Pes má přirozený instinkt lovit – podněcujeme jej hrou a lovením kořisti jakékoli podoby

(dle zájmu a druhu sportu se vzhled hračky mění).

U psa rozvíjíme lovecký pud například pullery nebo jinými hračkami. My máme skladem různé velikosti od rebeldogu a také spousta pešků. Nejen pro hru, ale také  pro trénink na aportování a podávání.

Již dříve, byly psi šlechtěni k lovu, spousta psů, kteří jsou dnes využívání pouze jako společníci nesou ve svých genech silné predispozice. Psi se rozdělují dle specializace od slídičů, brakýřů až po norníky. A do těchto plemen spadají často chovaná plemena jako kokršpaněl, bulteriér nebo retriever.  Spousta z nás může pociťovat nestálost zvířete venku.

Honba za zvěří, roztěkanost, neuspokojující touhy, potřeby trhat, ničit a různé „problémové“ chování, které trápí nejen nás, ale hlavně psa. Který má potřebu něco „tvořit“ a není mu přáno nebo neví jak.

Jsme tedy schopni tyto predispozice znovu najít a probudit. Navíc spousta psů, má stále potřebu něco dělat a jen tak obyčejná vycházka nestačí. Pak si pejsek najde zábavu v různém nábytku nebo si prohrabe zahradu. Nabídněte jim aktivitu, ve které si splní své chování.

Máte možnost psa utahat právě na pullerech a nejen jich. Nemusíte být hned mistrem světa, stačí začít pomalu a po krocích naučit o co se jedná. Jsou pejsci, co vám na takový kruh hned jen tak nevyběhnou. Naopak budou čekat větší aktivitu od vás.

Pes zákus loveckého pudu puller hračka psa hra výcvik aportování jak naučit rebeldog

Je potřeba dodržovat pár pravidel

samozřejmě druhou stranou mince je povaha psa a proto je potřeba vše vytvořit „na míru“

 Za prvé.

U psa je vhodné mít dvě stejné hračky. V našem případě 2x puller. Nezapomínejte, že psu vytváříte žebříček hodnot. A pokud se psem nemám pravidla, nebo jsem si nezískala u psa důvěru, nemůžu si dovolit mít jen jednu věc. Vždy stejné pro výměnu a posílení chování, že vy jej nejdete o tu super hračku okrádat.

Za druhé.

Pokud máme pejska, kterého takové hračky opravdu moc neberou, je vhodné začínat v prostředí, které pes zná a nebude mít větší motivaci čuchat, ale spíše si všímat vás. Také pomáhá práce s hračkami před krmením, či úplné vynechání krmné dávky. Po obědě přeci taky nikam běhat nebudu. Navíc je vhodné se velkému pohybu po jídle vyhnout ať už z důvodu zvracení nebo závažnějších komplikací jako přináší torze žaludku.

Za třetí.

Než začnu psa instruovat co má udělat a jak to má udělat musím mít vytvořenou dostatečnou motivaci. Tj pejska naučíme danou věc milovat. Ve většině případů u takových hraček dochází spíše k návykovosti a pokud nemá svůj puller v tlamě, je kolikrát psa přesvědčit ať se jde vyčůrat. Právě teď máte jeden kus vy a druhý pes. Znovu a znovu odhazuji puller na opačnou stranu od pulleru, kde jej pes pustil. Vždy se k němu vrátím a opět pejska prohazuji. Už tady přirozeně začínám posouvat dobu hození a čekám, kdy pes přijde blíž. V ten okamžik opět pohnu rukou a vyhazuji puller do dálky.

Samotný nácvik.

Je na vás, co chcete v dalším levlu trénovat. Může to být zlepšení kondičky a psa stále prohazovat, může to být také postupné donášení či aportování. Při výměně se můžete za jistých okolností přetahovat a zlepšovat zákus, nebo učit pouštění. Každý trénink je jiný, je to z důvodu chování psa. Jedno pravidlo nemusí platit pro druhého. Navíc každý psovod, je jinak rychlý a to jsou věci, které se řeší přímo v tréninku.

Tréninky o vlastním aportováním naleznete v samostatném článku. Pes se při honbě za pullery zrychluje a zlepšuje se při změnách směru pulleru. Začíná být jistější, přidává a díky tomu, že se puller pohybuje na zemi, nebrzdí, zaměří kořist a pevně uchopí.

Pes zákus loveckého pudu puller hračka psa hra výcvik aportování jak naučit rebeldog

Tréninky probíhají na více místech, pokud je potřeba s pullery naučit zacházet není problém se domluvit.

Fotografie pořizuje naše fotografka Barbora Grúzová u které si můžete zažádat o focení.

 

 • Druhy a vlastnosti pulleru 
 • Rozvíjení zákusu na pulleru  — JSTE ZDE
 • Druhy her a jejich význam
 • Odměny, kdy a jak?
 • Firma Collar a rebeldog
 • Jak trénovat a motivovat
 • Psychika a zdraví při tréninku
 • Rozcvička a příprava na hru s pullerem
  • Prohazování
  • Zavěšování (bull sporty)
  • Aportování (nácvik)
  • Skákání (problematika kloubů)
  • Plavání (plavec vs neplavec)