Od září začnu.
Prázdniny v plném proudu a my se je snažíme dosyta užít. Ale každý druhý si dal určitě za úkol, že v září se vším začne.
Tak já tu mám takové shrnutí, co si tedy začneme připravovat.

Koloběžkování, coursing, socializace, trénink poslušnosti, hoopers nebo příprava na zkoušku s pejskem bude muset jít ruku v ruce s přípravou sebe i psa.

Tempo

Určitě bychom měli začínat v pomalejším tempu a už teď můžeme pejska i sebe chystat vhodnou stravou či doplňky. U našich pejsků to rozděluji podle stavby těla psa, energetického vydání a taky takovéto “ jak moc velká buchta“ to je.

Fyzička

U psů, kteří se hýbou snad i ze spaní je fajn si nasadit proteinový mix, trošku si nachystat stavební materiál, vše záleží i na citlivosti psa. Někteří psi zvládají perfektně těstoviny (rychlé cukry) a vývar z chrupavek a šlach. A pak jsou tu typy psů, kteří by se z toho pos*ali.
Navíc vyváření není zrovna voňavá záležitost. Každopádně to, co vyvaříte z chrupavek a šlach je uvolněný chondroitin a glukosamin, které se prodává jako doplňky stravy. My je máme jako čistý kolagen – sypká směs na zalití vody – pro všechny typy psů. Nebo pak pro psy už v zátěži s MSM.

Zdraví psa

 No na to svoje stále prdíme co.. Hlavně že máme tisíc věcí pro psa. I když nemáte extra aktivního psa, je moc fajn jednou za čas navštívit osteo nebo masáže. Reflexní masáž může ledacos objevit. A pokud chcete zlepšovat kondičku a dosahovat lepších výsledků, je důležité vědět, jak na tom pes je. Zaměřte se i na drápy. Postavení nohou je důležitá pro zbytek těla. Jsou to jak podpadky u žen. Psi nemají stejné postavení prstů, je to dle určení plemene. Vodní, běžci,hrabaví psi. Každý má jiné postavení a o drápy je potřeba pečovat a vhodně zastřihávat. Pak také zkontrolujte zuby, psi, kteří koušou do rukávu, tahají klacky či zuby hodně namáhají mohou mít skrytý úraz.

Vytvoření plánu

Stanovme si malé krůčky, nejprve stanovíme velký cíl a ten dělíme na menší a menší. Máme na to i sešit se základními zkoušky, které nás mohou vést i v případě, že ke zkoušám nejdeme. Mohou nám pomoci najít směr. Máme na to i skupinky, ve kterých se navzájem podporujeme.

Správné načasování

Rozdělíme si pohybové tréninky a ty náročné na přemýšlení. Zahrneme teď v létě i počasí a dobu tréninku. Nakonec přidáme generalizaci – zatížení prostředím či tím, co pes považuje za největší problém. Využijte vodu, v té pejska odlehčíte a nabere svalovou hmotu.

Odpočinek/ Regenerace

Zařadíme do plánu i odpočinek a relaxační hry. Pro každého pejska to zase je jiné cvičení či hraní. Fitnesdog, lízací podložka, naplněné hračky, kousání míčku, čuchání… Rozhodně opatrně na volné pobíhání po zahradě, nejde jen o to, že si pes dělá co chce, ale hlavně hlídá. Nenaspí a nenaleží tolik hodin, jako kdyby byl doma nebo na pelechu.
Nedávám dopustit na multivitamín ze superpotravin, který podpoří celkový stav těla. Podporuje mozkovou funkčnost, urychluje rekonvalescenci při fyzické zátěži a jako bonus má vysoký obsah karotenoidů což je přírodní barvivo 🙂

Zábava

Nakonec by neměla chybět hra a zábava formou socializace nebo kontakt s majitelem. Opět je vše na povaze pejska, jeden si půjde hrát a druhý raději sedí u páníčka a nechá se drbat. Nechte psa, si vybrat tuto činnost. Spousta z nás psu různé činnosti nenabízí, ale doslova nutí. Pes to pak dělá jen pro nás, ne pro sebe.

Vybavení

Na běh vhodný postroj. To ale omílám stále dokola. Každé plemeno má jinak postavenou hruď, každému sedí postroje jinak. Každý ji chce na něco jiného. Někdo má širokou propadlou hruď a nepotřebuje výplň. Někteří mají kost vysoce postavenou a je vhodné mít střed plný. Každopádně by postroj neměl zasahovat do břišní dutiny a nijak neovlivňovat pohyb předních končetin. Hčkové postroje vyhoďte, ani v autě nevidím bezpečnost, při letu psa se z toho musí vysmeknout…

Co na sebe?

Osobně mám pár věcí, které stále točím, až tak na tom nelpím. Super je mít batoh plný hraček a věcí pro psiska. Vždycky už poznají, že se jde něco dělat nebo se někam jede. Ještě tu máme pár batůžků látkových s nápisem „Nejsem prase, jedu ze cvičáku“. Ten pak šupnu do pračky a mastnota je fuč.

Na co ale nedám dopustit, jsou nohy v teple a v pohodlí. Z minulého roku se nám osvědčili gumáky z pr gumy – kroksovky. Už teď v létě v tomhle počasí jsou super (bez beránka). Lehounké a prostorné. A jinak letím na volných botech od SALTIC. I ty jste si mohli prohlédnout. To už je ale otázka na každého, osobně stažené prsty do sebe a zadělávat si na stočený palec nechci. Navíc při tréninku a rychlejším pohybu se mi osvědčilo být blíž k zemi a cítit co mám pod nohami a kotníkům se dost ulevilo.
Tak v září zdar 🙂