V dnešní době spousta lidí už nevyhledává pejsky, kteří extrémně hlídají. Potřebují, aby pejsek za plotem pouštěl hrůzu, ale přitom byl bezpečný pro rodinu i okolí.

V tomto případě je potřeba vyhledávat figuranta, který psa nenutí pracovat pod agresivitou vůči člověku, ale aby s ním pracoval na bázi lovení předmětu. Figurant musí psu vysvětlit, že má lovit oblíbený předmět, hadru, rukávek či jiný předmět. Nesmí docházet k tomu, že figurant si na psu dokazuje sílu a psa fyzicky napadá.

V případě, že pak chcete pracovat dle řádů (na zkoušky) se vše přizpůsobuje zvířeti a tomu, co má ve vínku.

Na obranách se tvoří vzestupné cíle. Nemůžete ihned po první lekci očekávat zadržení a práci na velkém rukávu.

Naopak nejprve si figurant pejska proťukne, jaký povahově je a zda se ho pes nebojí. Vyzkouší co má rád (je vhodné si na první lekce brát vlastní hračky) a pak se domlouvá s vámi, jak rozvíjet další hru.

Na obrany pro začátek chodíme na vhodném postroji, aby se pejsek mohl věnovat lovení hračky a neškrtil se. Postupně se z hadry a pešku dostáváme na větší a pevnější předměty až se přejde na rukáv a přidává poslušnost.

Práce není jen na figurantovi, je to i o vaší práci doma s pejskem. Musíte rozvíjet chuť lovit daný předmět a naučit ho hračku milovat.

Pokud fixujete lov na daný předmět, není to práce o rozvoji lovení zvěře nebo vašich dětí. Naopak pejsku vysvětlujete co „k mání“ je a co ne. Upotřebujete jeho potřeby lovu, agresivity, zachycení a výhry. Pes se tím vyklidňuje a nabíjí pozitivní energie na hračce a ne na vašem gauči.

Psa je potřeba stále brát jako lovce, u malých plemen jde vidět jak je nedoceněná práce s tímto chováním. I tyto je možné zapojovat. Na obrany dochází i malá plemena. Hledejte kolem sebe takové figuranty, které si na vašem pejsku nehoní ego.

obrana malý pes