Jedna z nejčastějších důvodů, proč lidi chtějí chodit do skupin, je psu vysvětlit, že mají poslouchat a ne chodit za ostatními. Majitelé při procházce mají většinou 50% pozornost psa. V okamžiku kdy potkají cizího psa jsou na 0. Do skupin chtějí právě chodit, aby psu tu danou hodinu vysvětlovali, že si hrát nebude. Že bude chodit u nohy, že bude sedat jak má a chtějí se stát středobodem. Ve většině případů to končí nekonečným tahem psa pryč, namoženou rukou majitele, frustrací psa a nasraného páníčka.

Také často slýchávám, že nechtějí socializace, protože on si bude hrát a učit blbiny, až se naučí poslouchat..

 

Jenže my všichni přece máme tvora sociálního, který potřebuje psy. Dítě ve školce se mimo učení taky hraje. Kdy si váš pes může jít hrát. Až mu budou dva roky? Tréninky a hry se psy musí jít ruku v ruce. A pokud na hru nebo trénink máte čas pouze jednou za týden tak vám bohužel pes nepatří do ruky. Já nemluvím o návštěvě cvičáku 4x týdně a každodenních hodinových tréninků doma. Mluvím o tom, že si v rámci volného času najdu čas na „komunikaci se psem“ třeba doma. A když už mám messenger a fb skupiny jsou zaplaveny příspěvky, najděte si venčící kamarády, podívejte se mimo bublinu přicházejících zpráv co vám generuje facebook a vyhledejte si relevantní možnosti.

 

Jak tedy postupujeme?
Moje odpověď není jednoduchá, musíte si najít prostor ve svém čase vy. Zkusím vám, ale říci systém jak psa zapojit do obou aktivit – sociálka a výuka.
V první řadě, když si majitel stěžuje, že pes neposlouchá a umí povely, se ptám, kde mají ruce a co v nich mají. 90% odpoví, že tam má kokina, ale nejlépe funguje na sýr nebo salám. Jenže jak v této situaci poznáte, že pes rozumí povelům a nejde jak osel za mrkví? Je jedno jestli je to v klidovém prostředí nebo mezi psy. Když mám plné ruce a mluvím na psa s ukázkou povelu neočekávám, že ví co mluvím.

Vy to musíte rozdělit.

1. tréninky bez navádění v klidu
2. tréninky přivolání a vyblbnutí v sociální skupině
Po naučení povelu bez navádění a dostatečného vyblbnutí začnu psu určovat hranice kdy začíná povel a kdy hra. Teprve když pes začne ostatní psy vnímat jako běžnou součást, můžete po psu vyžadovat v určité vzdálenosti (nebo za včas než se „utrhne“) povely.
TAKŽE CO TEĎ ?
Teď si doma ověřte, zda pes rozumí vašim povelům BEZ NAVÁDĚNÍ – bez pomoci ruk plnou jídla!
– což je právě největší kámen úrazu.

Prázdné ruce a se psem mluvit – ověřit si, zda rozumí povelu a vykoná jej.

Pokud neumí chodit u nohy a nerozumí tomu je potřeba projít tréninkem bez navádění kde právě lidem vysvětluji jak naučit a za včas pohyby i jídlo odbourat. Teprve potom vyhledávám skupiny a prostory kde se nachází další psy pro trénink poslušnosti. Do té doby skupiny navštěvuji za účelem jednoduchých povelů a hry.
Takže dejte dostatečný prostor psu na sociálky kde nebude řadový voják na procvičování vašeho tahu ruky k noze (místo jeho ochoty) a nechte ho pohrát. Mezitím prokládejte tréninky kde psu opravdu vysvětlíte co máte a to postupně spojujeme.
JAKÉ TRÉNINKY MÁM DĚLAT?
Musíte si promyslet, co psa chcete naučit. Většinou základem je psa přivolat, přiřadit k noze a projít několik kroků bez tahu.
3 Základní věci a někdy dost problémové.
Kdo mě už zná, ví, že pracuji na krmnou dávku. Odměny v podobě sušeného masa a podobných kokin si schovávám na skupiny a vyšší nároky.
Přiřazení a chůze je u štěňat nejprve o tom, že si ověřím, zda pes do pozice umí dojít pod 5 vteřin. Což pokud už půl roku navádíte pes musí umět. Teď přichází ta změna, vy s nachystaným jídlem v ruce nejprve upoutáte pozornost psa nahoru k vašemu obličeji, oslovíte ho a řeknete povel – TADY NENÍ POHYB RUKY- já ke psu mluvím. Když vidíte, že jen hledí a nepokouší se o nic musíte teprve v tomto okamžiku naznačit právě tu vaši metodiku navádění či v našem případě pěstičku, kam se má dostat.
Pes si v tomto okamžiku teprve uvědomuje vaše slovo – a spojuje si následně aktivitu.
V jakým případě, by to měl ale stíhat, když ho dovedete mezi kamarády, on je natěšený a nedokáže udržet pozornost? Já bych řekla že skoro nulová…
A když si najdete každý den trochu prostoru, vy máte za týden naučené „k noze“ a hlavně pozitivní vztah K VÁM, protože dělat chce. Momentálně ho v okolí nezajímá nic jiného než vaše výzvy pro jeho VLASTNÍ aktivitu. A to je pro psa rozdíl, když ho nenutíte a neděláte práci za něj.

Dáváme si také pozor na trénink, který pes umí odhadnout dle situace. Vy si neuvědomujete, že něco opakujete (slovo, chování) a pes se chová dle dané situace, ale v jiném prostoru danému slovu rozumět nebude.  Nejčastěji lidé tvrdí – ale on ví co povel znamená!!!

O chůzi si můžete přečíst zde.
U každé nácvikové lekce dostáváte jako klient videa domů.