První myšlenka vyrobit krmivo určené pro psy napadla Američana, který přicestoval do Anglie prodávat světelné vodiče v 18. století.  První sušenky pro psy vznikali z drceného obilí, červené řepy spojené s masem a krví. Další články jsou zde.

Hmotu upekly a následně sušili 48 hodin. Všimnul si toho Agličan, který choval sportovní psy. A stal se prvním odběratelem. Tento Američan si vynález patentoval a monopol držel skoro 50 let.  Následně recepturu prodal a výroba se vrátila do USA. Na trh postupně pronikali další firmy s krmivy.

Následně trh krmiva obohatili konzervy s koňským masem a rybí maso pro kočky měla nástup v 19. století.

V 30. letech vystoupal druh konzerv a krmiv až na 221 značek. Kdy konzervovaná krmiva převyšovala ty suchá. Bohužel kvůli druhé světové válce klesl prodej na minimum.

V 50. létech výrobci objevili nové typy suchých krmiv a rozvoj nastal v 60. letech, kdy narostla na 40% objemu.  Později tyto výroby převzali koncerny, které začali k tomu přidávat potravinářské zbytky a dlouhodobě se nabízeli bohužel krmiva, která měla na prvním místě obiloviny a živočišný odpad.

granule petkult

Prvním z výrobců, kteří začali vyrábět krmiva odpovídající stravě psa, byl Oliver´s Pet Food.

Rozdělení krmiv

Mars vlastní značky:

– Pedigree. Cesar, Whiskas, Royal Canin

Nestlé

– Purina

Colgate Palmolive

– Hill´s Science Diet

Procter Gamble

– Eukanuba

Del Monte Foods

– Meow Mix, Kinnles n´ Bits, Canine Carry Outs, Nature´s Recipe

V české republice vyráběné krmivo vzniklo v roce 1973 za podpory Veterinárního asanačního ústavu České Budějovice ve Veselí nad Lužnicí. Extrudovaná krmiva byla za socialismu také na svém počátku a vzhledem k tomu, že RVHP uvalilo embargo na extrudéry tak se nedostávalo pokroku.  Nabídka na trhu se snižovala vzhledem k tomu, že většinu spotřebovávala armáda. Mnoho majitelů se tedy obracelo na řezníky, které nabízeli druhojakostní maso (ořezy) . Jezdilo se do JZD a na jatka, kde byly kosti a vnitřnosti lépe sehnatelné. Doma se následně ořezy zpracovali a majitelé měli krmivo nachystané pár dní do předu.

 

Granule petkult a jiné můžete najít i v albech přímo na rajčeti.