Je definována jako imunologicky vyvolaná reakce na krmivo. V mnoha případech není možné zcela příčinu přesně určit. Většina alergenů jsou proteiny nebo glykoproteiny. Přecitlivělost se nejčastěji projevuje jako kožní onemocnění, ale mohou být provázeny průjmy či zvracením a záněty střev. Drbáním a zhoršování pokožky většinou nese sebou velké procento napadení plísní a infekcí chlupových folikulů. Což má za následek vypadávání chlupů. Takže ve výsledku musíme léčit bakterie či plísně a do toho řešit původ alergie. Sledují se i psy v okolí, se kterým je pes v kontaktu, pokud je jich doma více, měl by se vyšetřit i pes, který příznaky nemá.

Průjmy

V případě průjmů, by se měli zdroje proteinů omezit na jednu či dvě složky (původce).

LÉČBA

Léčba je většinou zdlouhavá a musí se eliminovat surovina po surovině, aby se zajistilo ustupování alergické reakce. Diety by měli trvat alespoň 6 týdnů. V případě, že nalezneme granule, které psu nevyvolávají reakci, začnou se opět složky přidávat a čeká se na reakci těla, aby se zjistil alergen. Většinou jsou to diety postavené na rybích, zvěřinových či jehněčích proteinů. Každému psu musí být dieta nastavena individuálně na základě informací majitele a skladbě potravy. Za hypoalergenní krmivo považujeme ty, kterými nebyl pes dosud krmen (králičí, skopové, koňské,…). Psu se v tuto dobu nesmí podávat žádné pochoutky ani jiné přísady.

Veterinář by také měl v první návštěvě udělat kožní seškrab, aby vyloučil parazitární onemocnění (svrab, bleší kousnutí, kontaktní přecitlivělost, kopřivku,…). V případě, že má veterinář podezření na atopickou dermatitidu, měl by být proveden kožní alergický test.