Jaké máme testování?

Hypersenzitizace se provádí podkožním vpichováním alergenu do těla. Sérologický vyšetření, které analyzuje skupiny alergenů jako roztoči, pyly, plísně, bleší kousnutí. Sérologické vyšetření může být buďto jednotlivý nebo hlavní. Je možnost také udělat vyšetření sezónní (trávy, pyly) nebo zaměřený na hmyz, plísně, peří atd. Pokud jsou tyto testy negativní, je potřeba znovu projít anamnézu, zda pes není léčen, a tedy tlumen léky a udělat celkové vyšetření (např. štítná žláza).

 

Dle uváděných dat z vet. Zpráv je až 30% psů alergičtích na mléko, hovězí, vepřové a teprve následně na kuřecí. V období od roku 1994 až do roku 2005 bylo sledováno 150 psů různého plemene, věku a pohlaví. U 83% psů byl největší výskyt alergických reakci v meziprstí. A 44% psů trpělo na ušní problémy.

Alergie hovězí sušené vepřové

Klinický spektrum onemocnění u psů reagujících na krmivo je mnohem širší než potravní hypersenzitiva. Jsou to hlavně zánětlivá enteropatie, průjem na antibiotika a gastrointestinální onemocnění.
Většinou potravní hypersenzitiva má reakci na přidané složky jako jsou zchutňovadla a barviva. Často se dávají glukokortikoidy na útlum svědivosti, je ale potřeba tuto terapii zvážit a popřípadě omezit z důvodu efektivnosti a nežádoucích účinků pro psa.

Na úspěchu se podílí nejen veterinář, ale hlavně chovatel, který dodržuje pokyny. To velice ovlivňuje celkový výsledek. Neporozumění významu eliminační diety vede většinou k selhání diagnostiky, testování alergenů se špatným hodnocením pacienta a následně k nesprávným závěrům. Alergie jsou nevyléčitelná onemocnění, ale na druhou stranu se dají kontrolovat terapií a tlumit ji vyhýbáním daného alergenu.

NEJČASTĚJŠÍ DRUHY ALERGIÍ

Bleší kousnutí

Je potřeba rozlišit INFESTACI blechami či alergii na bleší kousnutí. Bleší kousnutí nemusí hned vyvolat alergickou reakci, posílá do těla psa stále sliny a reakce postupně narůstá, až jednou propukne. Léčí se proti blešími přípravky, a hlavně se musí vytvořit účinná prevence před opětovným napadením.

Atopická dermatitida (AD)

Nazýváme ji také alergií na pyl, roztoče a plísně. Nejčastěji se projevuje zrudnutím na hlavě, uších, tlapách doprovázené zánětem vnějšího zvukovodu. Pes se většinou začne drbat a dochází k poškozování kůže, kterou často infikují plísně nebo bakterie.

Napadení svrabem

Relativně běžná diagnóza při podezření na alergické onemocnění. Napadá nejen ostatní psí členy ale i majitele. Projevuje se zarudlými místy a šupinaté okraje ušních boltců.

Často se přechází na hypoalergenní granule a léky pro tlumení příznaků. Pokud máte drobné nešvary, které chcete řešit samy, je možné zkusit psa krmit čistě syrovou stravou a to jedním druhem masa (nemíchat kuřecí, hovězí). Dohledat problémovou složku a přidáváním většího množství nepraných dršťěk, které mají specifické bakterie, které jsou pro psa velice prospěšné.

Obsahují vitamíny, minerály, vápník, fosfor a není natolik tučný.

Pokud, ale má pes problémy, které jsou očividné a zvíře trpí, měli by jste navštívit neprodleně veterináře, který se tímto zabývá. 

alergické onemocnění vyšetření reakce psů veterinární