Často by jsme chtěli s pejskem řešit základní tréninkové cviky, či nějaké přivolávačské, pohybové hry, ale jako nejčastější problém se nám vyskytne vůbec psa na sebe natáhnout.

Každý na této planetě má různé cíle a motivátory, které se neustále mění. U psů na to zapomínáme, každým kontaktem s okolím pes mění svoje chování, aby něco získal, nebo se něčeho zbavil.

My musíme tyto důvody znát a pracovat s nimi. Nabízet dostatečné aktivy pro rozvoj motoriky a hlavně zatěžovat přirozeně myšlení. Procházky jsou samozřejmě pro psa jako uvolňovací fáze (když čuchá), ale také se může dostat do stresu či jej bude pohánět lovecký pud, když nasaje dostatečně zajímavý pach.

Náhodné potkávání se psy a lidmi v něm vyvolává pocit uspokojení, ale také frustrace, protože jim nedovolíme bližšího kontaktu nebo naopak to uděláme zcela špatně. Pouze tyto hodnoty ale nestačí. Pravidelné procházky, které pes předvídá, stejné pachy a stejné chování ze strany páníčka u některých psů vytváří nejen frustraci a otrávenost ale také STEREOTIPNÍ CHOVÁNÍ.

Pes ví trasu, předpokládá stejné pachy, po potkání lidí očekává stejné cuknutí jak včera. Dneska potká opět toho psa co nemůže očichat, opět ví, že v parku když bude na blízku pes jej připnete…

Pokud chodíte do práce, kde děláte i třeba 5 let stejnou manipulaci, myslím, že budete hledat také vyžití a u dětí to pak vidíte také, když zkouší své hranice. A pes je hledá také, jeho miska „přetéká“ páníček mu vytváří každým měsícem lepší a lepší žebříček hodnot a on se nemůže rozhodnout co si vybere. Vzhledem k tomu, že je dostatečně překrmen jak my na vánoce, potřebuje řešit svoji psychickou a sociální stránku a hlavně seberealizaci.

Začínají nám tedy vznikat problémy.

Páníček se stává mimo známé a obyčejné prostředí pro psa pouze držátkem vodítka a někým, kdo mu omezuje jeho náhlé nápady. (Protože doma je nuda, tak třeba z pánička něco vypadne. To se pak cvičí co.. Ale venku už nepřinese ani balonek…)

Pes, kterého dlouho kolem plotu potkává jej začíná štvát. Tak se začne uvolňovat štěkotem, už za včas je na trase naspeedován a nachystán vybít si svoji přebytečnou frustraci a nakonec se to pro něj stane vlastně příjemné si sem tam vyvolat konflikt i za cenu nespokojeného majitele.

 

 

A pro tyto obyčeje, kdy má pes všeho dostatek – spánek, jídlo a obyčejných procházek, je potřeba psu nabídnout něco víc. Otočit tento systém a nastavit si lepší pravidla právě PRO SPOKOJENOST PSA v tréninku i mimo něj. Otevřít komunikační systém tak, aby pes bral psovoda jako někoho, s kým jde objevovat nový svět.

Vy nemusíte navštěvovat jenom sociálky a školky, kde se ve velkém počtu řeší řadový výcvik (ve velké skupině se opravdu nedá látka vysvětlovat), máte možnost si vybrat samostatné lekce, kde si vše vyzkoušíte a dostanete nácviková videa.

Máte možnost se přihlásit na různé sportovní aktivity, které nejsou náročné – hoopy, puller, obrany
Máte možnost přijít do malých skupin a v klidu vyhledávat odpovědi na chování svého psa.
Máte možnost přijít do haly a cvičit celé tělo na balančkách a následně doma procvičovat.
Máte možnost si vyzkoušet vyhledávání pachů u vás doma, zvedání sebevědomí ve hrách, které si doma samy vyrobíte.
Máte možnost mi kdykoli napsat a zavolat a vytvořit tréninkový plán.

Tak proč většina lidí hledá pouze nejlepší odměnu a psu podsouvá miliónové mzdy jen tak. K jedinému co vás to pak nutí se ohnout, je vodítko, tlak a hrubší chování.

Práce pod trestem nebaví nikoho. A koho jo, neměl by psa vůbec v rukou mít. Snad jsem vám v tomto myšlenkovém souhrnu něco předala a nabudila vás k lepším zítřkům, přemýšlejte, jak se psem nakládáte ať už v dobrém nebo v tom „starém módu“.