Opět slovní hříčka s obsahem čerstvého masa. Čerstvé maso je přibližně ze dvou třetin voda, zatímco suché maso obsahuje okolo 8% vody.  Takže pokud je tam napsané například 20% čerstvého masa, měli by jste odečíst vodu a ihned je ta hodnota nižší a nemělo by být na vyšším řádku, kde se právě nachází. Také se dá maso zaonačit do názvu celkový obsah masa. Započítává se tam nejen maso, ale i olej, tuk a vnitřnosti.

TIPY:

Na obale je dobré hledat šetrný způsob výroby. Aby se zachovala výživová hodnota surovin a nezničili se vitamíny, minerály a enzymy. Které tam pak musí dávat dodatečně. Krmivo také obsahuje deklaraci o kontrole patřičným státním orgánem nebo o provádění testů.

Maso

To že má být na prvním místě nejvíce zastoupené maso ví každý, problém je v tom, že nejde jen o slovo „kuřecí“ nebo „rybí“, ale o slovo ČERSTVÉ či MOUČKA. Opět si musíme u čerstvého masa odpočítat vodu, která ji v žebříčku posouvá mezi první místa ( tvoří více než 2/3 masa)…

Výrobky masového původu  – Slovní hříčka pro „zbytky a odpad“, který není možné popsat, protože se jedná o kafilerní zbytky, peří, krev, střeva, …

Škrob

Ve složení škrobů a obilovin by mělo být přesně rozepsané o jaký zdroj jde. Například tapioky a brambory, rýže, proso, pšenice apod. Hodnota škrobů by se měla pohybovat cca kolem 40%.

Ostatní

Ve složení také nalezneme ovoce, zeleninu, bylinky, prebiotika, probiotika, antioxidanty, spektrum vitaminů, minerálů a stopových prvků včetně organických (chelátových forem) některých z nich.

KLOUBNÍ VÝŽIVA

Může být uvedena kloubní podpora (glukosamin, chondroitin, MSM). Kloubní podpora je však spíše lákadlo na zákazníka, protože obsah nebývá až tak vysoký, aby ovlivnil stav kloubů.

Celulóza

V případě, že máte v krmivu vlákninu nad 3% zajistíte psu dobré trávení a čistotu střev. Celulóza je „moderní“ způsob pro označení dřevitých pilin. Takže spíše tahák ze strany výrobce.

Sůl

Není povinná na obale. Stačí, když bude vyhovovat kritériím AAFCO. V granulích samozřejmě je potřeba. Minimální hodnoty dle AAFCO (0,08 % a 0,3 % Na / 0,12 % a 0,45 % Cl v sušině, kde první číslo je min. dávka pro dospělé psy a druhé je min. dávka pro štěňata a březí a kojící feny. Samozřejmě dbáme na zdravý rozum a nevybíráme vysoké hodnoty. Najít ji můžeme z deklarace sodíku a chlóru.

Konzervanty

BHA, BHT, propylgalat, sorban draselný, ethoxyqun a další.  Označují se jako doplňkové látky povolené v EU –  pozor, masivně obsaženy v ‚pamlscích‘ na pultech chovatelských prodejen a i v krmivu, kde 15 kilo stojí bez mála 2000,- Kč, pes tak každou porcí krmiva dostává příděl látek, které jsou rakovinotvorné.

Místo výroby

Je také vhodné se zamyslet, odkud „pytel“ přijel. Pokud se vozí přes moře, musí být zajištěna teplotní výkyvy a skladování. Také dlouho v kontejnerech může čekat na uložení a pak ho čeká dlouhá doba, než se dostane k vám na pult. Je proto vhodné vybírat granule, které utrží kratší cestu k vám…