Výcvik psů v USA  ***Dog training K9***

Lidé se mě stále ptají, jak jsem se dostala k výcviku, jak to, že tento „jiný“ výcvik je tak málo rozšířený, a jak to, že ve svém věku, mám tak rozdílné názory. Kde mám tu praxi? K výcviku jsem se vlastně nedostala jen tak z nudy. Byl to vlastní problém. Nemohla jsem svého pejska pustit. Přestože jsem mu věnovala spousta času, nebyl výsledek očekávaný. Nechtěl spolupráci. Fungoval, protože musel…

Přitáhl mě k „jinému“ výcviku můj Tobi (Americký stafordširský teriér).
Jako každý jiný pejskař jsem si prošla výcvikovými středisky, setkala se s různými metodami a názory. Rozhodně každá má něco do sebe. Nezáleží ani tak na výcvikové metodě, ale na tom, jak jste schopni ji použít a reagovat na zpětnou vazbu vašeho psa.

                                 Fotografka Barbora Grúzová

S Tobim jsem zjistila, že je spousta pejsků, kteří klasické metody netolerují a raději budou „mlčet“, než se námi takto komunikovat.

Dlouho jsem tedy hledala to pravé pro nás dva. Má zásadní cesta k tomuto výcviku vedla tedy přes Spojené státy americké.

Potřebovala jsem sbírat praktické zkušenosti při výcviku. Výcvik psů  byl určen pro speciální jednotky, vyhledávání drog, lidí, pro ochranu osob, čemuž jsem se intenzivně věnovala. (Velice důležitou vsuvkou je nejprve psa poznat, není to tedy jen o metodě, ale i o venčení a řešení každodenních projevů psa!). Zde jsem také získala certifikát, prokazující mou kvalifikaci.

Ušla jsme velký kus cesty plné potu, prachu i slz, čekalo mě mnoho práce a psychického vytížení. Proto, abych zjistila že nejde jen o výcvikovou metodu, ale jde o pochopení vlastního chování psa. Výcvikovou metodu si každý trenér vytvoří pozorováním a fungováním psa.

Soustřeďuji se na jeho pozitivní vlastnosti a udržuji si, aby se mnou komunikoval.

Díky tomu, jsem schopna v psovi podpořit jeho touhu požadovaný úkol splnit. Tento způsob výcviku podporuje výuku nejen psů, ale i lidí, přičemž mi výcvikem prošlo a prochází barevná škála plemen – od společenských až po velká pracovní.

Ať už řešíme základní poslušnost, strach, agresi nebo aportování, vždy najdeme způsob, jak vše vyřešit.

Otevřením ŠKOLY VÝCVIKU V Zábřeze nabízím přirozený způsob tréninku lidem, kteří chtějí více než řadový výcvik a chtějí opravdu vyřešit daný problém nebo jen dosáhnout ovladatelnosti psa zajímavým a nenásilným způsobem.

Pracujeme s pyramidou potřeb a než se vrhneme na váš problém, podíváme se na to, jaký má problém váš pejsek, ten je potřeba vyřešit jako první. Teprve potom řešíme to, že pejsek tahá, nechce přijít apod.