Hra jako taková je pro psy přirozeností, každé štěně si touto aktivitou ověřuje svoje schopnosti, postupně si je vylepšuje a všechny tyto aktivity představují základ pro rozvoj loveckého pudu, rozmnožovacího aktu, bránění vlastních potřeb a míst.

Odebráním štěně od matky dochází k samostatnosti a fixování na majitele. V rámci socializace zajišťujete sociální kontakt s ostatními, který by měl zahrnovat i hru se psy, ne jen výcvik, že v blízkosti psů má poslouchat vás. Tohle je otázka tréninkového plánu do budoucnosti.

Hodně psů tuto možnost nemají, majitelé často čekají na plné doočkování a ze strachu z nemocí se psem tyto potřeby nenaplňují. Pes v takovém případě přichází o základní znalosti, které by měl umět běžně použít při potkání s jiným psem. Nastávají tak častoproblémy s vídáním jiných psů. Pes roste a majitel není schopen potom nechávat psa seznamovat a přirozeně ho učit. Protože pes se třeba v danou dobu nachází v době, kdy si začíná uvědomovat svoje postavení a snaží se teritoriálně vyřizovat druhého psa ihned při první příležitosti.

To samé je i otázka hraček. Psovi by jsme měli nabízet možnost si hrát. A postupně i tuto hru rozvíjet. Problém je, že spousta lidí před zvíře danou hračku jen hodí a očekává, že pes ví co s ní. Ne každý to ví, ne každý pes si zalíbí zrovna to co přinesete. A ne zrovna daná hračka zaujme.

Hračky by jste měli mít pro hru se psem ve dvou stejných verzích kvůli žebřičku hodnot. A pomalinku psa rozvíjet. Dané hračky si také po hraní posbírat a schovat, aby pes měl příště zájem. Rodiče to jistě znají jak to vypadá v pokojíku jejich dětí. Půlka hraček tam leží a naprosto bez všimnutí.

 

Musíte tu aktivitu vynaložit, pokud chcete, aby se pes naučil hrát. Hrajete si s ním jako druhé štěně a školíte ho jak si hrát a co s danou hračkou dělat.

Pokud nechceme nechávat psa pouze ničit plyšáky, měli bychom najít takové hračky, které psa podpoří v nějakém rozvoji – čuchání, kousání, uklidňování nebo přemýšlení. Například lízací podložky, kongy, děrované míčky apod.

ÚTULKÁČCI A HRY

Ne každý útulkový pes si umí hrát. Pokud přišel z nějaké rodiny, kde rozvoj byl, určitě si s hračkami a míčkami hrát bude. Další skupina pejsků mají silný lovecký pud a velice si oblíbí tenisáky a jiné míčky. Pak je ale skupina psů, kteří se narodili a žili v těžkých podmínkách bez světla, matky či pohlazení. V podstatě od narození bojovali o život. Následně byly vyhozeni ven kde měli spíše úkolem se lidem vyhnout, aby nezískali fyzickou bolest z jejich strany.

U takových psů nemůžeme ani předpokládat, že by si chtěli nějak extra hrát. Můžeme ale tyto činnosti podpořit, třeba i ze začátku bez naší inciativy. A to pomocí naplněných kongů či lízacích podložek a různých plnících a čmuchacích hraček. Pomáhají stimulovat mozek a podporují zdraví vývoj. Velice často může pomáhat při separační úzkosti, kdy pes danou situaci nezvládá a má sklony k sebepoškozování právě kousáním.

Následně se samozřejmě všichni ošetřující snaží s pejskem seznámit a důvěru jim pomalu vrací, ale když neodpočívají a nemají možnost volného pohybu po výběhu můžeme jim zajistit takové hračky, které nebudou během 10 minut zničené nebo špinavé od bahna a od vody a tím pádem k vyhození.

Pokud tedy hledáte i jiné zboží, které by jste rádi předali útulkům, jsou to právě tyto pomůcky, které rozvíjí zvíře a pomáhá jej nejen zabavit ale i uklidnit a obohatí jejich chvilky o samotě.

 

Děkujeme že pomáháte…

ESHOP – nakup pro útulek – my předáme.