základních pravidlech víme, co dodržovat a co znamenají. Tj rozdrobíme si cestu a vytvoříme v hlavě plán tak, aby měl pes vždy šanci po krůčkách uspět. Postupně navyšuji kritéria cviku tak, aby pes zkoušel vhodnější či přesnější chování. Díky motivaci a klidovému prostředí je pes stále zapojen do tréninku a nepřerušujeme lekci.

V každém tréninku může nastat okamžik, že se začneme točit v kruhu nebo naopak pes přestane nabízet chování a začneme to kazit. V ten okamžik začnu odměňovat od posledního vhodného chování, aby měl možnost se „odrazit“ a nabil opět sebejistotu a chuť pracovat.

Dbejte i na vlastní chování, nepřerušujte trénink jen tak, ztlumte zvuky, nekafrejte s ostatními, ten pes se tam snaží nabízet a vy mu tvoříte stresovou situaci. Ukončení vytvářím velkou odměnou a  postupně si vložím i ukončovač. Je to slovo, které máte na jazyku vy a budete tomu samy rozumět. Aby jste byly schopni jej běžně používat.

Při tréninku na kenelku začínám obyčejným pohledem, jakýkoli kontakt s daným předmětem a snažím se nepromarnit jakékoli kliknutí – odměna. Nastartujeme hned zvesela chuť pracovat.

DOLE  video nácvik kenelky + popis

V hlavě už mám přibližný plán, který mi samozřejmě mění Kory

  1. Kontakt kenelka (oči, čumák, noha…)
  2. Bližší kontakt (doteky, nahlídnutí, výdrž u daného předmětu)
  3. Kontakt s prostorem v kenelce (nakouknutí, krok, dva, posunutí, posazení)
  4. Průchod kenelkou a proklik přímo v ní (odměny za setrvání)
  5. Čekání a pohybování v kenelce
  6. Vytvoření pohodlí a jiné pozice v kenelce (posazení, položení, koukání – rozvoj pohody a klidu)

 

Přichází velká odměna a uvolnění v podobě vylizování odměny z hrnečku. Uvolnění a příprava dalšího kroku. Pokud pejsek nezvládá ukončím a další trénink posunu na jinou dobu.

Dalším úkolem je zatěžování prostředí a v podstatě ukázat konečnou verzi kenelky jak to bude vypadat v autě. Tj bude zavřená a únik z určité strany je zabráněn. Hlídáme paniku psa a nechávám možnost úniku, naopak pokud setrvává přicházejí na dané místo velké odměny.

  1. Průchod kenelí a výdrž v ní – klikání a odměny
  2. Dlouhodobé počkání + změna polohy přímo v ní
  3. Před psem zatahuji plachtu a upevňuji. Potřebuji aby to viděl, není to totiž past. Odměny za setrvání
  4. Opětovné odměny za postupné výdrže tak jak na začátku tréninku. Pokud sám vytrvá přichází velká odměna a ukončení

Dalším bodem je osamostatnění v kenelce a zjištění, že nejsem potřeba (kenelka nekouše, neboj se tam jít sám). Dávám kenelce název a povel „MÍSTO“ spojuji před kliknutím vždy s očním kontaktem na danou věc.  Postupné odklikávání jako v předchozích částí.

Následně prodlužuji vzdálenost od kenelky a vytvářím (již pro všechny naučené cviky bez povelu) ukončovač. Pro mě je to slovo „ANO“ na ano pes může přijít pro odměnu a nesetrvávat v pozici. Pes si sám přichází pro jídlo, aby si povel ukončení umocnil. Velice důležité, aby jste jej používali, nebo pes bude odcházet ve vlastním uvážení a zbytečně SVOJÍ chybou psa trestáte.

 

Tímto ohraničením dávám nový význam celému tréninku – Místo – klik – klik (naše tréninky shapingu) a ukončovač ANO.

Ráda tyto metodiky používám, ne každý pes je však pro stejnou metodiku, každý si to může zkusit, rozvíjí i sebe, vhodnou dobu kdy správně kliknout. Trénujete svoje reakce.