Umělé dýchání při zástavě dechu
Když pes nedýchá, můžete mu poskytnout první pomoc v podobě umělého dýchání. U psa existují dva způsoby:
– do plic psa se aktivně vpravuje kyslík podobně jako u lidí. Psovi vdechneme do tlamy, respektive i nosu. Přitom oběma rukama uděláte trychtýř okolo celé tlamy psa. Krk musí mít natažený a vdechujete tak, aby se jeho hrudník nadzvedl. Tento postup je třeba opakovat tak dlouho, dokud pes nezačne sám dýchat. Dodržujte frekvenci 1 dech za 2-3 sekundy.
do plic psa je nasáván kyslík pasivně, protože předtím došlo ke kompresi hrudníku. Tento způsob je vhodný hlavně pro malá plemena psů. Nárazem komprimujete jednou nebo oběma rukama jeho hrudník (tam kde cítíte žebra), pes leží na boku. Posloucháte, jak se vzduch dostává z dýchacích cest. Potom povolíte, takže se hrudník vrátí zpět do původního tvaru a nasaje vzduch.

Masáž srdce při srdeční zástavě
Srdce je sval, jeho svalová vlákna ho vždy stahují automaticky. Má vlastní centrum podráždění, které aktivujeme zvenčí (princip kardiostimulátoru). Srdce je nutné mezi masáží poslouchat, pokud opět bije, nemasírujete ho, ale nadále posloucháte. Tento úkon má smysl jen jednou a pouze první minutu po zástavě srdce.

Technika masáže srdce
Udeříte pěstí silně na levou stranu hrudního koše nad loktem v oblasti druhého žebra. Sílu úderu musíte přizpůsobit velikosti psa, ale měla by být velká. Přitom lze zlomit žebro, ale v případě funkce má srdce přednost, avšak přesto se tomu snažte vyhnout.
Následuje masáž srdce bezprostředně po úderu. Nárazy tlačíte z vnějšku na srdeční pole, potom povolíte, a to s o něco větší frekvenci než u člověka jednou za sekundu. Sílu musíte přizpůsobit velikosti psa. Srdeční pole se nachází na levé straně hrudníku v pomyslné rovině lokte mezi 3. a 6. mezižeberním prostorem.Malí psi (např. yorkshire) -tlačíte palcem, psa položíte na záda, levou rukou uchopíte hrudník (např bígl) – tlačíte dlaní jedné ruky, síla jde z trupu, pes leží na pravém boku velcí psi (např. ovčák) – tlak oběma rukama položenýma na sobě, síla jde z trupu, pes leží na pravém boku.

Zvracení krve
Pamatujte, že krev vytékající z tlamy nebo nosu může pocházet z průdušnice, jícnu a žaludku.
krev pocházející z plic je typicky růžová zpěněná. krev ze žaludku je však většinou černá, protože zoxidovala.

Traumata mozku a míchy
Vznikají převážně po úrazu lebky, když vzniklý tlak nemá kam odcházet. Projevit se mohou z tohoto důvodu teprve až za 1-2 dny.

Poranění ucha a oka
V případě poraněného oka nebo ucha vypláchněte ránu pitnou vodou nebo nejlépe fyziologickým roztokem chloridu sodného a ihned dopravte psa k veterináři. Poraněné ucho většinou silně krvácí. Zde pomůže stálý tlak dlaní a sterilním gázovým tamponem na ránu.

Tonutí psa
V případě tonutí psa zvednete za pánevní končetiny hlavou dolů, nakloníte ho a zatřesete s ním, aby voda mohla vytéct z plic a dýchacích cest. Velké psy položíte z kopce hlavou dolů, aby zadní část těla byla výše. Dýchání povzbudíte silním třesením hrudníku. Pokud je voda příliš studená, psa vysušíte a zavinete do deky.

Torze žaludku
Pod torzí žaludku si musíte představit otočení žaludku o 90 nebo 180 stupňů, čímž se uzavře jícen před žaludkem a dvanáctníkem. Nemusí se vždy jednat o problém jen u velkých plemen.
Prvními příznaky bývají neúspěšné zvracení a pumpování zvířete. Žaludek se při trávení stále nafukuje. Zhoršuje se dýchání, pes často zaujímá polohu na břiše s nataženými lokty. Je nutná okamžitá návštěva veterináře, kde psa bohužel nemine operační sál. Zároveň ihned lékaři voláme a již hlásíme podezření na torzi! Smrt psa totiž může nastat během několika hodin.
Praktické znalosti Frank Lausberg a MVDr. Dominika Švehlová