Pokud s pejskem chodíme do města, jezdíme vlakem, autobusem je potřeba umět nosit náhubek. Z větší části je to pro psa opravdu nepříjemná věc, lidé si neví rady jak to dobře naučit a ještě hůře psu zpříjemnit.

V prvním kroku je důležité najít takový náhubek, který nebude psa omezovat na dýchání! Pak se zaměřuji na to, aby netlačil do očí a do tváří. Druh náhubku je na každém, osobně pokud nemám psa, který má své agresivní sklony používám pouze látkový či plastový.

STRACH

Pokud pejsek náhubek vůbec nezná, je lepší ho seznámit s danou věcí v ruce (čuchnutím, drbnutím, nohou…) Pokud je s tím opravdu problém, nechte náhubek (často se to stává i třeba u postroje) ležet na zemi nebo na gauči tak, aby kolem toho pes chodil. Klidně přikládejte i na bok zvířete tak aby na danou věc viděl, nasypte do ní jídlo a nechte ať si s tím poradí. – Základní potřeba je bezpečí – musím mít splněno, že se pes nebojí předmětu. Schválně nechávám i předmět padat z malé výšky kolem něj nebo přejedu přes packy či krk, aby si odhadl jeho tvrdost nebo těžkost.

NÁCVIK

Každý má svoji metodiku, pokud pracujete klasickým naváděním, budete muset najít svoji cestu, třeba vám nácvikové video alesoň „poradí“.

Zde je video dospělého Happyho a nácvik náhubku

 

OBOJEK

Učím protahování hlavy jednoduchou věcí, co pes zná, potřebuji vědět, že pes chápe, že má hlavu někam strkat. Pokud používáte „tač“ na ruku, můžete si pomoci. Pokud máte jen pamlsky, můžete psovi nabídnout také pamlsek za protáhnutí. Neměli by jste však psa násilím tlačit proti obojku nebo obojek tlačit na krk. Vy musíte vidět, že pes dobrovolně a s radostí CHCE dávat hlavu do předmětu. Je to první krok pro to, aby spolupracoval při složitějších předmětů.

Pomáhám si přemosťovčem – klikr (pro někoho i slovo nebo častá odměna), aby mi v dané pozici co nejdéle vydržel. Potom použiju ukončovač „ANO“ – pro vás třeba šikovný – nějaký povel co psu řekne konec, už si pojď pro kokino. Takto postupně natahuji dobu v daném předmětu.

Nácvik s Korym

 

 

NÁHUBEK

Nácvik s náhubkem začínáme opět od znovu. Doteky na daný předmět, setrvání v náhubku a postupně „odkládání“ na čumáček. Krátké tréninky samozřejmostí. Kory si ve videu taky řekl kdy dost 🙂

 

 

V dalším kroku zařadíme držení náhubku a pomalé nasazování řemínku za hlavu.