Strava je důležitá pro správný vývin a růst štěňat, u dospělých jedinců má vliv na fyzickou kondici zvířete a v neposlední řadě na ni závisí psychický vývin. Na obalu granulí naleznete 8 základních údajů. Většinu chovatelů zajímají první dvě, a to bílkoviny a tuky, protože jsou to nejpodstatnější složky krmiv masožravců. A na základě Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 767/2009 o krmivech musí výrobci v Deklaraci krmiva povinně a pravdivě deklarovat složení krmiv.

 

 

Bílkoviny

Důvodem, proč jsou bílkoviny tak důležité je fakt, že jsou součástí všech buněk a musí být organismem stále obnovovány. Když se bílkovina rozloží nazýváme ji aminokyselinou. Závisí na nich vývoj, regenerace, práce svalstva, orgánů a dalších důležitých procesů v těle. O bílkovinách se tedy budeme dále bavit jako o esenciálních aminokyselinách (nepostradatelné pro organismus) a neesenciálních aminokyselinách (syntetizují si jej v potřebné míře).

Tuky, cukry se v těle ukládají, ale u bílkovin tomu tak není. Přebytek tělo opustí, ve velké míře ale zatěžují játra a to má za následek poškození. Naopak nedostatek zpomaluje růst. Aminokyseliny, které mají největší bílkovinovou hodnotu je žito a nejnižší pšenice. Brambory jí mají malé množství ale velice kvalitní.

Na obalu ji naleznete jako „crude protein“ či dusíkaté látky to je měřítko pro množství bílkovin. Hledáme průměrnou hodnotu, viz výše zdravotní problémy. Většinou se to týká levných krmiv z obchoďáků, kdy jsou sice vyrobeny z živočišného původu, ale s nízkou stravitelností – masokostní moučka kafilerního původu.

Rostlinné bílkoviny byly dříve špatně pro psa stravitelné, a proto nebyly v krmivech tolik zastoupeny. V dnešní době však máme moderní technologie ve zpracování. Bílkovina se pomocí tlakem, teplotou a dalšími mechanizmy rozštěpí a pes je schopný ve větší míře bílkovinu „použít“.

Pes potřebuje bílkoviny zastoupené jak živočišného původu tak rostlinného. Nejlépe v poměru 2:1. Celkově by měli být v potravě v objemu až 30% dle aktivity psa.

Tuky

Tuky jsou přirozeným zdrojem energie. Je druhým rozlišujícím znakem mezi jednotlivými granulemi pro kategorie psů ( light, senior, aktiv,…).  Nízká hodnota tuku například pro seniory by se měla pohybovat 60 g/ 1 kg granulí. Dospělácké granule mají obsah tuku přibližně o polovinu více, tedy 120 g / 1 kg granulí. A granule pro aktivní psy až 200 g / 1 kg granulí.

Druhy

Část tuků pochází z rostlinných složek (obilovin). Hlavním zdrojem tuků by měl být však živočišného původu a to většinou můžeme vyhodnotit ve vztahu k ceně krmiva. Většinou levnější krmiva obsahují tuk z kafilerních zvířat, či kuřecí tuk stabilizovaný vitaminem E či hovězím lojem.

Některá krmiva obsahují tuk vnější vrstvou – „nástřikem“ vrstvičky obohacených vitamíny a nebo dochucovadly (můžou to být i drůbeží játra).