Tvorba tréninkového plánu by neměla být jen jako „hodinová akce hrc prc“ a  z tréninku zas tahám psa za obojek. Měl by to být systém, který nás povede a hlavně bude motivovat, jak dlouhodobě se psem pracovat (celý den).

Samozřejmě, že přímo v daném tréninku zatěžujeme určité myšlení a rozvíjíme výuku, ale v okamžiku ukončení nemůžeme zase psa vláčet vodítkem za sebou (nebo spíše on nás).

Spíše bych to nazvala tvorba společné cesty životem. Chceme v tréninkovém plánu naučit novinky, nebo zatížit co pes umí. Ale potřebujeme, aby jsme se psem během dne nezápasili, ale naopak si rozuměli.  Celodenní trénink pomocí pozitivního posilování může být velice výhodný na nápravě běžných domácích nešvarů.

“ Na papíře“

I když to zní divně, začínám vždy cílem. To znamená první co si píšu je, čeho chci dosáhnout. Pak je vhodné nalít si čistého vína a zjistit jak na tom jsme. Pokud to nevidíme, je vhodné když si samy pocvičíte bez pamlsků a bez navádění a ještě si to natočím. Neučím, ale zkouším co vlastně jsem svého psa naučila. Je zbytečné si lhát do kapsy.

  • Je vhodné si tento plán dávat do kalendáře, přeci jenom nemáte čas každý den nebo ve stejnou dobu. Je ale potřeba dodržovat nějaké časové intervaly, kdy se k opravě, či naučení nového cviky vracíte.

Teprve potom si vpisuji vlastní postup, co bych měla změnit a jakým způsobem pokračovat. Pěkně mezi ty veliké úkoly vkládám ty menší a menší drobečky pro to, abych dosáhla cíle.

 

 

Tréninky si rozděluji na menší a ukončuji dřív, než vidím, že je pes nakrmený nebo unavený. Vše se odvíjí od daného pejska a problému. Moji psi pracují rádi a každý den si přijdou „pokecat“. Snažím se jim věnovat maximum času a baví mě to.  Velice často vídám, že lidé pracují pouze pár hodin dopoledne o víkendu a pak celý týden pes „leží“. To ale nikam nevede, pejskovi zavaříte hlavu, vyčerpáte a navíc většinou vše zapomene. Nehledě na to, že většinou takový trénink probíhá ve velké skupině psů a ve výsledku by se váš pes raději věnoval svým kamarádům než hodinové buzeraci ve velkém vzruchu.

Plán by měl obsahovat

  • Základní výuku nového cviku- (tím novým vždy začínám)
  • Socializaci, abych psu dopřála hru a jiné vazby, které já nesplním. V netréninkový den.
  • Fyzické vybití, procházka, vhodný pohyb, hry s míčkem a jinými předměty.
  • Velice důležité a opomíjené čuchání. Pro psa je přirozeností zapojit čumák, dopřejte vyhledávání granulí, pamlsků a hraček v jeho okolí.
    • V případě sportovní kynologie či lovecké je stopování vytyčené pravidly
    • Zapojíme nosework a hlavolamy
  • Pokud s pejskem cvičíme měli bychom ho naučit i dobře se pohybovat a zabránit natažení svalu, tedy můžeme pracovat na balančkách
  • Pejska musíme naučit naopak i odpočívat.
    • Pokud je pejsek stále ve stresu a nemá možnost odpočinku podepisuje se to na celé kondici zvířete. Je vhodné mít boudu, do které si pes zaleze a opravdu vypne myšlenkové pochody.

 

Fotografie na lekcích pořídila Barbora Grúzová, která je velice ochotná nafotit i ty vaše miláčky.

Na fotografiích vidíte 4měsíčního hovawarta Diamonda, který se učí i v okolí vody a na různých površích.  Na další fotografii je zachycena Dita zástupce Amerického stafordširského teriéra, Teky Mexický naháč, Jenny německého ovčáka , křížence bígla  a fenečku Anglického buldoga.