V prvním díle jsme se podívali na základní hodnotu surovin. V tomto díle se podíváme, jaké suroviny se používají a jakým způsobem se zpracovávají.

Značka AAFCO pro potraviny pro zvířata v zájmovém chovu a speciální potravinářská značka pro výživu zvířat byla vyvinuta ve spolupráci s úředníky pro kontrolu krmiva z různých států. Zní: „Pokyny k označování poskytují informace o modelových předpisech AAFCO pro krmivo zvířat v zájmovém chovu se speciálních krmivech pro domácí zvířata, jakož i jednotný a konzistentní způsob prohledávání požadavků na štítky pro krmivo pro zvířata v zájmovém chovu. To je užitečné jak pro úředníky v oblasti řízení krmiv, tak pro průmysl, takže je pochopitelné, co mohou přijmout regulátoři v USA.“

Komerční krmiva

Jejich název je sice ohraný, ale jedná se o kompletní a vyvážené krmivo, které mají všechny nutriční potřeby. Rozdělujeme je podle věku psů.

– štěňata do 12 měsíců

– štěňata do 18 měsíců (velká a obří plemena)

– dospělí psi s normální aktivitou

– dospělí psi se zvýšenou aktivitou

– seniory

– feny v graviditě, v laktaci

– pro obézní,….

Suché krmivo

Granulované výrobky obsahují širokou škálu produktů ze zpracování nejen zvířat (kafilérní masokostní moučka), ale i z vedlejších produktů v mlynárenství. Většinou obsahují vodu do 12%. Technologie zpracování vyloučí většinu vody, takže je krmivo koncentrovaný, ale dochází k poškozování některých živin. Často se míchají s čerstvým masem či mletinami pro dodání bílkovin.

+ vysoká energetická hodnota

– nižší stravitelnost

Polosuché krmivo

Obsahuje naopak až do 30%  vody, ale mohou mít až 50%. A používá se k jeho výrobě i maso a její vedlejší produkty. Výrobce je tedy schopný vodu snižovat dle potřeb a nechat granule „šťavňatější“. Zpracovávají se do 110 C a mají častý nástřik tuků, aromátů či sirupů.

+ Obsahují více „použitelných“ vitamínů, jsou chuťově lepší díky nástřikům

– Obsahují konzervační látky proti plísním

Konzervované krmivo

Obsahují nejvíce vody a to až 78%. Jsou to míchaná masa s vodou, kořením vitamíny atd. Jejich energetický obsah je ale nízký a jsou vhodné z důvodu vysokou chutností s porovnání se suchými krmivy. Znamená to tedy plýtvání ze strany ekonomické. (Podáváme například s rýži v případě diet či zácpy.)

ZÁSADNÍ ROZDÍLY

Suché krmivo má průměrně obsah bílkovin až 27%, tuku až 16% a sacharidů až 50% ve 100g.

Konzervované krmivo má obsah bílkovin až 13%, tuku až 9% a sacharidů v zanedbatelné výši na 100g.

Takže pokud máme doma pejska, který váží 25kg spotřebujeme suchého krmiva cca 400g, ale na 1.3 kg konzervovaného krmiva.