Žluknutí

Pozor na skladování a stáří granulí. Množství tuku ovlivňuje rychlost žluknutí a vzniku různých plísní, které nemusíte na první pohled vidět. Stabilizace tuků, aby déle vydrželi bylo / je dosahováno tepelným zpracováním nebo chemickými látkami (konzervace). Mnoho výrobců dnes používá slovo stabilizace protože „konzervace“ byla spojena s chemií. Stabilizaci tedy provádějí vitamíny, které do granulí přidávají. Vitamín E nebo C, který je přírodní antioxidant (vit. C si umí pes sám vytvořit).

Tuky obsahují kyselinu aracihonodovou, kterou si kočky neumí vytvořit. Vytváří se z ní hormony, které řídí tepny, stahy svalů, hlídají krevní tlak, teplotu atd.

TAURIN

Většina živočichů je schopna v rámci svého metabolismu taurin syntetizovat. Kočkovité šelmy pravděpodobně v průběhu fylogenetického vývoje ztratily schopnost syntetizovat taurin, protože byl v nadbytku v jejich přirozeném krmivu.

SACHARIDY

Tvoří energii a zdrojem jsou obiloviny! Při jejich nedostatku dochází často ke komplikacích spojené s porodem a při nadbytku s obezitou. Ty správné sacharidy jsou z brambor, rýže a ječmene. Působí i na imunitní systém a dodává energii.  Masožravci tráví sacharidy špatně, závisí na sekreci enzymů a složitosti cukrů, které přijímají. Stravitelnost se zvyšuje mechanickou a hydrotermickou úpravou. Při jejich zastoupení alespoň 20% pomáhají lépe využít bílkoviny.

 

Vláknina

Následuje vláknina, která je pro masožravce také velice důležitá. Vláknina je rostlinného původu a každá značka upřednostňuje jiné složení (obilí, řepa, brambor, kukuřice, sója apod.).

Vláknina by se měla v granulích pohybovat mezi 25-35 g na 1 kg granulí. Vyšší hodnoty nad 50 g 1 kg granulí jsou krmiva s nižší využitelností a stravitelností. Tyto hodnoty nemají jen „levné granule“, ale také ty s názvem light, senior a pro psy s poruchami trávení.  Pro psy, kteří již nejsou tolik aktivní, je potřeba tyto hodnoty měnit, aby nedocházelo k obezitě. Je to takové „naplnění“ prázdných granulí, které mají seniorskému psu dodat pocit nakrmení bez vyššího příjmu energie.

Měli bychom tedy brát zřetel, pro koho granule kupujeme. Mladý a zdravý pes by neměl mít granule s vlákninou nad 50 g /1kg váhy granulí.

Vláknina je nestravitelný balast, který je ale důležitý pro „čištění stěn střev“. Většinou jejich nedostatek vyvolává zácpy a zažívací potíže.

Hodnotu granulí nejčastěji poznáte na každodenním sběrem výkalů. Množství výkalů by neměla přesahovat krmnou dávku psa, měli by být dobře formované a sbíratelné. Při krmení levnými granulemi můžete vidět pravý opak. V případě, že tomu je tak i u granulí s vhodným množstvím živin, může být příčinou špatný zdravotní stav.

Sůl

V soli nám jde o chlorid sodný (sodík a chlór). Sodík roriž reguluje objem krve a ph. Chlór zase napomáhá při trávení. Nadbytek soli způsobuje krevní tlak, pokud má pes stálý příjem vody, tato toxicita se ale neprojeví (vyplavení). AAFCO uvádí minimální hodnoty sodíku a chlóru, které jsou nezbytné pro „kompletní“ stravu dospělých psů (0,08% sodíku a 0,12% chlóru v sušině) a štěňat nebo kojících fen (sodík 0,3 % a chlór 0,45 % v sušině). Na obale není potřeba dokládat hodnotu, jen to, že ji splňují.

TIP:

Konzervace

Nejlepší pro konzervaci krmiv je postup zvaný extruze. Zajistí dobrou stravitelnost a jedná se o hydrotepelný proces, kdy zvyšuje stravitelnost krmiva. Provádí se teplotou až 160C, dehydratací a sušením. Tímto způsobem se sníží obsah vody až o 30% a krmivo nevyžaduje konzervační látky.

Proces klasické konzervace probíhá při teplotě do 130C za pomocí tlakem, který může způsobit ztrátu vitamínů.